“Απαράδεκτο”
Κριτική για: Da Francesco

Da Francesco
Κουζίνες: Ιταλική, Πίτσα
Περιγραφή: Η φιλοσοφία Αυτό που μας ξεχωρίζει στο ταξίδι μας στη γεύση που ξεκίνησε ο chef Francesco τον Αύγουστο του 2004 ,είναι η δυνατότητα μας να ανακαλύπτουμε υπέροχα τοπικά προϊόντα και να το προσφέρουμε με έναν εντελώς ιδιαίτερο και πειραματικό τρόπο. Ο chef μας, συνδυάζει παραδοσιακές ιταλικές συνταγές με μοντέρνες πινελιές, δημιουργώντας καινούργιες γευστικές εμπειρίες. Μενού Στις σπεσιαλιτέ μας μπορείτε να βρείτε αυθεντικές Ιταλικές γεύσεις από ζυμαρικά, πίτσες φρέσκα θαλασσινά, κρέατα και ξεχωριστή συλλογή από ορεκτικά. Τα πιάτα μας προετοιμάζονται σχολαστικά με γνώμονα την γεύση και την καλή ποιότητα της πρώτης ύλης. Για τις συνταγές μας χρησιμοποιούμε βασικές πρώτες ύλες όπως extra παρθένο ελαιόλαδο Καλαμάτας, άγρια μανιτάρια, σπαράγγια, χόρτα καθώς και μπαχαρικά από το γνωστό βουνό του Ταΰγετου. Όλα τα υλικά μας προέρχονται από επιλεγμένους παραγωγούς που καλλιεργούν με μεράκι τη γη τους δίνοντας έμφαση στην ποιότητα και την γεύση.
Η κριτική γράφτηκε 10 Ιουλίου 2021

Ένα μαγαζί κε μενού με πάνω από 120 πιάτα εκ των πραγμάτων δεν μπορεί να διατηρήσει την ποιότητά του. Η πίτσα δεν έχει ζύμη, αλλά φύλλο σφολιάτας. Τα ζημαρικά υπερβολικά βρασμένα και μέτριαβσε γεύση. Υπερβολικά ψηλές τιμές ειδικά σε αναλογία με την ποιότητα ενός τόσο τουριστικού και μέτριου εστιατορίου.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2021
Ευχαριστούμε, Elena L

Η κριτική γράφτηκε 10 Ιουλίου 2021

Εκλεκτή και ποιοτική κουζίνα με εξαιρετικές φρέσκες πρώτες ύλες. Επισκέφτηκα το εστιατόριο Σάββατο βράδυ,σε ώρα αιχμής. Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και ο χρόνος αναμονής για τα κυρίως πιάτα (40 λεπτά-ίσως παραπάνω) ήταν πολύ λογικός σε σχέση με τον κόσμο που υπήρχε και τον χρόνο που χρειάζεται ένα πιάτο της ώρας.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2021
Ευχαριστούμε, _X6018IN
Η κριτική γράφτηκε 28 Ιουνίου 2021

Σε πολύ ωραία και ήσυχη τοποθεσία της πόλης, το Da Fransesco συνδιάζει σημείο, καλή ιταλική κουζίνα και ευγενικό προσωπικό. Δεν βρίσκω το λόγο να μην επισκευθεί κάποιος το D.F εάν θέλει να απολαύσει ωραια κουζίνα και προσιτές τιμές.
Η σαλάτα του με σολωμό ήταν πολύ καλή, το πιάτο με τη μοτσαρέλα και το προσούτο ήταν πολύ καλή, αν και το αλλαντικό το προτιμώ λίγο πιο ωριμασμένο και πικάντικο.
Στο τέλος μας πρόσφεραν δροσερό καρπούζι και κλείσαμε όμορφα την γευστική μας βραδιά.

2  Ευχαριστούμε, lucasa768
Η κριτική γράφτηκε 26 Ιουνίου 2021

Το φαγητό ήταν πολύ μέτριο για την βαθμολογία που έχει το μαγαζί. Οι πίτσες αδιάφορες. Η σαλάτα πολύ μικρή και ελάχιστη ποσότητα έξτρα υλικών. Όσο για τις τιμές δεν ανταποκρίνονται στην ποιότητα που σερβίρουν. Απαράδεκτο να σου φέρνουν 3 φετουλες ψωμί χωρίς να σε ρωτήσουν και να τις χρεώνουν 2.40€. Σίγουρα δεν θα ξαναπάω!

Ευχαριστούμε, _S4119QZ
Η κριτική γράφτηκε 25 Ιουνίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Παρά τον πολύ κόσμο, η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και το φαγητό πεντανόστιμο. Ίσως το καλύτερο ιταλικό εστιατόριο στην Καλαμάτα. Σημειωτέον ήταν το μοναδικό γεμάτο εστιατόριο στην Μαρίνα της Καλαμάτας, τη μέρα πήγαμε. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Το μοναδικό "μειονέκτημα", οι λίγο τσιμπημένες τιμές.

Ευχαριστούμε, SotirisTrousas

Da Francesco: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Καλαμάτα, Μεσσηνία

Da Francesco: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!