Η κριτική έγινε: 9 Αυγούστου 2017

Εξαιρετικά προσεγμένο ξενοδοχείο, με πολύ όμορφα δωμάτια και πολύ ωραίο κήπο με λουλούδια που οδηγεί στην πισίνα και την αίθουσα πρωινού. Ωραία πισίνα υπερχείλισης με εκπληκτική θέα στον κόλπο των Πετανών! Απίστευτη και η θέα από την deluxe suite! To πρωινό πολύ περιποιημένο και, παρότι όχι και τόσο πλούσιο, έχει όλα τα βασικά που θα περίμενε κανείς και ακόμη παραπάνω και όλα πολύ νόστιμα! Πολύ ευγενικό προσωπικό και πρόθυμο να βοηθήσει σε όλα. Ήσυχη τοποθεσία με μοναδική θέα, ιδανικά και για εξορμήσεις στο νησί, καθότι και κοντά στο Ληξούρι. Εκπληκτική επιλογή!

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2017
Ευχαριστούμε, nad351
Ο/η John I, Ιδιοκτήτης του Petani Bay Hotel- Adults Only, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 10 Αυγούστου 2017

Αγαπητέ nad351,

Σας ευχαριστούμε θερμά τόσο για την κριτική σας, όσο κυρίως για την επίσκεψη σας στο Petani Bay Hotel. Θεωρούμε τιμή και χαρά να έχομε επισκέπτες σαν εσάς, εκτιμώντας την μοναδικότητα της περιοχής και τις εγκαταστάσεις του ξενοδοχείου.

Ελπίζουμε να ξαναδούμε κοντά μας. Σας ευχόμαστε καλά ταξίδια!

Γιάννης & Βούλα Ιορδανίδης

Η κριτική έγινε: 3 Νοεμβρίου 2015

Έχοντας επισκεφθεί και πέρυσι την Κεφαλονιά, επέλεξα και φέτος το Σεπτέμβριο να περάσω τις διακοπές μου off season.Όμως και αυτή τη φορά οι διακοπές μου εκεί ήταν μια διαφορετική εμπειρία για μένα και σε αυτό συνέβαλλε κατά πολύ και η επιλογή του καταλύματος Το Petani bay hotel αλλά και η μαγευτική του θέα στην μοναδική παραλία των Πετανών αποτέλεσαν για μένα και την παρέα μου ένα μικρό παράδεισο που φτιάχτηκε σε ένα νησί του Ιονίου για να προσφέρει μια μοναδική εμπειρία. Δεν ξέρω τι να πω γιατί νομίζω ότι η διαμονή στο ξενοδοχείο Petani bay hotel με τα ευρύχωρα κι όμορφα διακοσμημένα δωμάτια, το υπέροχο «Ελληνικό πρωινό» που έχει πιστοποιηθεί από το ΞΕΕ, το εξαιρετικό και προσιτό από πλευράς τιμής φαγητό και τους ιδιαίτερα φιλικούς και φιλόξενους ιδιοκτήτες ξεπερνάει κατά πολύ την απλή περιγραφή. Πρέπει κάποιος να επισκεφτεί το ξενοδοχείο για να βιώσει αυτή την απόλυτη εμπειρία χαλάρωσης και πολυτέλειας, σε ένα περιβάλλον όμως, που σε κάνει να αισθάνεσαι οικεία, άνετα και όμορφα. Να τονίσω μόνο ότι η θέα από τα δωμάτια (έμεινα στο 201), αλλά και από την πισίνα στη μαγευτική παραλία των Πετανών και στο μοναδικό ηλιοβασίλεμα μπορεί να χαλαρώσει και τον πιο στρεσαρισμένο άνθρωπο! Θέλεις ολοένα να αγναντεύεις τη χρωματική παλέτα του ήλιου και να βυθίζεσαι στη θέα αυτή, απολαμβάνοντας την πισίνα και το ποτό σου σε αυτή. Θα σας πρότεινα επίσης να ζητήσετε από τη διεύθυνση τη δυνατότητα να κλείσετε σκάφος για ολιγόωρη εξερεύνηση και άλλων παραλιών που δεν είναι προσβάσιμες από αλλού!!! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και ευχαριστώ πολύ τους ιδιοκτήτες για αυτή την εμπειρία που μας προσέφεραν.

Συμβουλή για το δωμάτιο: το 201 είναι φοβερό με εκπληκτική θέα
Ημερομηνία διαμονής: Σεπτέμβριος 2015
3  Ευχαριστούμε, Dimipsal
Η κριτική έγινε: 15 Οκτωβρίου 2015

Το ξενοδοχείο ακροβατεί προνομιακά μεταξύ της μαγείας του Ιονίου και της άγριας ομορφιάς του τοπίου του κόλπου των Πετανών, εκεί όπου κυριολεκτικά ‘πετάει ο νους’ σύμφωνα και με την ετυμολογία του τοπωνυμίου! Εντυπωσιάζει η κομψότητα των γραμμών του, η διακριτική πολυτέλεια των χώρων του. Οι κοινόχρηστοι χώροι είναι τόσο εντυπωσιακοί όσο και λειτουργικοί και τα δωμάτια του είναι μεγάλα, φωτεινά, πλήρως εξοπλισμένα και διακοσμημένα με υψηλή αισθητική.
Μοναδική εμπειρία να παίρνεις ένα πλούσιο πρωινό στη βεράντα με την ανεμπόδιστη θέα, να υποκύπτεις στις γαστριμαργικές απολαύσεις της κουζίνας του, να απολαμβάνεις το ποτό σου αγναντεύοντας το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα που έχεις δει ποτέ στη πισίνα του που ενώνεται με τον ουρανό και τη θάλασσα!
Και όλα αυτά, ενώ σου προσφέρεται γενναιόδωρα το χαμόγελο των ιδιοκτητών του Βούλας και Γιάννη και του προσωπικού του. Οι παρεχόμενες υπηρεσίες είναι υψηλού επαγγελματικού επιπέδου, αλλά η προστιθέμενη αξία βρίσκεται στο όραμα και στο μεράκι με το οποίο είναι φανερό ότι δημιουργήθηκε και λειτουργεί αυτό το ξενοδοχείο και αυτό μπορείς να το δεις ακόμα και στη πιο μικρή λεπτομέρεια!
Ο τόπος, το ξενοδοχείο, οι υπηρεσίες … όλα μοναδικά και αξέχαστα!

Ημερομηνία διαμονής: Σεπτέμβριος 2015
  • Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι με φίλους
6  Ευχαριστούμε, Safari10797320980
Η κριτική έγινε: 12 Οκτωβρίου 2015

Πήγα με τη φίλη μου στην Κεφαλονιά χωρίς καθόλου σχέδια και χωρίς να έχουμε κάνει καμία κράτηση.. Στο δρόμο για την παραλια των Πετανών είδαμε αυτό το υπέροχο ξενοδοχειο και λέμε δε ρωτάμε εάν εχει δωματια τελος Ιουλίου .... ήταν μεγάλη τιμή που μπορέσαμε να κλείσουμε στο "Petani Bay Hotel" για ένα βράδυ. Και ειδικά όταν φτάσαμε και είδαμε ότι μας πρότειναν να μας προςφερουν αναβάθμιση στην ίδια τιμή με το απλό την Premium Suite. Το προσωπικό ήταν φοβερό!! Πολύ φιλικό και πολύ εξυπηρετικό. Να κλείσετε οπωσδήποτε μασάζ με την υπηρεσία που παρέχει το ξενοδοχείο. Ήταν σίγουρα το καλύτερο μασάζ που έχω κάνει... και ήταν αξέχαστο επειδή όταν άνοιξα τα μάτια μου με υποδέχτηκε το ηλιοβασίλεμα στους πετανούς και αν και βλέπαμε φοβερά ηλιοβασιλέματα όλη την εβδομάδα, αυτό ήταν με διαφορά το καλύτερο. Το jacuzzi και η σαμπάνια που μας κέρασαν ήταν άλλο ένα μπόνους. ΚΑΙ ήταν με διαφορά το καλύτερο πρωινό και καφές που φάγαμε όλη την εβδομάδα. Τι πιο όμορφο να παίρνεις το πρωινό σου με θεα τα γαλαζοπράσινα νερά των Πετανών.... Το συνιστούμε ανεπιφύλακτα!!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2015
4  Ευχαριστούμε, Dimitris P
Η κριτική έγινε: 6 Οκτωβρίου 2015

Ένα ξενοδοχείο σε μοναδική θέση, με το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα. Η φωτογραφίες όσο όμορφες κι αν είναι, δεν μπορούν να περιγράψουν το συναίσθημα της μαγείας και την ομορφιά και την ενέργεια που σου δίνει η εικόνα από κοντά.
Καλαίσθητο αφομοιώνεται στο χώρο, ενώ παράλληλα διαθέτει πολυτέλεια .
Δύο λέξεις που θα το χαρακτήριζαν είναι φύση και αρμονία. Στοιχεία που σίγουρα αντανακλούν την προσωπικότητα των ιδιοκτητών Βούλας και Γιάννη, και μαζί με την φιλοξενία και η ζεστασιά και την προνοητικότητα στις ιδιαίτερες ανάγκες των πελατών τους, το καθιστά ανάμεσα στα κορυφαία ξενοδοχεία που έχω επισκεφτεί.
Η θέα απ΄όλα τα δωμάτια είναι εξαιρετική στη θάλασσα και το μοναδικό ηλιοβασίλεμα, η επιλογή σχετίζεται με την επιθυμία του καθενός, σε σχέση με την επιλογή να βλέπει περισσότερη θάλασσα, τριαντάφυλλα να νιώθει περισσότερο ή λιγότερο απομονωμένος, ή στο να έχει αμεσότητα στον κήπο.

Συμβουλή για το δωμάτιο: Σε οικογένειες με παιδιά να επιλέξουν ένα δωμάτιο με αμεσότητα στον κήπο, σε ζευγάρια τα ψηλότερα.
Ημερομηνία διαμονής: Ιούνιος 2015
  • Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι με φίλους