“ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΖΕΣΤΑΣΙΑ”
Κριτική για: Σομπορο

Σομπορο
Η κριτική γράφτηκε 31 Οκτωβρίου 2017

Φαντασία , μεράκι , εξαιρετικά υλικά , σε συδυασμό με ένα άψογο service και μια οικογενειακή ατμόσφαιρα.

Ευχαριστούμε, _189473129

Η κριτική γράφτηκε 25 Οκτωβρίου 2017

Εξαιρετικό εστιατόριο. Υπέροχη, φιλική ατμόσφαιρα, εκπληκτικά, ποιοτικά και προσεγμένα πιάτα. Το να δοκιμάσει κάποιος μερικά απο αυτά δεν φαίνεται να είναι αρκετό αφού κάθε φορά που δοκιμάζω κάποιο καινούριο γεύμα μένω ευχάριστα έκπληκτος. Η μεγάλη ποικιλία ποιοτικών κρασιών επίσης μου έκανε τρομερή εντύπωση. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και επιβάλλεται η δοκιμή πολλών πιάτων, αν όχι ολών.

Ευχαριστούμε, nasospeh
Η κριτική γράφτηκε 4 Οκτωβρίου 2017

Ζώντας στην περιοχή και έχοντας δειπνήσει στον ίδιο χώρο,που παλιότερα ήταν μια τίμια πιτσαρία αποφασίσαμε να επισκευτούμε το εστιατόριο ένα Κυριακάτικο μεσημέρι.Το μενού,τυπικό ελληνικού μοντέρνου μεζεδοπωλείου του κέντρου,μας γέμισε προσδοκίες και εκεί που είμασταν έτοιμοι να λατρέψουμε το νέο μας στέκι η απίστευτη αργοπορία του service,το φαγητό που ήταν ευπαρουσίαστο αλλά αδιάφορο και οι τιμές που πλησίαζαν εστιατόρια της Καλαμαριάς μας άφησε με την πικρα..

1  Ευχαριστούμε, eddieblurry
Ο/η Dimitris S, Ιδιοκτήτης του Σομπορο, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 11 Οκτωβρίου 2017

Λυπούμαστε ειλικρινά που η επίσκεψη σας στο εστιατόριό μας σας άφησε πικρή εντύπωση. Σας ζητούμε συγγνώμη για την αργοπορία, η οποία πράγματι την συγκεκριμένη ημέρα ήταν αδικαιολόγητα μεγάλη. Οφείλονταν βέβαια σε απρόβλεπτους για μας παράγοντες, αλλά φυσικά αυτό δεν μας δικαιολογεί απέναντί σας.
Σχετικά με τις τιμές, θα αναφέρουμε ενδεικτικά ότι το μενού μας περιλαμβάνει ένα πιάτο (ταλιάτα μόσχου) στα 12 Ευρώ, ένα (ψαρονέφρι με σάλτσα πιπεριού) στα 9,5 Ε και τα υπόλοιπα είναι από 6 έως 7,5 Ευρώ. Τα ορεκτικά μας, τα τυριά μας και οι σαλάτες μας κυμαίνονται από 3,5 μέχρι 6 Ευρώ. Ο κατάλογος των κόκκινων κρασιών περιέχει πέντε ετικέτες από 10 έως 16 Ευρώ η φιάλη και ο κατάλογος των λευκών περιέχει πέντε ετικέτες από 12 μέχρι 19 Ευρώ η φιάλη. Οι μπύρες κοστίζουν 3,5 Ευρώ και τα εμφιαλωμένα τσίπουρα και τα ουζα από 6,5 ευρώ.
Χρησιμοποιούμε, κατά το δυνατόν, προϊόντα, κρέατα και λαχανικά κυρίως, της περιοχής μας και προσπαθούμε να ετοιμάζουμε νόστιμα και όμορφα πιάτα. Φυσικά το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μας κρίνεται από τους πελάτες μας, την άποψη των οποίων σεβόμαστε και αξιοποιούμε.
Θα ήταν μεγάλη χαρά για μας αν μας δίνατε μία ακόμη ευκαιρία για να διασκεδάσουμε την κακή εντύπωση που σας προκάλεσε η πρώτη σας επίσκεψη.
Σας ευχαριστούμε
Με εκτίμηση

Η κριτική γράφτηκε 16 Αυγούστου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Στη πλατεία της Σουρωτής κι εκεί που δεν το περιμένεις ένα υπέροχο εστιατόριο με φοβερές γεύσεις τέλειο σέρβις ευγενικοί ιδιοκτήτες πολύ καλές τιμές! Εύγε!!!

1  Ευχαριστούμε, Maria T
Η κριτική γράφτηκε 12 Απριλίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

... σύναξη των γιαγιάδων της γειτονιάς στα χωριά της Βόρειας Ελλάδας. Σε αυτοσχέδιο πάγκο συνήθως, κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, αποτελεί το σημείο αναφοράς στον μικρόκοσμο των γιαγιάδων. Η λέξη είναι σλαβικής προελεύσεως, από το ρήμα sobrat' (собрать, στα ρώσικα) που σημαίνει "συγκεντρώνομαι".”
Αυτό ήταν το αποτέλεσμα στο googling και η απάντηση του νεαρού που μας σέρβιρε στην ερώτηση για την απεικόνιση του κάδρου που κρεμόταν πάνω απο το τραπέζι μας, μετά την εξόρμηση του Σ/Κ στη Σουρωτή Θεσσαλονίκης με την παρέα μας και το γεύμα μας στο Σόμπορο στην πλατεία του χωριού. Ίσως μετά απ' αυτό το μαγαζί, ν΄αλλάξει πλέον το αποτέλεσμα της αναζήτησης και να δίνει απλά "Καλή Κουζίνα". Σα να κάναμε μια καινούρια ανακάλυψη ήταν, κατά ομολογία όλων. Δεν πήραμε κάτι που θα το χαρακτηρίζαμε μέτριο. Όλα τα πιάτα ήταν ιδιαίτερα και καλομαγειρεμένα. Χταπόδι σε ... μωσαϊκό έτρωγα για πρώτη φορά, πατάτες “ζάρια” τριπλομαγειρεμένες και τριπλονόστιμες, ριζότο frute di mare σα βελούδο, ψαρονέφρι θεϊκό και λουκάνικο Βασιλικών άπαιχτο. Τα κεφτεδάκια μοσχοβολούσαν όπως στην κουζίνα της μαμάς μου και η μαρμελάδα ντομάτας που τα συνόδευε και τα παιδιά αρνήθηκαν να δοκιμάσουν αρχικά, έγινε άφαντη στο τέλος. Τα σπαράγγια ήταν άγρια (τα δοκίμαζα πρώτη φορά, ομολογώ) και τη νοστιμιά τους τη δίνει η τοπική γη κι ένα απλό (αλλά όσο πρέπει χρονικά) βράσιμο. Γλυκό στο τέλος και ο λογαριασμός δε μας έπεσε καθόλου “βαρύς”. Άν λοιπόν εξορμήσετε στ΄ ανατολικά περίχωρα της Θεσσαλονίκης, μη διστάσετε καθόλου.

1  Ευχαριστούμε, Sotiria H

Σομπορο: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Βασιλικά , Περιοχή Θεσσαλονίκης
Βασιλικά , Περιοχή Θεσσαλονίκης

Μονοπήγαδο, Περιοχή Θεσσαλονίκης
Θεσσαλονίκη, Περιοχή Θεσσαλονίκης

Θέρμη, Περιοχή Θεσσαλονίκης
Ταγαράδες, Περιοχή Θεσσαλονίκης

Σομπορο: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!