Tripadvisor
Πρέσπες
Αναζήτηση

“Έπισκεφτηκαμε σήμερα το ”
Κριτική για: Η Συντροφιά

Η Συντροφιά
Καλό για: Τοπική κουζίνα, Γραφική θέα
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Κρατήσεις
Περιγραφή: O ξενώνας "H συντροφιά" κατασκευάστηκε το 1988 στον πρώτο όροφο του κτιρίου το οποίο στεγάζει την ομώνυμη ταβέρνα "Η Συντροφιά". Το 2007 ανακαινίσαμε όλους τους χώρους του ξενώνα μας καθώς και της ταβέρνας. Ο ξενώνας μας, ο οποίος ειναι και ο μοναδικός παραλίμνιος στους Ψαράδες, διαθέτει 4 δίκλινα και 2 τρίκλινα δωμάτια με παροχές όπως ζεστο νερό όλο το 24 ώρο, wc, ντους ή μπανιέρα ανάλογα με το δωμάτιο, καθημερινή καθαριότητα και τακτική αλλαγή κλινοσκεπασμάτων, τηλεόραση, ψυγείο καθώς και κλιματισμό. Τα 2 δίκλινα έχουν και μπαλκόνι με θέα την λίμνη Μεγάλη Πρέσπα - λιμανάκι Ψαράδων. Παρέχεται πλούσιο πρωϊνό με τοπικές πίτες, βούτυρο, σπιτικές μαρμελάδες, τραχανά το χειμώνα καθώς και πλήθος ροφημάτων όπως τσάι, καφέ κτλ. Η ταβέρνα μας σέρβιρε πρώτη φορά το 1988 στο ισόγειο του κτιρίου το οποίο στεγάζει τον ομώνυμο ξενώνα "Η Συντροφιά".Διαρκώς εμπλουτίζουμε το μενού μας παντρεύοντας ντόπια υλικά και τις παραδοσιακές συνταγές της περιοχής διατηρώντας πάντα την ίδια υψηλή ποιότητα και σκεπτόμενοι ώς πελάτες.Χαρά μας να μας επισκεφτείτε και να γευτείτε τοπικές απολαυστικές συνταγές και στο τέλος σας κερνάμε σπιτικό σιροπιαστό. Ο ξενώνας μας διαθέτει βαρκα για τις περιηγήσεις σας στην Μεγάλη Πρέσπα. Πανέμορφες εικόνες είτε μέσα στη μέρα είτε στη δύση του ηλίου σε συνδυασμό με τη φύση και τα αρκετά καλοδιατηρημένα ασκηταριά που θα συναντήσετε, συνθέτουν μία ευχάριστη νότα χαλάρωσης. Οι διαδρομές είναι απολύτως ασφαλείς , δοκιμασμένες και με έμπειρο οδηγό άριστο γνώστη της περιοχής και της ιστορίας των ασκηταριών. Επίσης κατόπιν συννενόησης, σας μεταφέρουμε σε επιλεγμένα σημεία για μπάνιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Κατόπιν συννενόησης, για τους τολμηρούς και υπομονετικούς, μπορούμε να σας πάρουμε μαζί μας στο ψάρεμα. Έτσι θα βιώσετε από κοντά όλη τη διαδικασία απλώματος των διχτύων, μαζέματος και συλλογής των αλιευμάτων. Απαραίτητο προσόν να ξυπνάτε νωρίς! Εάν το τολμάτε συννενοηθείτε εγκαίρως με τον Γερμανό.
Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Έπισκεφτηκαμε σήμερα τους γραφικούς Ψαράδες και κάτσαμε στην Συντοφια με θέα το μικρό λιμάνακι!Τα πιάτα πολύ ωραία,να δοκιμάσετε τους τοπικούς γίγαντες και το τυρί Φλωρινελα!

Ευχαριστούμε, fotisp436

Από τα ωραιότερα εστιατόρια που έχουμε φάει ever. Στην άλλη άκρη της Ελλάδας δεν πιστεύεις ότι θα βρεις τόσο ωραίο περιβάλλον.Τα πιάτα το ένα καλύτερο απ'το άλλο , το προσωπικό γρήγορο και ευγενέστατο και η έκπληξη: κερασμένο επιδόρπιο τηγανητό μήλο με γλυκό κυδώνι!!!!! Κόβουν απόδειξη κανονικά χωρίς να τη ζητήσεις όπως σε άλλα εστιατόρια. Δοκιμάστε γίγαντες στο πήλινο!!!!!!!!!!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Δεκέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, U8836ST_
Η κριτική γράφτηκε 14 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Οφείλω να ομολογήσω πως μπήκαμε στην τύχη, παγωμένοι (πολύ κρύο) και με χαμηλές προσδοκίες. Εκεί αρχίζουν τα ευχάριστα. Καθαρό περιβάλλον, λίγα τραπέζια αλλά όχι πυκνά. Service φιλικό, τόσο όσο, πολύ γρήγορο και με επίγνωση των δυνατών σημείων της ταβέρνας. Πιάτα πεντανόστιμα, με ήπιες πιο gourmet πινελιές, που εκμεταλλεύονται άψογα τη δύναμη των τοπικών προϊόντων. Το συνιστούμε ανεπιφύλακτα. Φαντάζομαι θα είναι ακόμη πιο ωραία σε εποχή που επιτρέπει τραπεζάκια έξω!

Ευχαριστούμε, George S
Η κριτική γράφτηκε 14 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Ότι και αν φαγαμε μας αρεσε ιδιαιτερα! Καινη εξυπηρετηση ηταν καλη καιβσαν χωρος μια χαρα! Σιγουρα θα το ξαναπροτιμησουμε!

Ευχαριστούμε, DavidNaar
Η κριτική γράφτηκε 8 Ιανουαρίου 2020

Μείναμε έκπληκτοι στο συγκεκριμένο εστιατόριο! Φάγαμε κρέατα, τα ωραιότερα που έχουμε φάει στην ζωή μας (φιλέτο, σπαλομπριζόλα...). Όλα τέλεια: η ποιότητα της πρώτης ύλης και η τέχνη στην μαγειρική, η ευγένεια και το κέφι του προσωπικού, η τοποθεσία, η ατμόσφαιρα, η μουσική!!! Συγχαρητήρια σε όλους σας!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Δεκέμβριος 2019

Άγιος Γερμανός, Πρέσπες
Πρέσπες, Περιοχή Φλώρινας

Φλώρινα, Περιοχή Φλώρινας
Φλώρινα, Περιοχή Φλώρινας

Η Συντροφιά : Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!