“Όμορφα και χαλαρα”
Κριτική για: Ου Μπλέξεις

Ου Μπλέξεις
Περιγραφή: Σε κοντινή απόσταση από την Δημητσάνα, στην κεντρική πλατεία του χωριού της Ζάτουνας, θα βρείτε ένα φιλόξενο ζεστό και παραδοσιακό μαγαζί, με συντροφιά την σόμπα τον χειμώνα και την δροσιά των καστανιών στον υπαίθριο χώρο το καλοκαίρι.Στο μικρό μας κουτούκι θα γευθείτε παραδοσιακές και gurme συνταγές, φτιαγμένες από αγνά και φρέσκα υλικά του τόπου μας.Σας προτείνουμε να δοκιμάσετε την σαλάτα του μαγαζιού, σπιτικές πίτες, λαζάνια καψαλιστά, κόκορα με βιογραφικό, ακόμη και τα ζουμερά παϊδάκια μας, παρέα με καλό κρασί,τοπικό τσίπουρο και παγωμένες μπύρες. Θα απολαύσετε την φιλοξενία μας σε συνοδεία με μουσική της αρεσκείας σας.Λίγη καλή θέληση και το μπλέξιμο ξεκίνα.Έτσι συνδυάσαμε το όνομα του μαγαζιού.
Η κριτική γράφτηκε 27 Οκτωβρίου 2021

Μικρός χώρος όμως πολύ ζεστός πολύ φιλόξενος! Εάν δεν είστε άνθρωποι με χιούμορ να μην πάτε ! Εάν τα θέλετε όλα τώρα όλα γρήγορα χωρίς να απολαμβανετε να μην πάτε ! Εάν θέλετε να μεταφέρετε εκεί την πίεση της καθημερινότητας σας επίσης να μην πάτε! Νοστιμότατοι μεζέδες! Λουκάνικο αγριογούρουνο μην το αφήσετε! Πόσα μεζεδάκια θέλετε? Όλα υπέροχα ! Οι τιμές λογικοτατες και προσφέρει ποιοτικά πράγματα όχι σαβουρα !
Συγχαρητήρια στο παληκάρι που το έχει γιατί σου προσφέρει την φιλοξενία του χωριού το χαμόγελο και τη χαλάρωση ...εμείς για ένα καφεδάκι μεσημέρι πήγαμε και φύγαμε τη νύχτα διότι κατάφερε το παιδί να κάνει όλο το μαγαζί μια παρέα ....

Ευχαριστούμε, Santicaterina

Η κριτική γράφτηκε 18 Οκτωβρίου 2021

Μια Κυριακή μεσημέρι, μετά από κουραστική πεζοπορία & αρκετά αργά, γύρω στις 15:30, αφού περάσαμε από Δημητσάνα όπου στα περισσότερα εστιατόρια υπήρχαν ουρές, ανεβήκαμε στη Ζάτουνα για το συγκεκριμένο εστιατόριο μετά από καλές κριτικές που είχα διαβάσει. Ο εξωτερικός χώρος που ήταν κλεισμένος με πλαστικά ήταν γεμάτος αλλά τολμήσαμε να μπούμε να ρωτήσουμε για τραπέζι, αφού όντας εμβολιασμένοι μπορεί να είμασταν τυχεροί για τον εσωτερικό χώρο, ο οποίος απ' έξω δεν φαινόταν. Σχεδόν συγχρόνως με μας & μέχρι να προλάβουμε να δούμε από που μπαίνουμε, ήρθε κι ένας κύριος που είχε αφήσει το αυτοκίνητο στη μέση του δρόμου με τη συνοδό του μέσα & άρχισε να ρωτάει μεγαλόφωνα τον υπεύθυνο αν υπάρχει τραπέζι. Φαινόταν πως ήταν γνωστός, ο υπεύθυνος απάντησε πως κάτι θα κάνει δείχνοντάς του μια πλατείτσα απέναντι κι εκείνος έφυγε για να παρκάρει, εμείς μπήκαμε & στεκόμασταν για να μας απευθύνει το λόγο ο υπεύθυνος που εκείνη την ώρα ήταν απασχολημένος σε άλλο τραπέζι. Μόλις μας είδε, γέλασε ειρωνικά & είπε "για τραπέζι; σα να μην μπορεί να πιστέψει το θράσος μας που μπήκαμε ενώ είδαμε να είναι γεμάτο. Του απάντησα ¨ναι" & συνεχίζοντας με το ίδιο ειρωνικό ύφος κι αυτή τη φορά γελώντας ακόμη πιο φανερά, απάντησε "για κάνα τσίπουρο ίσως". Ενώ ήμουν ακόμη μουδιασμένη & δεν μπορούσα να πιστέψω αυτό που συνέβαινε, ψέλισσα "όχι, ευχαριστώ" κι εκείνος συνέχισε το παραλήρημα λέγοντας με τον ίδιο τρόπο, "γιατί, δεν το πίνεις;" Οπότε είπα "όχι" σαν βλάκας, γύρισα κι έφυγα αφήνοντας & την πόρτα ανοιχτή απ' τα νεύρα μου. Ακόμη αδυνατώ να πιστέψω αυτή την τραγική συμπεριφορά, έχω πάει σε άπειρα μέρη αλλά δεν μου έχει ξανασυμβεί κάτι τόσο ακραίο. Δεν έχω ιδέα αν τελικά αξίζει το φαγητό του, αλλά ούτε θα το μάθω ποτέ, γιατί σε τέτοιους ανθρώπους δε θέλω με τίποτα να δίνω τα λεφτά μου.

Ευχαριστούμε, Deppie K
Η κριτική γράφτηκε 17 Οκτωβρίου 2021

Νοστιμοτατο φαγητο ,μεγαλες μεριδες αλλα απο service χαος κανονικο .Μιση ωρα για να φερουν λογαριασμο.Ο ενας και μοναδικος σερβιτορος,υπευθυνος τρεχει και δε φτανει.Μασκες,μετρα κατα covid,οπως και αποδειξεις αγνωστα πραγματα.Το ωραιο ειναι οτι γραφει covid free καταστημα.
Αν διαθετε υπομονη και απλετο χρονο για φαι να πατε ,αλλιως αποφυγετε το οπως ο διαολος το λιβανι.

Ευχαριστούμε, christosgrGreece
Η κριτική γράφτηκε 7 Οκτωβρίου 2021

Όλα ήταν υπέροχα!!! Από το ψωμι(τόσο σε ποσότητα, όσο κ σε γεύση!!!), την σαλάτα, το τέλειο τυροπιταρι κ με αποκορύφωμα την "μακαροναδα" του με το βούτυρο κ το μπόλικο Τυρι (πολύ ελαφρια γεύση) άλλα και την υπέροχη πλεξούδα!!!
Όμορφος κ προσεγμένος χώρος, εξαιρετικες τιμες και συνδυαστικά με την ποιότητα του φαγητού και την ευγένεια του ιδιοκτήτη, είναι ένα μέρος που όλοι πρέπει να επισκευτουν, από οποιαδήποτε χωριουδάκι της Αρκαδίας (Δημητσάνα, Στεμνιτσα, Βυτίνα) γιατι αξίζει από κάθε άποψη!!.
Συνεχίστε την υπέροχη δουλειά!!!

Ευχαριστούμε, NanaK184
Η κριτική γράφτηκε 18 Σεπτεμβρίου 2021

Εξαιρετικό φαγητό! Μαραθοπιτα, μπιφτέκι προβατίνα, λουκάνικο με Γραβιέρα ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ, φτιαγμένα με μεράκι και αγάπη. Εξαιρετικό service. ΠΡΈΠΕΙ να το δοκιμάσετε αν έρθετε προς Δημητσάνα.

Ημερομηνία επίσκεψης: Σεπτέμβριος 2021
Ευχαριστούμε, magdats28

Ου Μπλέξεις: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Δημητσάνα, Περιοχή Αρκαδίας

Ου Μπλέξεις: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!