“Δεν αξίζει τις τιμές του.”
Κριτική για: Γαιτανης

Γαιτανης
Η κριτική γράφτηκε 8 Μαρτίου 2018

Επισκεφθήκαμε τον Γαϊτάνη 08-03-2018 με τη σύζυγό μου και την κόρη μου, ύστερα από τις καλές κριτικές που διάβασα στο tripadvisor και κάποια άρθρα με θετικό περιεχόμενο σε άλλες ιστοσελίδες.
Ο χώρος είναι όμορφος, με ωραία στρωμένα τα τραπέζια και όμορφα σερβίτσια.
Η εξυπήρετηση είναι ευγενική και γρήγορη.
Όσον αφορά στο φαγητό... Ο κύριος που πήρε την παραγγελία, μας πρότεινε με θέρμη την ψαρόσουπα την οποία και πήραμε μιας και μου είχε τραβήξει την προσοχή όταν διάβαζα τον κατάλογο. Δυστυχώς, θεωρώ ότι επρόκειτο για χορτόσουπα με 3 μπουκιές στην κυριολεξία από ψάρι, η οποία κόστιζε €8/πιάτο και την οποία πιστεύω δεν θα έπρεπε να χρεώνει πάνω από €6. Η ψητή μελιτζάνα ήταν πολύ νόστιμη και σε γενναία ποσότητα. Το ψητό καλαμάρι που πήραμε μιας και δεν είχε γεμιστό, ήταν νόστιμο και καλοψημένο, αλλά σε καμία περίπτωση δεν άξιζε €12 (max. €9 θα έπρεπε να έχει) και αυτό κυρίως λόγω ποσότητας. Τέλος, επειδή θέλαμε να φάμε και ψάρι, όχι πολύ ψιλό αλλά ούτε και μεγάλο, μας πρότεινε ο άνθρωπος να πάρουμε μπαρμπούνια. Συμφωνήσαμε και του είπαμε ας βάλει μια ποσότητα που κρίνει ο ίδιος σε σχέση και με τα υπόλοιπα που παραγγείλαμε. Εδώ ήρθε και η μεγάλη απογοήτευση, γιατί ή εγώ κάνω πολύ μεγάλο λάθος ή ο Γαϊτάνης μας κοροϊδεύει ή ο προμηθευτής του αυτόν... τα μπαρπούνια ήταν κουτσομούρες και οι μισές πολύ αλατισμένες. Είναι ίσως και η πρώτη φορά που σπεύδω να γράψω κριτική τόσο άμεσα, αλλά με στενοχώρησε πολύ το γεγονός ότι πλήρωσα αρκετά χρήματα για κάτι που δεν τα άξιζε και που με εξαπάτησαν. Και στο σημείο αυτό να πω ότι δεν του είπα τίποτα - κακώς - γιατί θεώρησα πως δεν θα είχε νόημα. Αυτή τη στιγμή, τόσο η σύζυγός μου, όσο κι εγώ έχουμε ενοχλήσεις στο στομάχι, χωρίς να έχουμε φάει ή πιει στο μεταξύ κάτι άλλο. Ακόμη και αν ήταν μία σπάνια περίπτωση, θεωρώ πως δεν είναι κάτι που έτυχε αλλά έχει να κάνει με τη νοοτροπία του εκάστοτε ιδιοκτήτη ή υπεύθυνου. Λυπάμαι πολύ γιατί μας χάλασε μία από τις ημέρες των διακοπών μας και δεν το συνιστώ σε καμία περίπτωση και γιατί θεωρώ πως δεν αξίζει τις τιμές που χρεώνει - αυτό βέβαια είναι πάντα υποκειμενικό - αλλά και επειδή λειτούργησε εκ του πονηρού.

4  Ευχαριστούμε, Vassils C

Η κριτική γράφτηκε 7 Ιανουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Αξίζει άριστα σε αυτή την οικογένεια που κάνει τα πάντα στην λεπτομέρεια για να ευχαριστήσει τον κόσμο που επέλεξε να δειπνήσει στο μαγαζί τους! Υπέροχο φαγητό και καθαριότητα! Φάγαμε ψητό φαγκρί , υπέροχο και πολύ σωστά ψημένο με άγρια χόρτα! Πολύ διακριτικό σερβις και χαμογελαστοί άνθρωποι! Αν έπρεπε κάτι να παρατηρήσω, θα έλεγα πως το γλυκό θα έπρεπε να είναι πιό προσεγμένο και σπιτικό στο τέλος!εκτός του γλυκού του κουταλιού εννοώ. Αξίζει να το επισκέπτεται κανείς κάθε φορά που πάει στην Καστοριά! Μπράβο τους!

1  Ευχαριστούμε, Ranja P
Η κριτική γράφτηκε 16 Δεκεμβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Ένα εστιατόριο φημισμένο στην περιοχή του Δισπηλιού με εξαιρετική κουζίνα θαλασσινών.
Πολύ καλό το τσίπουρο και χορταστικές οι γευστικές μερίδες των φαγητών.
Μειονεκτεί στην θέση και την θέα σε σχέση με αυτό που προσφέρουν πολλά εστιατόρια της Καστοριάς και θεωρώ ο μόνος λόγος επίσκεψης είναι το καλό και ποιοτικό φαγητό

Ευχαριστούμε, pepla l
Η κριτική γράφτηκε 11 Μαΐου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Πολυ καλο φαγητο με πολυ καλες τιμες για την ποιοτητα του! Αψογο σερβις ! Το συστινουμε ανεπιφυλαχτα!!!

Ευχαριστούμε, Sofos22
Η κριτική γράφτηκε 16 Απριλίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Τα λόγια ειναι λίγα να περιγραψω πρώτα την ποιοτητα του φαγητου και δευτερον τους εξαιρετικους επαγγελματιες!Ολοι η οικογενεια!Τρίτον και καλυτερα τα χειροποιητα γλυκά της κυρίας Ελλης!!Παντζαρι γλυκο,τρέλα,πορτοκαλι απιθανο,φραπα κ.λ.π.Το 5 λοιπόν το θεωρώ πολυ λίγο.

Ευχαριστούμε, Scarlette R

Γαιτανης: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Καστοριά, Περιοχή Καστοριάς

Γαιτανης: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!