Η κριτική έγινε: 21 Φεβρουαρίου 2018

Η θέα που πρόσφερε ήταν μοναδική όμως λόγω του γεγονότος ότι το δωμάτιο συνδέονταν με το διπλανο με εσωτερική πόρτα ακους τα πάντα!!!!! Το πρωινό ήταν εξαιρετικό με μεγάλη ποικιλία! Η κοπέλα του σπα λιγο αγενής και μη συνεπής στο ραντεβού που είχαμε κλείσει με αποτέλεσμα να μας πει να βγούμε νωρίτερα και ας μην είχε ολοκληρωθεί η ώρα που έπρεπε να έχπυμε στη διάθεση μας!

Συμβουλή: Να διαλέξετε δωμάτιο χωρίς πορτα επικοινωνίας με άλλο δωματιο!
  • Διαμονή: Φεβρουάριος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, eirini191
Η κριτική έγινε: 15 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ζεστοί χώροι και χαρούμενο προσωπικό ! Το πρωινό είναι απίστευτο και πλούσιο ! Καθαρά δωμάτια και ζεστά ! Το μόνο πρόβλημα ήταν τα μαξιλάρια πολύ λεπτά ! Και σκληρά ! Κατα τα αλλά όλα πολύ όμορφα και άνετα !

Διαμονή: Φεβρουάριος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, 155gwgwm
Η κριτική έγινε: 9 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επισκεφτόμαστε πολύ συχνά την Πορταριά αλλα ήταν η πρώτη μας φορά στο Xenia.
Πρόκειται για ένα σχετικά μεγάλο για την περιοχή ξενοδοχείο σε καλή τοποθεσία, με μεγαλους κοινοχρηστους χωρους και ωραια πισινα.
Εμεις μειναμε σε διχωρη σουιτα στον επανω οροφο με προσανατολισμο προς την πισινα και απιστευτη θεα.
Το πρωινο ηταν μετριο.
Γενικα το δωματιο και οι εσωτερικοι κοινοχρηστοι χωροι εδιναν την αισθηση οτι χρειαζονται μια ανακαινιση. Παρα το γεγονος αυτο ομως, μαλλον θα το επιλεγαμε ξανα λογω της τοποθεσιας και της θεας που εχει.

Διαμονή: Νοέμβριος 2017, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, zouz26
Ο/η C_Koutsopoulos_GM, Γενικός Διευθυντής του Xenia Palace, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 10 Φεβρουαρίου 2018

Αγαπητή zouz26,

Θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε που επιλέξατε το ξενοδοχείο Xenia Palace Portaria για την διαμονή σας αλλά και για τον χρόνοπου αφιερώσατε για την καταγραφή των σχολίων σας. Χαιρόμαστε ιδαίτερα που απολαύσατε την εξαιρετική τοποθεσία του ξενοδοχείου μας καθώς και την θέα αποτέλεσμα της πρώτης.

Αναφορικά με το σχόλιο σας σχετικά με το πρωινό θα θέλαμε να σας πληροφορήσουμε πως τα περισσότερα αρτοσκευάσματα κέικ, βουτύματα κλπ είναι χειροποίητα, τα τυριά και γενικότερα τα γαλακτοκομικά είναι τοπικών εξαιρετικών παραγωγών (κάποια από αυτά πανευρωπαικά βραβευμένα), ποικιλία ζεστών εδεσμάτων βασισμένα σε τοπικές συνταγές όπως η πηλιορείτικη στραπατσάδα, τραχανά παραδοσιακό με λουκάνικο της περιοχής. μέλι τοπικού μελλισουργού, χειροποίητοι λουκουμάδες, χειροποίητες μαρμελάδες και πολλά άλλα είδη.

Παράλληλα το ξενοδοχείο μας και αναφερόμενοι στο σχόλιο σας για ανάγκη ανακαίνησης προβαίνει σε ετήσιες συντηρήσεις όλων των χώρων.

Τέλος θα χαρούμε να σας καλωσορίσουμε ξανά και θα είναι και προσωπική μου τιμή να σας γνωρίσω και προσωπικά.

Xenia Palace Portaria

Η κριτική έγινε: 28 Ιανουαρίου 2018

Διανυκτερεύσαμε δύο βράδια στο Xenia Palace, σε ένα δίκλινο δωμάτιο το οποίο ήταν αρκετά άνετο & καθαρό. Το πρωινό ήταν εκπληκτικό, με μεγάλη ποικιλία και πολύ ποιοτικό μιας και περιελάμβανε και τοπικά προϊόντα. Το προσωπικό του ξενοδοχείου είναι εξυπηρετικότατο και πολύ φιλικό. Όμως χρειάζεται επειγόντως ανακαίνιση στα δωμάτια και στους κοινόχρηστους χώρους, μιας και υπήρχαν εμφανέστατες φθορές στα έπιπλα και στις μοκέτες, το οποίο δυστυχώς αδικεί την γενικότερη εικόνα του ξενοδοχείου. Το ξενοδοχείο είναι ξεκάθαρα value for money, ιδανικό για οικογένειες και ζευγάρια.

• Διαμονή: Ιανουάριος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, George Z
Ο/η C_Koutsopoulos_GM, Γενικός Διευθυντής του Xenia Palace, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 29 Ιανουαρίου 2018

Αγαπητέ George Z,

Θα θέλαμε να σας ευχαριστήσουμε για τον χρόνο που αφιερώσατε σε αυτή την κριτική μετά την επίσκεψη σας στο ξενοδοχείο Xenia Palace Portaria.

Χαιρόμαστε που απολαύσατε την άνεση και την καθαριότητα του δωματίου, το Ελληνικό παραδοσιακό πρωινό βασισμένο σε πρώτες ύλες τοπικών παραγωγών καθώς και την ευγένεια των συνεργατών μας. Αναφορικά με τις επισημάνσεις σας σχετικά με τις συντηρήσεις έχουμε διαβιβάσει τα σχόλια σας στο τεχνικό τμήμα και παράλληλα εργαζόμαστε καθημερινά πάνω στο τομέα αυτό.

Θα είναι χαρά μας να σας καλωσορίσουμε και πάλι σύντομα κοντά μας.

Xenia Palace Portaria

Η κριτική έγινε: 23 Ιανουαρίου 2018

Έχουμε ξαναμείνει στην Πορταριά, αλλά ήταν η πρώτη φορά στο Xenia, και τι καλά που κάναμε!!! Μπορεί να μην έχει τον κουκλίστικο παραδοσιακό χαρακτήρα ορισμένων ξενώνων της περιοχής, αλλά έχει αρκετά παραδοσιακά στοιχεία (πέτρινο εκκλησάκι, πλακόστρωτα δρομάκια στους εξωτ.χώρους, μεγάλα πλατάνια, αρχοντικό τζάκι και κλασική διακόσμηση στα σαλόνια) και πολλά άλλα πλεονεκτήματα: μαγευτική πανοραμική θέα (είτε προς θάλασσα/Βόλο είτε προς Πορταριά/Μακρυνίτσα), μεγάλο πάρκινγκ καθώς είναι στην άκρη του χωριού (5-7' περπάτημα από πλατεία), πολύ μεγάλη εξωτ.πισίνα για το καλοκαίρι αλλά και spa για όλο το χρόνο (με σάουνα, χαμάμ, τζακούζι και καλές τιμές στις περιποιήσεις), πλούσιο πρωινό μπουφέ με διεθνείς και παραδοσιακές γεύσεις (υπέροχες πίτες-γλυκά), το ρομαντικό μπαρ/ρεστοράν Veranda (κοκτέιλς με θεα το φωτισμένο Βόλο) και πολύ καλές τιμές!
Το επέλεξα για ένα τριήμερο με το σύζυγό μου και απολαύσαμε τα πάντα! Το δωμάτιό μας είχε πανοραμική θέα και ήταν στο 2ο όροφο, ευρύχωρο, με king κρεβάτι, μοντέρνο μπάνιο (ανακαινισμένο), καθαρό και ζεστό! Η επίπλωση είναι παλιά και τα δωμάτια γενικά χρειάζονται ανακαίνιση (παλιά φθαρμένη μοκέτα, υφασμάτινο κεφαλάρι στο κρεβάτι με τρύπες, πολλή φθορά στα ξύλινα κουφώματα ειδικά στην εξωτερική πλευρά τους στο μπαλκόνι...), αλλά συνυπολογίζοντας τη χαμηλή τιμή δε μας πείραξε!
Δεν υπάρχουν μπουρνούζια/παντόφλες στα απλά δωμάτια (νομίζω βάζουν στις σουίτες), αλλά παρέχονται στο spa! Είχαμε δωρεάν μία ώρα prive' χρήση των εγκαταστάσεων (15€/ζευγάρι κανονικά) και έκανα και μία περιποίηση προσώπου με κολλαγόνο, πολύ καλή!
Μικρά κατοικίδια γινονται δεκτά με χρέωση 20€/βραδιά. Το σκέφτηκα μήπως έπαιρνα μαζί τη γάτα μου... Ίσως έπρεπε να είχαν μια εφάπαξ χρέωση (για extra καθαρισμό κατά την αναχώρηση, π.χ. το Costa Navarino χρεώνει ίδιο ποσό είτε μείνεις 1 νύχτα είτε 20) και οχι ανά διανυκτέρευση, γιατί αν είναι πολλές είναι ασύμφορο. Προτιμώ όμως αυτήν την πολιτική από το να μη δέχονται καθόλου κατοικίδια, γιατί αν δεν μπορώ να το αφήσω στο σπίτι θα το πάρω μαζί μου έστω και με χρέωση!
Όλο το προσωπικό ήταν ευγενέστατο, είχαμε θερμή υποδοχή από τις κοπέλες στη ρεσεψιόν και από τον διευθυντή, άριστη εξυπηρέτηση στο πρωινό και στο καφέ του σαλονιού... Μάς άρεσε λοιπόν η διαμονή μας και θα ξαναπάμε!

• Διαμονή: Ιανουάριος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
1  Ευχαριστούμε, AthanasiaGreece
Ο/η C_Koutsopoulos_GM, Γενικός Διευθυντής του Xenia Palace, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 26 Ιανουαρίου 2018

Αγαπητή AthanasiaGreece,

Αρχικά θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για το χρόνο που αφιερώσατε προκειμένου να μοιραστείτε την εμπειρία της διαμονή σας με τους αναγνώστες της TripAdvisor.

Χαιρόμαστε ιδαίτερα που απολαύσατε την εξαιρετική θέα του ξενοδοχείου μας, το Ελληνικό παραδοσιακό πρωινό βασισμένο σε τοπικούς παραγωγών εξαιρετικών προιόντων, τις υπηρεσίες του Spa καθώς και όλους του κοινόχρηστους χώρους. Παράλληλα και αναφορικά με τα σχόλια σας αναφορικά με τον εξοπλισμό των δωματίων και ειδικότερα με τις παντόφλες και τα μπουρνούζια είναι στο πολύ άμεσο σχεδιασμό μας να επεκταθεί και πέρα των executive δωματίων.
Παράλληλα δε, το τμήμα της συντήρησης καθώς και το τμήμα ορόφων έχει ενημερωθεί για την αποκατάσταση των φυσικών φθορών σε κρεβάτι αλλά και κουφώματα.

Πράγματι και μιλώντας για την φιλοξενία των ''μικρών μας φίλων'' το ξενοδοχείο μας είναι pets friendly και άμεσα από την ημέρα της αποστολής των σχολίων σας υιοθετήσαμε την δική σας πρόταση χρέωσης κάνοντας έτσι πιο εφικτή την φιλοξενία των μικρών μας φίλων''.

Τέλος θα ήθελα και σας ευχαριστήσω για τα εξαιρετικά σας σχόλια που έχουν να κάνουν με την ευγένεια και το άριστο επίπεδο εξυπηρέτησης. Η ομάδα μας καταβάλει καθημερινά την μέγιστη προσπάθεια της με στόχο οι καλεσμένοι μας να ξεπερνούν τις προσδοκίες τους. Χαίρομαι προσωπικά που κλείνετε την επιστολή σας με την φράση ''θα ξαναπάμε'' και θα χαρούμε πραγματικά σύντομα να σας καλωσορίσουμε.

Xenia Palace Portarias