“Από τα πιο καλά μαγαζιά στη Γαρίτσα!”
Κριτική για: Ταβέρνα Αλεξάκης

Ταβέρνα Αλεξάκης
Καλό για: Τοπική κουζίνα, Οικογένειες με παιδιά
Η κριτική γράφτηκε 3 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Άριστο φαγητό και πολύ ευγενικοί άνθρωποι, από τις πιο καλές ταβέρνες στη Γαρίτσα! Δοκιμάσαμε ντόπιο κρασί, ορεκτικά, ψαρικά φρέσκα, κερκυραϊκή κουζίνα, λιμοντσέλο σπιτικό και καρπούζι, όλα υπέροχα και θα ξανάρθουμε σίγουρα.

1  Ευχαριστούμε, VangelL2

Η κριτική γράφτηκε 20 Αυγούστου 2019

Το φαγητό ήταν αρκετά καλό και οι μερίδες μεγάλες με ικανοποιητικό γαρνίρισμα. Το κοτόπουλο στα κάρβουνα καλό αλλά το μπιφτέκι αρκετά στεγνό. Η πράσινη σαλάτα "Αλεξάκης" πολύ καλή και δροσερή. Το σέρβις καλό και γρήγορο. Στο τέλος μας κέρασαν και γλυκό και φρούτο! Οι τιμές μας φάνηκαν λογικές, 20 ευρώ το άτομο με άφθονο φαγητό και κρασί (χύμα)
Η καλή μας σχέση χάλασε όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε με πιστωτική κάρτα. Μας απάντησαν βιαστικά ότι δεν υπάρχει σύνδεση, χωρίς να επιχειρήσουν καν να γίνει η συναλλαγή. Δεν μας έπεισαν, και προς επίρρωση των υποψιών μας, ο μέχρι τότε λαλίστατος υπεύθυνος του καταστήματος (και ιδιοκτήτης νομίζω) απέφυγε να μας χαιρετήσει όταν φύγαμε.
Φυσικά δεν το έκανα θέμα, όταν βγαίνω να διασκεδάσω δεν μου αρέσει να διαπληκτίζομαι, ευτυχώς έτυχε να έχω μαζί μου αρκετά μετρητά. Φυσικά δεν πρόκειται να ξαναπάω.

Ημερομηνία επίσκεψης: Αύγουστος 2019
Ευχαριστούμε, Antonis B
Η κριτική γράφτηκε 15 Αυγούστου 2019

15 Αυγούστου, έχουμε κλείσει από την προηγούμενη τραπέζι αφού ενημερωθήκαμε από το αφεντικό (πιθανότατα) ότι θα έχει κοκορέτσι, κοντοσούβλι, αρνί στη σούβλα λόγω της ημέρας.
Ορεκτικά καλά, αλλά πολύ μεγάλη αναμονή για ένα κοντοσούβλι καμμένο, ένα κοκορέτσι επίσης καμμένο και μία από τις μερίδες όχι όπως τη ζητήσαμε. Ζητήσαμε καλαμάκια για τα αναψυκτικά των παιδιών, είπαν ότι δεν έχουν. Λίγο αργότερα, σε άλλο τραπέζι πήγαν όμως με άλλη παραγγελία. Στο παράπονο που έγινε διακριτικά, χωρίς να αντιληφθούν οι υπόλοιποι πελάτες, είπαν "έγινε λάθος". Όμως όταν έχουν φύγει 2 πιάτα από την κουζίνα καμμένα και γυρισμένα τα φαγητά στο πιάτο ώστε να μη φαίνονται, για ποιο λάθος μιλάμε; Συμπεριφορά επιχειρηματία που θέλει να ξεγελάσει το χαζό τουρίστα... Όμως έπεσε σε ντόπιους... Κερασάκι στην τούρτα, "δε λειτουργούσε το μηχάνημα για την κάρτα σήμερα", ζητήσαμε δανεικά από τους καλεσμένους μας για να πληρώσουμε το λογαριασμό στον οποίο, ωστόσο, μετά από όλα αυτά δεν μας χρέωσαν τα εν λόγω πιάτα... Οι υπάλληλοι παρόλα αυτά ευγενικοί, έκαναν προσπάθεια για να τα μπαλώσουν. Απογοήτευση.

Ημερομηνία επίσκεψης: Αύγουστος 2019
Ευχαριστούμε, Yvoni_opinion
Η κριτική γράφτηκε 11 Ιουνίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Ότι καλύτερο στο νησι φανταστικό ψάρι (μιλοκοπι,λαυράκι και ζαργανα ) από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει πραγματικά φρέσκα Αφού ο σερβιτόρος μασ φώναξε στη κουζίνα να μας δείξει τα ψάρια της μέρας και διαλέξαμε εμείς τη θα φάμε πραγματικά πολύ καλή.!

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2019
1  Ευχαριστούμε, Dalardha
Η κριτική γράφτηκε 2 Ιουνίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Ο Αλεξάκης δικαιολογη το τίτλο του ως η καλύτερη ταβέρνα στην περιοχή.
Εμεινα στην Κέρκυρα για 10 μερες και μπορώ να πω πως το καλύτερο μου γεύμα το εφαγα εκει,επισκέφτηκα την ταβέρνα 4 φορές και της 4 φορες έμεινα ικανοποιημένος.
Έφαγα ποικιλία θαλασσινών, παίδακια,παστιτσαδα και αρνάκι στην γάστρα σίγουρα θα μου μείνουν οι γεύσεις του.
Σίγουρα οποτε ξανα επισκεφτώ την κερκυρα θα παω εκει

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2019
5  Ευχαριστούμε, iordanis_varoufakis

Ταβέρνα Αλεξάκης: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Κέρκυρα (Χώρα), Κέρκυρα

Ταβέρνα Αλεξάκης: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!