Μήνυμα από το Tripadvisor:Προσωρινά κλειστό
Ανοικτά σήμερα: Κλειστό
Αποθήκευση
Σχολική εκδρομή

Η ξενάγηση και η φιλοξενία ήταν εγκάρδια! Τα εκθέματα και οι παρατηρήσεις με το τηλεσκόπιο... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 28 Ιανουαρίου 2020
T9601JP_
μέσω κινητής συσκευής
Εκδρομή με το σχολείο

Επισκεφτήκαμε με τους μαθητές του σχολείου μας το ερασυτεχνικό Αστεροσκοπείο Ίππαρχος. Περάσαμε... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 24 Ιανουαρίου 2020
agathiv2014
Ρόδος (Χώρα), Ελλάδα

Η κριτική έγινε: 31 Ιουλίου 2017

Αφού είχαμε επικοινωνήσει τηλεφωνικά, εγώ με την οικογένειά μου πήγαμε λίγο πριν νυχτώσει στο χώρο του αστεροσκοπείου . Εκεί ενημερώσαμε έναν κύριο που μας καλωσόρισε ότι ήρθαμε μόνο για παρατήρηση και αφού μας ενημέρωσε για την κατ άτομο τιμή της παρατήρησης, αν καθίσουμε στο καφέ, ή όχι, τον ρωτήσαμε για τον απαραίτητο αριθμό προτεραιότητας που πρέπει να εφοδιαστούμε και μας είπε ότι θα μας καλέσει αυτός. Αφού περιμέναμε 1 ώρα απευθυνθήκαμε στον ίδιο ο οποίος αφού δεν είχαμε καθίσει στην καφετέρια αλλά σε άλλο υπαίθριο χώρο -μας ξέχασε-. Ελπίζω να μην είναι πάγια τακτική για όσους δεν καταναλώνουν στην καφετέρια. Ύστερα απ΄όλα αυτά φύγαμε διότι και όταν κατάλαβε το λάθος του δεν μας πρότεινε να περιμένουμε ώστε να είμαστε οι επόμενοι για την παρατήρηση.

Ευχαριστούμε, nikos p
Ο/η Στέργος Μ, Ιδιοκτήτης του Astronomy Cafe, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 5 Αυγούστου 2017

Αγαπητέ κύριε Νίκο. Έχετε απόλυτο δίκιο και κατανοώ την απογοήτευσή σας μετά απο αυτό που έγινε. Είμαι ο ιδιοκτήτης ( Στέργος Μανώλακας ) και νιώθω οτι πρέπει να απολογηθώ στο σχόλιό σας. Δυστυχώς φέτος έχω δυο νέους σερβιτόρους που δεν κατάφεραν μέχρι τώρα να βάζουν τους πελάτες μας στην σωστή σειρά αναμονής για την παρατήρηση. Εγώ κατά την διάρκεια της βραδιάς είμαι πάντα μέσα στο αστεροσκοπείο και δυστυχώς όταν έχει πολύ δουλειά καμιά φορά δεν έχω εικόνα για τις σειρές κάτω στο μαγαζί. Προσπαθούμε να γεμίζουμε με πάντα 6-8 άτομα το αστεροσκοπείο για να έχει όσο το δυνατόν μικρότερη καθυστέρηση στην αναμονή. Εκεί μάλλον έγινε το μπέρδεμα. Λυπάμαι πραγματικά και θέλω να σας ζητήσω συγνώμη για αυτό που έγινε. Αν είστε ακόμα εδώ, παρακαλώ περάστε και ενημερώστε με οτι είστε εσείς. Θα έχετε μια παρατήρηση χωρίς να πληρώσετε και ένα κέρασμα απο το κατάστημα. Να μιλήσετε σε εμένα όμως. Έχω δώσει την ψυχή μου και πολύ κόπο για να στίσω όλο αυτό που είδατε και είναι το μοναδικό μου εισόδημα. Ελπίζω να μπορείτε να καταλάβετε και εμένα πως ένιωσα όταν διάβασα την κριτική σας. Σας ευχαριστώ όμως γιατί μέχρι τώρα οι εργαζόμενοι μου τα παρουσιάζουν όλα ρόδινα. Παρακαλώ περάστε και μιλήστε μου για να επανορθώσω εγώ την αμέλεια άλλων. Φιλικά Μανώλακας Στέργος

Η κριτική έγινε: 25 Ιουλίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Ενα μοναδικό μέρος της χωρας μας κρυμμένο στην ωραιότερη γωνία της Ροδου! Ευγενικο προσωπικο, δροσιστικες επιλογες στο μενου και ενα υπερσυγχρονο τηλεσκόπιο, που προσφέρει πραγματική θέα στο φεγγαρι,τον Κρονο και τον Δια! Το συνιστώ ανεπιφυλακτα για οσους επισκεφθούν το Φαληρακι!

Ευχαριστούμε, FotiniSatametou
Ο/η Στέργος Μ, Ιδιοκτήτης του Astronomy Cafe, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 30 Ιουλίου 2017

Σας ευχαριστώ για την καλή κριτική. Ελπίζω να σας δώ ξανά στο μέλλον και να σας δείξω ακόμα περισσότερα στον ουρανό. Στέργος Μανώλακας

Η κριτική έγινε: 7 Ιουλίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Μας αρεσε, ειναι κατι ξεχωριστο στο νησι, ειχα μεγαλη περιεργεια να δω τον ουρανο και το απολαυσα. Βεβαια πρεπει να πληρωσεις εξτρα για να μπεις στο μεγαλο τηλεσκοπιο

Ευχαριστούμε, leonidas a
Η κριτική έγινε: 23 Ιουνίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Πολυ ευγενικό προσωπικό, τέλεια εμπειρία η αστροπαρατηρηση, φοβερά αστροκοκτειλ, πολύ καλές τιμές, το συνιστώ ανεπιφύλακτα!!!τελειο!!!!!

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούνιος 2017
Ευχαριστούμε, Efh K
Η κριτική έγινε: 12 Ιουνίου 2017

Έφτασα απογευματάκι στο Astronomy Cafe και γρήγορα άφησα τις αποσκευές μου στο δωμάτιο που είχα κλείσει. Κατέβηκα γρήγορα στο χώρο του Αστρονομικού κήπου και με την φωτογραφική μου μηχανή προσπάθησα να καταγράψω όλες αυτές τις ωραίες εικόνες που απλωνόταν απλόχερα μπροστά μου. Το σκηνικό που έβλεπα ήταν μια σύνθεση από υπέροχη θέα στο καταγάλανο Αιγαίο πέλαγος, αστρονομικά εκθέματα στο κήπο του Astronomy cafe και ένας ουρανός που όσο προχωρούσε η βραδιά γέμιζε από αστέρια που τρεμοσβήνανε. Αφού απόλαυσα το ποτό μου, ήρθε η ώρα για την πολυπόθητη επίσκεψη στο Αστεροσκοπείο Hipparchos όπου με την καθοδήγηση του ιδιοκτήτη κυρίου Μανώλακα, μπόρεσα να παρατηρήσω ουράνια σώματα απίστευτης ομορφιάς. Το μεγάλο αστρικό σμήνος του Ηρακλή, το διπλό αστέρι Albireo και ο πλανήτης Κρόνος με τα δαχτυλίδια του ήταν η κορύφωση μιας απίστευτης βραδιάς που ολοκληρώθηκε με την διανυκτέρευση μου σε ένα στούντιο εξαιρετικής ποιότητας. Γενικό συμπέρασμα, αγαπητοί φίλοι, ένα μέρος μοναδικό που δεν θα το βρείτε πουθενά στην Ελλάδα, ή στην Ευρώπη.

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούνιος 2017
Ευχαριστούμε, George P
Ο/η Στέργος Μ, Ιδιοκτήτης του Astronomy Cafe, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 12 Ιουνίου 2017

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κύριε Πιστικούδη. Ελπίζω να σας δώ σύντομα ξανά στον Astronomy cafe για καινούργια ταξίδια στον έναστρο ουρανό της Ρόδου με το τηλεσκόπιο του αστεροσκοπείου. Φιλικά Μανώλακας Στέργος