“Ψητό μήλο”
Κριτική για: Ο Χρήστος

Ο Χρήστος
Περιγραφή: "Μια όαση μέσα στην πόλη" αποκαλούν πολλοί το εστιατόριο "Χρήστος, στο Χαλάνδρι". Ελάτε να το ανακαλύψετε!
Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018

Στο Χρήστο πήγαμε μεγάλη παρέα και δοκιμάσαμε πολύ ωραίες γεύσεις. Ο χώρος μας έβγαλε ένα πολύ ζεστό κλίμα, χάρη στις παρέες που ήταν τριγύρω και στις γελαστές φάτσες που βλέπαμε. Από το μενού ζητήσαμε μία σαλάτα με κολοκυθάκια βραστά και μία με χόρτα, κι από ορεκτικά πήραμε φάβα, ντομάτα λιαστή με φέτα και μανιτάρια πλευρότους. Ειδικά η φάβα ήταν από τις καλύτερες που έχω φάει. Από τα κυρίως που πήραμε μας άρεσε περισσότερο το μοσχαράκι κοκκινιστό με μακαρόνια και το κουνέλι κρασάτο. Ήταν και τα δυο ωραία μαγειρεμένα και το κρέας πολύ μαλακό. Για το τέλος, είπαμε να πάρουμε και ένα γλυκό και διαλέξαμε όλοι ψητό μήλο, γιατί δεν το είχαμε ξαναδοκιμάσει. Δεν το περιμέναμε ότι θα μας αρέσει τόσο. Μάλιστα όταν τελείωσε κάποιοι ήθελαν να ζητήσουν και δεύτερο.

Ευχαριστούμε, iliasg148

Η κριτική γράφτηκε 23 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ήθελα να γιορτάσω τα γενέθλιά μου σε μια ωραία ταβέρνα με ζωντανή μουσική και επέλεξα το Χρήστο, γιατί είχα ακούσει από φίλους μου πολύ καλά λόγια. Ο χώρος ήταν γεμάτος από παρέες και υπήρχε ένα πολύ ωραίο κλίμα. Για αρχή παραγγείλαμε μια σαλάτα ρόκα παρμεζάνα και μία ανάμικτη με άσπρο και κόκκινο λάχανο. Από τα ορεκτικά μας άρεσε αρκετά το σαγανάκι και τα τυροπιτάκια, αλλά το τηγανόψωμο ήταν το καλύτερο απ’όλα. Σκέφτηκα ότι θα βόλευε για κυρίως να πάρουμε δύο μερίδες παϊδάκια, αλλά άρεσαν τόσο που εξαφανίστηκαν αρκετά γρήγορα, όποτε είπα να πάρω και κάτι από τα μαγειρευτά. Το κουνέλι κρασάτο ήταν μια πολύ καλή επιλογή, αλλά περισσότερο απ’ όλα τελικά εκτιμήθηκε το λεμονάτο αρνάκι. Ήπιαμε το κρασάκι μας και περάσαμε τέλεια. Ήταν πολύ ωραία η ιδέα να τους πάω εκεί.

Ευχαριστούμε, Nikos G
Η κριτική γράφτηκε 19 Φεβρουαρίου 2018

Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι από αυτούς που γκρινιάζουν τις ημερες τις τσικνοπεμπτης ή της καθαράς Δευτέρας επιδή ξέρω τί επικρατεί αυτές τις ημέρες.
Οι μερίδες οι οποίες όμως αντίκρυσα στο εν λόγω μαγαζι οι οποίες ήταν
1)ορεκτικό αποτελούμενο από 1 πιάτο το οποίοο είχε μέσα τζατζίκι το οποίο μονο τζατζίκι δεν έλεγες, δυο κομάτια πιτας παγωμένα και τελείως άνοστα και κάτι απα΄ραδεκτα λαχανικα.
2)σαλάτα η οποία ήταν μαυρισμέη και ταλαιπωρημένη
3)Μας είπαν ελεύθερη επιλογή για κυρίως και τελικα ήταν 4 πιάτα τα οποία μπορούσες να διαλέξεις ενα.Κοκαλιάρικες χοιρινές-παντόφλες, ψαρονεφρι σε πάχος μπεικον, ενα μέτριο μοιφτέκι με μια σάλτσα ντοματας
4 ενα κρασι το οποίο σου έκιγε το στόμα
5 και το αποκορύφομα για γλυκο κάτι καραμελωμένα μηλα που ήταν απαίσια στην όψη.
Μπορεί το μαγαζι να είναι αψογο γενικότερα αλλά οταν ζητάσ εικοσι ευρώ για μια τέτοια ποιότητα σε μια πιασάρικη ημέρα για να κάνεις μια καλή αρπαχτή δείχνεις το ποιον το μαγαζιου σου.

Ευχαριστούμε, skourider
Η κριτική γράφτηκε 15 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μας επισκέφθηκαν κάτι συγγενείς μας από επαρχία και θέλαμε να τους πάμε κάπου καλά για φαγητό. Επιλέξαμε λοιπόν το Χρηστό στο Χαλάνδρι, γιατί μάθαμε ότι έχει και ζωντανό μουσικό πρόγραμμα. Ξεκινήσαμε το γεύμα μας με μια χωριάτικη σαλάτα και για ορεκτικό διαλέξαμε πιπεριές Φλωρίνης και μια πολύ νόστιμη μελιτζανοσαλάτα. Από τα κυρίως, παραγγείλαμε μια αρκετά μεγάλη χοιρινή τηγανιά, ένα τρυφερό μοσχαράκι κοκκινιστό με μακαρόνια, και, αυτό που ήταν το αγαπημένο μας απ’ όλα, το αγριογούρουνο στιφάδο. Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με βαρελίσιο κόκκινο κρασί και ακούσαμε ωραία μουσική. Χαρήκαμε που οι συγγενείς μας ευχαριστήθηκαν με την επιλογή μας.

Ευχαριστούμε, George M
Η κριτική γράφτηκε 11 Φεβρουαρίου 2018

Το μαγαζί είναι τεράστιο, με πολλές αίθουσες. Υπάρχει άνεση, καθώς τα τραπέζια δεν είναι κολλημένα μεταξύ τους. Το περιβάλλον μάλλον αδιάφορο, κλασσικής ταβέρνας. Το σέρβις είναι τυπικό και αρκετά γρήγορο, ακόμα και όταν ο κόσμος είναι πολύς και οι τιμές σχετικά λογικές. Ο κατάλογος είναι αρκετά μεγάλος, αλλά με τις γεύσεις υπάρχει πρόβλημα. Με ελάχιστες εξαιρέσεις, το φαγητό ήταν μετριότατο, ενώ κάποια πιάτα, όπως πχ το σνίτσελ, ήταν χάλια. Στο τέλος προσφέρθηκε γλυκό που ήταν καλό. Υπάρχει χώρος στάθμευσης.

Ευχαριστούμε, tatata111

Ο Χρήστος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Χαλάνδρι, Αττική

Ο Χρήστος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!