Kaza Guesthouse
Ξενώνας Λούσιος(Δημητσάνα)
Μέθεξις Boutique Hotel(Δημητσάνα)
Kazas Luxury Apartments(Δημητσάνα)
Η κριτική γράφτηκε 4 Φεβρουαρίου 2018

Μια ήσυχη διαμονή στην πανέμορφη Δημητσάνα. Ωραίο κατάλυμα, καθαροί χώροι, θέρμανση παντού και ευγενικοί όλοι οι άνθρωποι που μας εξυπηρέτησαν. Πολύ καλό πρωινό. Κάποια δωμάτια έχουν μπαλκόνι με θέα την απέναντι μεριά του χωρίου. Το συστήνουμε ανεπιφύλακτα.

• Διαμονή: Ιανουάριος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, EiriniMoustaki
Η κριτική γράφτηκε 10 Ιανουαρίου 2018

Μείναμε στον ξενώνα για ένα βράδυ. Το δωμάτιο ήταν πεντακάθαρο και ζεστό! Το στρώμα του κρεβατιού ήταν εξαιρετικό, κάναμε υπέροχο ύπνο! Το πρωινό ήταν χορταστικό. Πολύ ωραίος χώρος, όμορφα διακοσμημένος. Οι κυρίες με τις οποίες συναναστραφήκαμε πολύ ευγενικές και φιλικές...
Σίγουρα την επόμενη φορά που θα έρθουμε στο χωριό, εδώ θα μείνουμε!!!!

• Διαμονή: Ιανουάριος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, giotaN89
Η κριτική γράφτηκε 5 Νοεμβρίου 2017

Ο ξενώνας είναι πολύ ήσυχος, όμορφα διακοσμημένος, πρόσφατα ανακαινισμένος χωρίς να ξεφεύγει από το παραδοσιακό. Οι ιδιοκτήτες φιλικοί, εξυπηρετικοί και διακριτικοί, μας σέρβιραν ένα αξιοπρεπές πρωινό με ντόπια χειροποίητα εδέσματα (μην περιμένετε μπουφέδες οι καλομαθημένοι, όμως θα σας προσφέρουν ό,τι τους ζητήσετε και το έχουν)! Το πιο σημαντικό βέβαια είναι η καθαριότητα, κάτι το οποίο αρχικά το παρατήρησα στο χώρο και ακολούθως το εξακρίβωσα από την κουβέντα μου με την ιδιοκτήτρια.

• Διαμονή: Οκτώβριος 2017, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, Χρήστος Ν
Η κριτική γράφτηκε 19 Αυγούστου 2015

Επισκεφτήκαμε το κατάλυμα στις 7-9/8/2015. Απολαύσαμε την διαμονή μας και θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα τον ξενώνα σε όποιον θέλει ένα κατάλυμα value for money!

Ο ξενώνας:

+ Παραδοσιακό κτίσμα, πρόσφατα ανακαινισμένο, με αισθητική που ταιριάζει στο ύφος και στο μέγεθος των χώρων και δεν κουράζει τον επισκέπτη. Έχει δοθεί έμφαση στην ανάδειξη των παραδοσιακών στοιχείων του κτίσματος, την ξύλινη οροφή, τους πέτρινους τοίχους.

- Δεν υπάρχει ασανσέρ αλλά έχει μόνο έναν όροφο. Η εκκλησία του χωριού είναι σχεδόν απέναντι από τον ξενώνα με αποτέλεσμα να ακούγεται το ρολόι που σημαίνει κάθε μια ώρα. Βέβαια αυτό ισχύει πιθανότατα για όλους τους ξενώνες που βρίσκονται μέσα στο χωριό αλλά με κλειστά παράθυρα δεν είναι ενοχλητικό. Υπάρχει μόνο δημοτικό parking απέναντι, το οποίο διαθέτει περιορισμένες θέσεις, όμως την περίοδο που πήγαμε δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.

Το δωμάτιο:

+ Το νούμερο 9. Ανακαινισμένο τρίκλινο, φωτεινό, με διαχωριστικό τοίχο (σαν πάσο ψηλό) ανάμεσα στον χώρο που βρισκόταν το μονό κρεβάτι και στο υπόλοιπο δωμάτιο, πολλά παράθυρα (με καινούρια διπλά τζάμια και ενισχυμένα παντζούρια), άνετο μπάνιο με στήλη υδρομασάζ (ανακαινισμένο και αυτό). Παρατήρησα ότι έχει αυτόνομη θέρμανση που είναι καλό για τον χειμώνα.

- Η ηχομόνωση μπορεί να μην είναι όπως του σπιτιού μας αλλά είναι ικανοποιητική, ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι πρόκειται για παλιό κτίσμα με ενιαία ξύλινη οροφή/πάτωμα που εκ φύσεως μεταδίδει τον ήχο. Κατά τα άλλα δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα.

Γενικά: Όλοι οι χώροι είναι πολύ καθαροί και οι ιδιοκτήτες του ξενώνα πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.
Το σημείο που βρίσκεται ο ξενώνας είναι εξαιρετικό!!! Είναι στο κέντρο του χωριού, χωρίς τον θόρυβο από τον κεντρικό δρόμο, μπορείτε να γυρίσετε όλο το χωριό με τα πόδια ΑΝΕΤΑ. Υπάρχει παιδική χαρά σε απόσταση λίγων μέτρων από το κατάλυμα, η κόρη μας την εκτίμησε δεόντως!
Το πρωινό σερβίρεται on request. Τι εννοώ? Θα σας πάρουν παραγγελία. Θέλετε τοστ? Αυγό? Χυμό? Γάλα? Καφέ? Κέικ? Δημητριακά? Ότι ζητήσετε θα σας το σερβίρουν στο τραπέζι σας. Στα θετικά τα τοπικά /χειροποίητα προϊόντα που σερβίρουν στο πρωινό. Εξαιρετική γραβιέρα, μέλι, μαρμελάδες και σπιτικό κέικ.

• Διαμονή: Αύγουστος 2015, ταξίδι με οικογένεια
Ευχαριστούμε, Livinath
Η κριτική γράφτηκε 3 Ιανουαρίου 2015

Επισκεφθήκαμε το κατάλυμα 31/12 - 02/01/2015 για να κάνουμε πρωτοχρονιά. Η κυρία που μας υποδέχτηκε με ξανθά μαλλιά και κοιμισμένο ύφος ήταν αυτό που μας ενόχλησε τους περισσότερους. Ενα βράδυ που καθόμασταν στο σαλονάκι και ζητήσαμε ένα τασάκι γυρνάει με ύφος και μας λέει "έχουμε και παιδιά εδώ"... μείναμε κάγκελο! Εμείς ζητήσαμε τασάκι δεδομένου ότι σε όλο τον χώρο ήταν μοιρασμένα τασάκια και υποθέσαμε ότι επιτρέπεται το κάπνισμα! Τέλοσπάντων το πρωινό θα το έλεγα φτωχο, βραστό αυγό, βουτυρο, μαρμελάδα, γάλα, χυμό και καφέ. Τα δωμάτια δεν είχαν τηλέφωνο για να μπορέσεις να επικοινωνήσεις με την ρεσεψιόν και τα σαμπουάν που παρέχονται από τον ξενώνα δεν αντικατασταθήκαν την επόμενη μέρα αφού είχαν ήδη χρησιμοποιηθεί τα προηγούμενα. Οι σοφίτες είναι όμορφες και γραφικές, ειδικά η γωνιακή που έχει και καναπεδάκι χαμηλό για να κοιμηθεί παιδί ή να μαζευτεί παρέα και να παίξει επιτραπέζια. Για πρωτοχρονιά δεν είχαν κανονίσει τίποτα μόνο μια κοπή πίτας την οποία και ακυρώσαμε μιας και όλοι θα είμασταν εκτός ξενώνα. Υπάρχουν πολλές σκάλες για την σοφίτα, αν έχετε κινητικά προβλήματα μην την προτιμήσετε. Η τοποθεσία του ξενώνα είναι πολύ καλή, κέντρο του χωριού, βρίσκεις τα πάντα δίπλα σου, τα δωμάτια δεν έχουν τζάκι αλλά είναι όλη μέρα ζεστά αφού ακόμα και όταν φεύγεις μένει ανοιχτή η θέρμανση, ψυγειάκι για νερό δεν υπάρχει στο δωμάτιο, έχει πολύ ωραία στρώματα cocomat κάνεις εκπληκτικό ύπνο και επίσης η θέα από τον φεγγίτη όταν ξυπνάς και είναι χιονισμένα, είναι το κάτι άλλο! Το wifi στην σοφίτα έπιανε πολυ δύσκολα. Περάσαμε ωραία αλλά σε επόμενη επίσκεψη στην Δημητσάνα ίσως να έψαχνα κάτι καλύτερο.

Συμβουλή: Διαλέξτε σοφίτα
  • Διαμονή: Ιανουάριος 2015, ταξίδι με οικογένεια