“Εξαιρετική τοποθεσία”
Κριτική για: Η Συντροφιά

Η Συντροφιά
Καλό για: Γραφική θέα, Τοπική κουζίνα
Επιλογές δείπνου: Αργά τη νύχτα, Πρωινό, Κρατήσεις
Περιγραφή: O ξενώνας "H συντροφιά" κατασκευάστηκε το 1988 στον πρώτο όροφο του κτιρίου το οποίο στεγάζει την ομώνυμη ταβέρνα "Η Συντροφιά". Το 2007 ανακαινίσαμε όλους τους χώρους του ξενώνα μας καθώς και της ταβέρνας. Ο ξενώνας μας, ο οποίος ειναι και ο μοναδικός παραλίμνιος στους Ψαράδες, διαθέτει 4 δίκλινα και 2 τρίκλινα δωμάτια με παροχές όπως ζεστο νερό όλο το 24 ώρο, wc, ντους ή μπανιέρα ανάλογα με το δωμάτιο, καθημερινή καθαριότητα και τακτική αλλαγή κλινοσκεπασμάτων, τηλεόραση, ψυγείο καθώς και κλιματισμό. Τα 2 δίκλινα έχουν και μπαλκόνι με θέα την λίμνη Μεγάλη Πρέσπα - λιμανάκι Ψαράδων. Παρέχεται πλούσιο πρωϊνό με τοπικές πίτες, βούτυρο, σπιτικές μαρμελάδες, τραχανά το χειμώνα καθώς και πλήθος ροφημάτων όπως τσάι, καφέ κτλ. Η ταβέρνα μας σέρβιρε πρώτη φορά το 1988 στο ισόγειο του κτιρίου το οποίο στεγάζει τον ομώνυμο ξενώνα "Η Συντροφιά".Διαρκώς εμπλουτίζουμε το μενού μας παντρεύοντας ντόπια υλικά και τις παραδοσιακές συνταγές της περιοχής διατηρώντας πάντα την ίδια υψηλή ποιότητα και σκεπτόμενοι ώς πελάτες.Χαρά μας να μας επισκεφτείτε και να γευτείτε τοπικές απολαυστικές συνταγές και στο τέλος σας κερνάμε σπιτικό σιροπιαστό. Ο ξενώνας μας διαθέτει βαρκα για τις περιηγήσεις σας στην Μεγάλη Πρέσπα. Πανέμορφες εικόνες είτε μέσα στη μέρα είτε στη δύση του ηλίου σε συνδυασμό με τη φύση και τα αρκετά καλοδιατηρημένα ασκηταριά που θα συναντήσετε, συνθέτουν μία ευχάριστη νότα χαλάρωσης. Οι διαδρομές είναι απολύτως ασφαλείς , δοκιμασμένες και με έμπειρο οδηγό άριστο γνώστη της περιοχής και της ιστορίας των ασκηταριών. Επίσης κατόπιν συννενόησης, σας μεταφέρουμε σε επιλεγμένα σημεία για μπάνιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Κατόπιν συννενόησης, για τους τολμηρούς και υπομονετικούς, μπορούμε να σας πάρουμε μαζί μας στο ψάρεμα. Έτσι θα βιώσετε από κοντά όλη τη διαδικασία απλώματος των διχτύων, μαζέματος και συλλογής των αλιευμάτων. Απαραίτητο προσόν να ξυπνάτε νωρίς! Εάν το τολμάτε συννενοηθείτε εγκαίρως με τον Γερμανό.

Πολύ καλές γεύσεις. Τοπική κουζίνα με μεγάλη ποικιλία. Γρήγορη εξυπηρέτηση. Εξαιρετική τοποθεσία σε πλακόστρωτο με θέα την λίμνη. Πολύ καλές τιμές.

Ευχαριστούμε, CHARIS P

Η κριτική γράφτηκε πριν από 2 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Απίστευτα νόστιμη πέστροφα στα κάρβουνα, γριβάδι τηγανητό και στα κάρβουνα με 17 ευρώ το κιλό. Πεντανόστιμα μεζεδάκια. Δοκιμάστε φλωρινιωτικο τυρί σχάρας και σπιτική τηγανητή πατάτα. Μπροστά στη λίμνη. Εξαιρετικό προσωπικό. Γρηγορη εξυπηρέτηση.

Ευχαριστούμε, Grigoris S

Επαγγελματίες! Διαθέσιμοι, γρήγοροι, εξυπηρετικοί! Μεγάλα πιάτα, εξαιρετικές τιμές, όμορφος, πρωτόγνωρος τόπος οι Ψαράδες. Και η "Συντροφιά" είναι μια πραγματική συντροφιά στην άκρη αυτή της Ελλάδας!

Ευχαριστούμε, Georgios M
Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Σε αυτό το όμορφο Μέρος, είναι το καλύτερο εστιατόριο, όλα είναι τέλεια, τα κρέατα καλοψημένα και πεντανόστιμα, ορεκτικά και γλυκό κουταλιού από άλλο πλανήτη!!!
Το σέρβις γρήγορο και αποτελεσματικό, το μαγαζί πεντακάθαρο!!!
Το συστήνω ανεπιφύλακτα, 300χλμ κάνω και πάω αποκλειστικά εκεί!!!

1  Ευχαριστούμε, ΜΠΑΜΠΗΣ Γ
Η κριτική γράφτηκε 27 Σεπτεμβρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Υπέροχο φαγητό, καθαριότητα, ταχύτητα, φιλική διάθεση, εξαιρετική τιμή. Πολύ μεγάλες μερίδες, σοβαρή επένδυση.

Ευχαριστούμε, Dimitrios K

Η Συντροφιά : Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Άγιος Γερμανός, Πρέσπες
Πρέσπες, Περιοχή Φλώρινας

Άγιος Γερμανός, Πρέσπες
Πρέσπες, Περιοχή Φλώρινας

Φλώρινα, Περιοχή Φλώρινας
Ψαράδες, Περιοχή Φλώρινας

Η Συντροφιά : Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!