Μήνυμα από το Tripadvisor:Προσωρινά κλειστό
Ανοικτά σήμερα: Κλειστό
Αποθήκευση
Σχολική εκδρομή

Η ξενάγηση και η φιλοξενία ήταν εγκάρδια! Τα εκθέματα και οι παρατηρήσεις με το τηλεσκόπιο... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 28 Ιανουαρίου 2020
T9601JP_
μέσω κινητής συσκευής
Εκδρομή με το σχολείο

Επισκεφτήκαμε με τους μαθητές του σχολείου μας το ερασυτεχνικό Αστεροσκοπείο Ίππαρχος. Περάσαμε... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 24 Ιανουαρίου 2020
agathiv2014
Ρόδος (Χώρα), Ελλάδα

Η κριτική έγινε: 11 Σεπτεμβρίου 2017

Αυτό που έχω να παρατηρήσω όσον αφορά την εμπειρία μας στο astronomy cafe, αν εξαιρέσεις τον χώρο που είναι πολύ ωραίος, οι τιμές λογικές και αυτά που ήπιαμε και φάγαμε μας ικανοποίησαν, σε συνδυασμό με τη φιλικότητα του προσωπικού, είναι ότι δεν μας ενημέρωσε κανείς ότι υπάρχει extra χρέωση 4 ευρώ ανά άτομο για να μπούμε στο παρατηρητήριο και μας ήρθε ο λογαριασμός στο τέλος. Επίσης θεωρώ απαράδεκτο ότι στον τιμοκατάλογο αναφερόταν στο οπισθόφυλλο η χρέωση, γιατί ο κάθε πελάτης δεν είναι πιθανό να τον ξεφυλλίσει ολόκληρο και να πέσει το μάτι του εκεί. Για αυτό πρέπει να ενημερώνεται προφορικά. Το αποτέλεσμα πάντως δεν μας ικανοποίησε.

Ημερομηνία εμπειρίας: Σεπτέμβριος 2017
1  Ευχαριστούμε, gintsima
Ο/η Στέργος Μ, Ιδιοκτήτης του Astronomy Cafe, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου 2017

Αγαπητέ gintsima. Σας ευχαριστώ για την επίσκεψή σας στον χώρο μας. Μετά το σχόλιο που αναρτήσατε είμαι υποχρεωμένος να σας απαντήσω σε τυχόν απορίες. Κατα την είσοδό σας στην καφετέρια υπάρχει δυο φορές αναρτημένος ο τιμοκατάλογος για τις τιμές του αστεροσκοπείου. Επίσης και στην πόρτα και είσοδο του αστεροσκοπείου. Και εφόσον υπάρχει και στον τιμοκατάλογο δεν είναι δική μας ευθύνη αν εσείς δεν διαβάσατε όλο τον τιμοκατάλογο. Οποιαδήποτε στιγμή θέλετε μπορείτε να περάσετε ξανά και να σας δείξουμε οτι ο τιμοκατάλογος στο μενού δεν βρίσκετε στο οπισθόφυλλο αλλά ακριβώς μετά τα κρασιά. Σε όλα τα αξιοθέατα και μουσεία του κόσμου υπάρχει χρέωση και τίποτα δεν είναι δωρεάν και απο την στιγμή που γίνεται και μια ξενάγηση λεκτική απο κάποιον που σας συνοδεύει την στιγμή της ξενάγησης, η απλή λογική νομίζω είναι οτι θα πρέπει να πληρωθούν αυτές οι γνώσεις. Στο σχόλιο σας λέτε πρώτα οτι αυτά που παραγγείλατε σας ικανοποίησαν, και στο τέλος λέτε οτι το αποτέλεσμα δεν σας ικανοποίησε. Θα χαρούμε να σας δούμε ξανά στον χώρο μας. Φιλικά Μανώλακας Στέργος

Η κριτική έγινε: 31 Αυγούστου 2017

Πανω στο λοφο του προφητη αμμω, σε μια υπεροχη τοποθεσια οπου μπορει κανεις να δει το ολο το φαληρακι απο ψηλα και να παρατηρησει τα αστερια, βρισκεται το astronomy cafe, ενα διαφορετικο καφε απο ολα τα υπολοιπα, γιατι εδω μπορεις να πιεις ενα κοκτειλ αλλα και να παρατηρησεις τον ουρανο το βραδυ, το προσωπικο ειναι πολυ ευγενικο και ο ιδιοκτητης φαινεται οτι ειναι εμπειρος γνωστης του αντικειμενου

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2017
1  Ευχαριστούμε, Loukia X
Η κριτική έγινε: 21 Αυγούστου 2017

Επισκεφτήκαμε το καφέ στις 15 Αυγούστου, για να δούμε το Δια, τον Κρόνο και τη Σελήνη. Δυστυχώς είναι δύσκολο να πετύχεις και τους τρεις μαζί. Εμείς μπορέσαμε να δούμε μόνο τον Κρόνο, παρόλα αυτά τα παιδιά ενθουσιάστηκαν.

Τα αρνητικά της υπόθεσης είναι η πολύωρη αναμονή, παρόλο που πήγαμε σχετικά νωρίς (στις 8:30), αλλά και η οργάνωση της σειράς προτεραιότητας από τους σερβιτόρους.

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2017
Ευχαριστούμε, Aiolos75
Η κριτική έγινε: 3 Αυγούστου 2017

Αν βρεθείτε στην περιοχή αλλά και σε όποιο σημείο στην Ρόδο,μην παραλείψετε να επισκευθείτε το astronomy café.
Προτιμείστε να βρεθείτε εκεί το βράδυ ώστε να έχετε την ευκαιρία να σας ''ξεναγήσουν" στον έναστρο ουρανό με ένα πολύ μικρό εισητήριο.
Ο ιδιοκτήτης έχει φτιάξει με πολύ αγάπη όλο το χώρο και το πάθος του για την αστρονομία αφήνει τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2017
Ευχαριστούμε, ARIS S
Η κριτική έγινε: 31 Ιουλίου 2017

Αφού είχαμε επικοινωνήσει τηλεφωνικά, εγώ με την οικογένειά μου πήγαμε λίγο πριν νυχτώσει στο χώρο του αστεροσκοπείου . Εκεί ενημερώσαμε έναν κύριο που μας καλωσόρισε ότι ήρθαμε μόνο για παρατήρηση και αφού μας ενημέρωσε για την κατ άτομο τιμή της παρατήρησης, αν καθίσουμε στο καφέ, ή όχι, τον ρωτήσαμε για τον απαραίτητο αριθμό προτεραιότητας που πρέπει να εφοδιαστούμε και μας είπε ότι θα μας καλέσει αυτός. Αφού περιμέναμε 1 ώρα απευθυνθήκαμε στον ίδιο ο οποίος αφού δεν είχαμε καθίσει στην καφετέρια αλλά σε άλλο υπαίθριο χώρο -μας ξέχασε-. Ελπίζω να μην είναι πάγια τακτική για όσους δεν καταναλώνουν στην καφετέρια. Ύστερα απ΄όλα αυτά φύγαμε διότι και όταν κατάλαβε το λάθος του δεν μας πρότεινε να περιμένουμε ώστε να είμαστε οι επόμενοι για την παρατήρηση.

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2017
Ευχαριστούμε, nikos p
Ο/η Στέργος Μ, Ιδιοκτήτης του Astronomy Cafe, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 5 Αυγούστου 2017

Αγαπητέ κύριε Νίκο. Έχετε απόλυτο δίκιο και κατανοώ την απογοήτευσή σας μετά απο αυτό που έγινε. Είμαι ο ιδιοκτήτης ( Στέργος Μανώλακας ) και νιώθω οτι πρέπει να απολογηθώ στο σχόλιό σας. Δυστυχώς φέτος έχω δυο νέους σερβιτόρους που δεν κατάφεραν μέχρι τώρα να βάζουν τους πελάτες μας στην σωστή σειρά αναμονής για την παρατήρηση. Εγώ κατά την διάρκεια της βραδιάς είμαι πάντα μέσα στο αστεροσκοπείο και δυστυχώς όταν έχει πολύ δουλειά καμιά φορά δεν έχω εικόνα για τις σειρές κάτω στο μαγαζί. Προσπαθούμε να γεμίζουμε με πάντα 6-8 άτομα το αστεροσκοπείο για να έχει όσο το δυνατόν μικρότερη καθυστέρηση στην αναμονή. Εκεί μάλλον έγινε το μπέρδεμα. Λυπάμαι πραγματικά και θέλω να σας ζητήσω συγνώμη για αυτό που έγινε. Αν είστε ακόμα εδώ, παρακαλώ περάστε και ενημερώστε με οτι είστε εσείς. Θα έχετε μια παρατήρηση χωρίς να πληρώσετε και ένα κέρασμα απο το κατάστημα. Να μιλήσετε σε εμένα όμως. Έχω δώσει την ψυχή μου και πολύ κόπο για να στίσω όλο αυτό που είδατε και είναι το μοναδικό μου εισόδημα. Ελπίζω να μπορείτε να καταλάβετε και εμένα πως ένιωσα όταν διάβασα την κριτική σας. Σας ευχαριστώ όμως γιατί μέχρι τώρα οι εργαζόμενοι μου τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα. Παρακαλώ περάστε και μιλήστε μου για να επανορθώσω εγώ την αμέλεια άλλων. Φιλικά Μανώλακας Στέργος