“ΑΠΑΡΆΔΕΚΤΟΣ ΑΝΤΙΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟΣ”
Κριτική για: Σπαθής Cafe Gelateria

Σπαθής Cafe Gelateria
Η κριτική γράφτηκε 10 Σεπτεμβρίου 2019

Το συγκεκριμένο καφέ-ζαχαροπλαστείο βρίσκεται δυστυχώς στο πιο πολυσύχναστο μέρος της Κέρκυρας, τον πεζόδρομο του Λιστόν (πλατεία). Απ' εδώ περνούν ντόπιοι και τουρίστες, κάνοντας τη βόλτα τους στα καντούνια, τη Σπιανάδα και στα πέριξ.
Καθίσαμε στον θερινό χώρο εστίασης δίπλα στο γήπεδο του κρίκετ, για βάφλες με παγωτό. Παρόλο που δεν είχε κόσμο, ο σερβιτόρος ενώ μας είδε άργησε να έρθει, μάλλον γιατί προτίμησε να καθαρίσει κάποια άδεια τραπέζια. Όταν τέλος ήρθε, χωρίς να μας καλωσορίσει άφησε τους καταλόγους και έφυγε μουτρωμένος σαν να φταίγαμε εμείς για το ύφος του. Διαβάζοντας τον κατάλογο διαπιστώσαμε πως είχαν βαφλάκια κι όχι βάφλες. Έτσι κατά την παραγγελία τον ρώτησα αν έχει βάφλες αντί για βαφλάκια και μου απάντησε θετικά! Παραγγείλαμε δύο βάφλες με δυο μπάλες παγωτό, σαντιγί και το σιρόπι που βάζουν. Όταν έφτασε η παραγγελία διαπιστώσαμε ότι ήταν βαφλάκια με τρείς "κουτσουλιές" σαντιγί μεγέθους κουταλιού του γλυκού η κάθε μία και σιρόπι. Όντας ήδη χαλασμένοι από τη συμπεριφορά του υπαλλήλου, ο άντρας μου προτίμησε να μην τραβήξει άλλο το σχοινί και μας χαλάσει η βραδυνή έξοδος!
Γευστικά τα γλυκίσματα ήταν κάτω του μετρίου, σε σχέση πάντα με τον ανταγωνισμό (ζαχ. Μποχώτη, Παπαγιώργη κλπ). Οι δε τιμές εξωφρενικές (πληρώσαμε 20€, όταν τα ίδια στο Κανόνι κόστιζαν 13€ μαζί με εμφιαλωμένο νερό). Επίσης θεωρώ αισχροκέρδεια όταν ο κατάλογος γράφει 6,5€ τα βαφλάκια και μας τα χρεώνει 8,5€ + ότι προσθέσεις!!!
Δυστυχώς ορισμένοι επαγγελματίες εκμεταλλευόμενοι τα όμορφα μέρη της χώρας μας, φροντίζουν να τα δυσφημούν, παρέχοντας τις χειρότερες υπηρεσίες σε ημεδαπούς κι αλλοδαπούς.

Ημερομηνία επίσκεψης: Σεπτέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, Stella_kat_travel

Η κριτική γράφτηκε 4 Σεπτεμβρίου 2019

Πολύ καλός καφές, λικέρ κουμκουάτ, άψογη εξυπηρέτηση, μοναδικό περιβάλλον. Ένα από τα must για την πρωινή, απογευματινή ή βραδυνή βόλτα σας στο κέντρο της Κέρκυρας

Ευχαριστούμε, Vassilis T
Η κριτική γράφτηκε 2 Σεπτεμβρίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Ωραια τοποθεσια κατω απο τα δεντρακια σε κεντρικο πεζοδρομο!εξαιτιας αυτης της τοποθεσιας και καθισαμε.παραγγειλαμε μιλφειγ και μπανοφι.το μιλφειγ ηρθε με φυλλο κρουστας αντι σφολιατας και αντι κρεμας πατισερι μια μπισκοτοκρεμα σχεδον νερο!καμια σχεση με μιλφειγ!μεχρι κουταλι της σουπας ζητησε προκειμενου να μπορεσει να μαζεψει μια ολοκληρη μπουκια να φαει!!!!το δε μπανοφι αντι καραμελας ειχε κατι σαν ζελε πολυ σκληρο και οι στρωσεις μεταξυ τους ξεκολουσαν και αλλο για Χιο πηγαινε αλλο για Μυτιληνη!επισης καμια σχεση με μπανοφι!!!!λογικα ή ο ιδιοκτητης δεν εχει δοκιμασει ποτε γλυκο ή ο ζαχαροπλαστης!αλλιως δεν εξηγειται!!!απο τιμες οκ 4,5€-5,0€ περιπου και 1€ ενα νερο 1lt.να μην πω για το προσωπικο το οποιο ηταν αδιαφορο και ξυνισμενο σαν λεμονι.μιλουσε στον ενικο ενω εμεις στον πληθυντικο και αγανακτησε επειδη του ειπαμε αν μπορει να επιστρεψει σε 5 λεπτα να ριξουμε μια ματια στον καταλογο!πραγματικα μας χαλασαν τη διαθεση και φυγαμε μια ωρα αρχιτερα....

Ευχαριστούμε, Vilkavilka
Η κριτική γράφτηκε 31 Αυγούστου 2019

Κλασική καφετέρια στο παραδοσιακό κτίριο. Καλή εξυπηρέτηση, χαλαρή ατμόσφαιρα. Καλή ποιότητα σε ότι σερβίρει

Ευχαριστούμε, _Z705UT
Η κριτική γράφτηκε 22 Αυγούστου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Δροσερός χώρος μέσα στη ζέστη του καλοκαιριού.....όμορφος χώρος... κ μια σταση γ έναν καφέ κ μια τζιτζιμπυρα...γ ανάσα...μια καλή επιλογή...

Ευχαριστούμε, el21P

Σπαθής Cafe Gelateria: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Κέρκυρα, Ιόνια Νησιά

Κέρκυρα, Ιόνια Νησιά
Κέρκυρα (Χώρα), Κέρκυρα

Σπαθής Cafe Gelateria: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!