Ανοικτά σήμερα: 9:00 π.μ. - 4:00 μ.μ.
Αποθήκευση
Μην το χάσετε

Αξίζει πραγματικά να επισκεφθείτε το Μουσείο ουζου Βαρβαγιαννη. Πολυ καλή εμπειρία! Ενα ταξίδι... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 19 Ιουλίου 2021
Anax4B
Αθήνα, Ελλάδα
μέσω κινητής συσκευής
Ελληνική ιστορία. Παράδοση και μοντέρνες μέθοδοι

Η κριτική έγινε: 6 Νοεμβρίου 2019
Tania K
Θεσσαλονίκη, Ελλάδα

Η κριτική έγινε: 19 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Αξίζει πραγματικά να επισκεφθείτε το Μουσείο ουζου Βαρβαγιαννη.
Πολυ καλή εμπειρία!
Ενα ταξίδι στην ιστορία του τόπου και του ουζου!

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2021
Ευχαριστούμε, Anax4B
Η κριτική έγινε: 6 Νοεμβρίου 2019

Περιήγηση στο μοναδικό τρόπο με τον οποίο η Ελλάδα ξέρει να κρατά την παράδοση και ταυτόχρονα να εφαρμόζει και την τεχνολογία.

Έχω δει να κανουν ούζα. Έχω δει και πολλά οινοποιεία.
Η διαφορά αυτού? επιμονή στην ποιότητα, αγάπη στην παράδοση και το ανθρώπινο δυναμικό του.
Ο εργαζόμενος που μας εξήγησε με τόση αγάπη πώς γίνεται η παραγωγή τη ζούσε τη διαδικάσία, τόσο περήφανος για το ούζο τους και την πιότητά του!
Χρόνια πίνουμε ούζα. Έπρεπε να πάμε στη Μυτιλήνη για να μάθουμε πώς πίνεται σωστά για να κάνουμε γευσιγνωσία ούζου! :)
Φύγαμε με τα μπουκαλάκια μας και το πίνουμε όπως μας έδειξαν στην υγειά μας!

Ημερομηνία εμπειρίας: Οκτώβριος 2019
Ευχαριστούμε, Tania K
Η κριτική έγινε: 25 Ιουλίου 2019

Αν βρεθείτε στο Πλωμάρι θα πρέπει οπωσδήποτε να πάτε στο Μουσείο του Βαρβαγιαννη και στο αποστακτηριο,μαγική ξενάγηση με χαμόγελο και για να μας μάθουν πως πρέπει να πίνουμε το ούζο τις θερμοκρασίες που έχουν οι 4 ποικιλίες του,παρά πολύ εντυπωσιασμένοι,μαθαίνοντας από τις φωτογραφίες τα εργαλεία και τα δοχεία τα βαρέλια όπως γινόταν παλιά η απόσταξη του μέχρι το τώρα το σήμερα,μας προσφέρανε να δοκιμάσουμε από το όμορφο και αρωματικό ούζο οποίο θέλαμε εμείς ,μπορείς να αγοράσεις για δωράκια Εάν το επιθυμείς η για εσένα σε πολύ καλές τιμές και φυσικά να βγάλεις όμορφες φωτογραφίες σας ευχαριστούμε πάρα παρα πολύ για την όμορφη ξενάγηση και εύχομαι καλές δουλειές !!!Φαινεται η αγάπη σε αυτό που κάνετε!

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2019
Ευχαριστούμε, Dimitra G
Η κριτική έγινε: 21 Ιουλίου 2019

Πολύ ωραία εμπειρία. Η ιδέα της ψηφιακής αφήγησης της ιστορίας του ούζου πλωμαριου από τον σωσία του Ισίδωρου Αρβανιτη ήταν πολύ έξυπνη και απολαυστική. Η ξενάγηση ήταν λεπτομερεστατη από μια κοπέλα πολύ γλυκιά και πολύ ευγενική. Φυσικά η καλύτερη έκπληξη ήταν στο τέλος που μας κέρασαν ούζο πλωμαριου σε έναν πολύ όμορφο και σύγχρονο χώρο. Να το επισκεφτείτε οπωσδήποτε, αξίζει.

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2019
Ευχαριστούμε, theodoratit
Η κριτική έγινε: 7 Ιανουαρίου 2019

Επισκέψιμο είναι το παραδοσιακό αποστακτήριο ενός εκ των δημοφιλέστερων ούζων της Μυτιλήνης. Αξίζει να το επισκεφθεί κάποιος.

Ημερομηνία εμπειρίας: Σεπτέμβριος 2018
Ευχαριστούμε, Aromafood P