“Μετά την βαρκάδα,για φαγητό στη συνροφιά.”
Κριτική για: Η Συντροφιά

Η Συντροφιά
Καλό για: Γραφική θέα, Τοπική κουζίνα
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Κρατήσεις
Περιγραφή: O ξενώνας "H συντροφιά" κατασκευάστηκε το 1988 στον πρώτο όροφο του κτιρίου το οποίο στεγάζει την ομώνυμη ταβέρνα "Η Συντροφιά". Το 2007 ανακαινίσαμε όλους τους χώρους του ξενώνα μας καθώς και της ταβέρνας. Ο ξενώνας μας, ο οποίος ειναι και ο μοναδικός παραλίμνιος στους Ψαράδες, διαθέτει 4 δίκλινα και 2 τρίκλινα δωμάτια με παροχές όπως ζεστο νερό όλο το 24 ώρο, wc, ντους ή μπανιέρα ανάλογα με το δωμάτιο, καθημερινή καθαριότητα και τακτική αλλαγή κλινοσκεπασμάτων, τηλεόραση, ψυγείο καθώς και κλιματισμό. Τα 2 δίκλινα έχουν και μπαλκόνι με θέα την λίμνη Μεγάλη Πρέσπα - λιμανάκι Ψαράδων. Παρέχεται πλούσιο πρωϊνό με τοπικές πίτες, βούτυρο, σπιτικές μαρμελάδες, τραχανά το χειμώνα καθώς και πλήθος ροφημάτων όπως τσάι, καφέ κτλ. Η ταβέρνα μας σέρβιρε πρώτη φορά το 1988 στο ισόγειο του κτιρίου το οποίο στεγάζει τον ομώνυμο ξενώνα "Η Συντροφιά".Διαρκώς εμπλουτίζουμε το μενού μας παντρεύοντας ντόπια υλικά και τις παραδοσιακές συνταγές της περιοχής διατηρώντας πάντα την ίδια υψηλή ποιότητα και σκεπτόμενοι ώς πελάτες.Χαρά μας να μας επισκεφτείτε και να γευτείτε τοπικές απολαυστικές συνταγές και στο τέλος σας κερνάμε σπιτικό σιροπιαστό. Ο ξενώνας μας διαθέτει βαρκα για τις περιηγήσεις σας στην Μεγάλη Πρέσπα. Πανέμορφες εικόνες είτε μέσα στη μέρα είτε στη δύση του ηλίου σε συνδυασμό με τη φύση και τα αρκετά καλοδιατηρημένα ασκηταριά που θα συναντήσετε, συνθέτουν μία ευχάριστη νότα χαλάρωσης. Οι διαδρομές είναι απολύτως ασφαλείς , δοκιμασμένες και με έμπειρο οδηγό άριστο γνώστη της περιοχής και της ιστορίας των ασκηταριών. Επίσης κατόπιν συννενόησης, σας μεταφέρουμε σε επιλεγμένα σημεία για μπάνιο τους καλοκαιρινούς μήνες. Κατόπιν συννενόησης, για τους τολμηρούς και υπομονετικούς, μπορούμε να σας πάρουμε μαζί μας στο ψάρεμα. Έτσι θα βιώσετε από κοντά όλη τη διαδικασία απλώματος των διχτύων, μαζέματος και συλλογής των αλιευμάτων. Απαραίτητο προσόν να ξυπνάτε νωρίς! Εάν το τολμάτε συννενοηθείτε εγκαίρως με τον Γερμανό.
Η κριτική γράφτηκε 3 Σεπτεμβρίου 2018

Αφού κάναμε την βαρκάδα μας και την ξενάγησή μας,καθίσαμε στην συντροφιά για φαγητό.Εκπληκτικό μαγαζί και φαγητό.Φάγαμε λάχανο τουρσί,πικάντικο και πεντανόστιμο,πατατούλες,πιπεριές ψητές στα κάρβουνα,τσιρόνια ΘΕΙΚΑ είναι μικρό λιμνίσιο ψαράκι τύπου γαύρος πεντανόστιμο και φυσικά γριβάδι στα κάρβουνα το οποίο ηταν πραγματικά υπέροχο.Καλοψημένο και ζουμερό,κάτι ανάμεσα σε ξιφία και σολωμό,πολύ νόστιμο.Το προτείνω ανεπιφύλακτα.

1  Ευχαριστούμε, perlen22

Η κριτική γράφτηκε 20 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Η καλύτερη επιλογή για φαγητό! Νόστιμα πιάτα με μεγάλες μερίδες! Φοβερό φιλέτο μοσχαριού, το καλύτερο που έχω φάει! Οι γίγαντες επίσης πολύ καλή επιλογή! Ευγενικό προσωπικό και καλές τιμές!

1  Ευχαριστούμε, Mina B
Η κριτική γράφτηκε 18 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Από που ν αρχίσω και που να τελειώσω.
Ψητό Γριβαδι; απλά τέλειο. Ψητή πέστροφα; το κάτι άλλο! Γίγαντες; οι καλύτεροι που θα φάτε! Όλα τόσο απλά και τόσο νόστιμα! Εξυπηρέτηση; Πάντα με το χαμόγελο και άμεση ανταπόκριση! Για να μην μιλήσω για τις ποσότητες των πιάτων...μεγάλες! Δεν αναφέρω καθόλου για τις τιμές.. Νομιζω καταλαβαίνετε!

2  Ευχαριστούμε, Nikos P
Η κριτική γράφτηκε 12 Αυγούστου 2018

Το μαγαζί βρίσκεται σε πολύ καλή τοποθεσία με ωραία θέα στη μεγάλη Πρέσπα. Έχει τραπέζια σε εξωτερικό χώρο για το καλοκαίρι αλλά και εσωτερικά για το χειμώνα. Αν και είχε πολύ κόσμο όταν καθίσαμε εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα. Έχει καλή ποικιλία στον κατάλογο τόσο από κρεατικά όσο και σε ψάρια αλλά και πολλά ορεκτικά και σαλάτες που ικανοποιούν όλα τα γούστα. Ότι δοκιμάσαμε ήταν πολύ ωραίο, οι ποσότητες των πιάτων ήταν μεγάλες οπότε δεν θα φύγει κανείς πεινασμένος και οι τιμές πάρα πολύ καλές. Σίγουρα το προτείνω σε όποιον βρεθεί στην περιοχή.

1  Ευχαριστούμε, JbGlis
Η κριτική γράφτηκε 23 Ιουλίου 2018

Καθίσαμε στα τραπέζια που έχει έξω κάτω από ένα υπόστεγο, παρέα 4 ατόμων, με θέα τη λίμνη (Μεγάλη Πρέσπα). Η θέα περιελάμβανε αγελάδες και μοσχαράκια που βοσκούσαν ελεύθερα στις όχθες της λίμνης, όμορφη εικόνα και ειδικά για κάποιον που δεν βλέπει συχνά αυτά τα ζώα. Επίσης έχει ένα ενυδρείο έξω από το μαγαζί μέσα στο οποίο κολυμπάνε ζωντανά γριβάδια της περιοχής. Παραγγείλαμε κρέατα και όχι ψάρι για το οποίο φημίζεται, μπορώ να πω οτι όλα τα κρέατα ήταν πολύ νόστιμα, δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά είναι απλά μαγειρεμένα, καλά ψημένα και νόστιμα. Χοιρινή τηγανιά όπως πρέπει να είναι, λιπαρή και ζουμερή, φιλέτο κοτόπουλο στη σχάρα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, μπριζόλα μοσχαρίσια αφού ζητήθηκε να ψηθεί μέτρια προς κανονικά ήρθε ακριβώς έτσι και ήταν αρκετά νόστιμη. Επίσης σαλάτες, πατάτες τηγανιτές (ΦΡΕΣΚΕΣ), μανιτάρια στη σχάρα και μερικά ακόμα συνοδευτικά ήταν και αυτά απλά και νόστιμα. Οι τιμές κανονικές, δεν το λες φθηνό αλλά όταν έρθουν οι μερίδες και όλα τα πιάτα γενικότερα αποζημιώνεσαι, όλα τα πιάτα μεγάλα και γεμάτα, ποσότητα αρκετή να χορτάσουν 4 άτομα με παραγγελία για τρεις.
Είναι μία πολύ καλή επολογή για φαγητό στο χωριό των ψαράδων, νοστιμα κρέατα και συνοδευτικά, σε κανονικές τιμές και πάνω από όλα χορταστικά και με το παραπάνω.

2  Ευχαριστούμε, Nikos_Naidos

Η Συντροφιά : Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Άγιος Γερμανός, Πρέσπες
Πρέσπες, Περιοχή Φλώρινας

Άγιος Γερμανός, Πρέσπες
Πρέσπες, Περιοχή Φλώρινας

Φλώρινα, Περιοχή Φλώρινας
Ψαράδες, Περιοχή Φλώρινας

Η Συντροφιά : Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!