“Εξαιρετική φιλοξενία και ποιοτητα.”
Κριτική για: Da Francesco

Da Francesco
Κουζίνες: Ιταλική, Πίτσα
Περιγραφή: Η φιλοσοφία Αυτό που μας ξεχωρίζει στο ταξίδι μας στη γεύση που ξεκίνησε ο chef Francesco τον Αύγουστο του 2004 ,είναι η δυνατότητα μας να ανακαλύπτουμε υπέροχα τοπικά προϊόντα και να το προσφέρουμε με έναν εντελώς ιδιαίτερο και πειραματικό τρόπο. Ο chef μας, συνδυάζει παραδοσιακές ιταλικές συνταγές με μοντέρνες πινελιές, δημιουργώντας καινούργιες γευστικές εμπειρίες. Μενού Στις σπεσιαλιτέ μας μπορείτε να βρείτε αυθεντικές Ιταλικές γεύσεις από ζυμαρικά, πίτσες φρέσκα θαλασσινά, κρέατα και ξεχωριστή συλλογή από ορεκτικά. Τα πιάτα μας προετοιμάζονται σχολαστικά με γνώμονα την γεύση και την καλή ποιότητα της πρώτης ύλης. Για τις συνταγές μας χρησιμοποιούμε βασικές πρώτες ύλες όπως extra παρθένο ελαιόλαδο Καλαμάτας, άγρια μανιτάρια, σπαράγγια, χόρτα καθώς και μπαχαρικά από το γνωστό βουνό του Ταΰγετου. Όλα τα υλικά μας προέρχονται από επιλεγμένους παραγωγούς που καλλιεργούν με μεράκι τη γη τους δίνοντας έμφαση στην ποιότητα και την γεύση.
Η κριτική γράφτηκε 19 Οκτωβρίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετική ποιοτητα φαγητού και εξυπηρέτησης. Όλο το προσωπικο αλλά και η φρεσκάδα των φαγητών σε κάνουν να είναι η πρωτη σου επιλογή κάθε φορά που επισκέπτεσαι τη Καλαμάτα. Ένα εστιατόριο πολυτελεια για την πολη και σίγουρα αντάξιο της ομορφιάς της Μεσσηνίας.

Ημερομηνία επίσκεψης: Οκτώβριος 2021
Ευχαριστούμε, Q386VNandreasb

Η κριτική γράφτηκε 12 Οκτωβρίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Υψηλή μαγειρική, υψηλή ποιότητα, άριστη εξυπηρέτηση από το ευγενέστατο προσωπικό. Ο Φρατζεσκο μοναδικός, ο Δημητρης και ο Σπύρος εξαιρετικοί !!!! Ta ζυμαρικά με θαλασσινά αποθέωση !

Ευχαριστούμε, georgemallikourtis
Η κριτική γράφτηκε 28 Αυγούστου 2021

Πήγαμε μια δεύτερη φορά για να επιβεβαιώσουμε μήπως είχαμε κακιά εντύπωση από την πρώτη φορά αλλά ήταν και η τελευταία γιατί δυστυχώς είναι απαράδεκτοι! Έχω πάει Ιταλία μόνο Ιταλικό δεν είναι! Καταρχήν το κλίμα είναι παγωμένο δεν νοιώθεις καθόλου ευπρόσδεκτος και σου δίνουν σημασία μόνο αν είσαι τακτικός πελάτης αλλιώς σε γράφουν!Έπειτα πάμε στο μενού μας έφεραν νερό εμφιαλωμένο χωρίς να το ζητήσουμε για να μας χρεώσουν 1,60€ ψωμί μπαγιάτικο από την προηγούμενη μέρα και το χρέωσαν 3,60€ η σαλάτα που πήραμε φτωχή πολύ μικρή, η πίτσα άδεια δεν ένοιωθες κανένα από τα υλικά που έλεγε και η μακαρονάδα πολύ μικρή με φτωχά υλικά που δεν τα έβρισκες και δεν έφεραν ούτε λίγο παρμεζάνα τριμμένη. Λανσάρουν μεγάλα πιάτα ακριβά με μικρές ποσότητες και πουλάνε παραμύθι για μανιτάρια τρούφες που τα μαζεύουν για να τα παίρνουν! Στο τέλος ούτε ένα κέρασμα και μας έφεραν τον λογαριασμό 40€ να πληρώσουμε παγωμένοι και ούτε ένα γλυκό κέρασμα! Κρίμα που είναι σε ωραίο μέρος και έχει και κόσμο!

Ευχαριστούμε, dimustech
Η κριτική γράφτηκε 23 Αυγούστου 2021

Σε ότι αξιολογείτε ένα εστιατόριο, στο Da Francesco βάζω άριστα. Καταπληκτική pizza, ίσως η καλύτερη wine list στην πόλη, εξαιρετικό service με μεγάλη επάρκεια σε προσωπικό, ευγένεια και εξυπηρέτηση, φιλικότατοι με τον σκύλο μας, τα κυρίως πιάτα μας ήταν πεντανόστιμα σε σωστή θερμοκρασία. Η τοποθεσία πανέμορφη που μου θύμισε σε μικρογραφία το λιμάνι της Marseille. Εστιατόριο που θα σε κάνει να αγαπήσεις την Ιταλική κουζίνα!

1  Ευχαριστούμε, Tassos K
Η κριτική γράφτηκε 19 Αυγούστου 2021

Οποίος είναι λάτρης της ιταλικής κουζίνας, το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Βρίσκεται σε ωραίο σημείο. Σαββατοκύριακο καλό θα ήταν να κάνετε κράτηση.
Αρκετά υψηλές τιμές!!!

Ευχαριστούμε, Mike1174

Da Francesco: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Καλαμάτα, Μεσσηνία

Da Francesco: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!