“Μονοκατοικια ονομα κ πραγμα!”
Κριτική για: Μονοκατοικια

Μονοκατοικια
Περιγραφή: Το μεζεδοπωλείο μας, μια παλιά Μονοκατοικία μέσα στα στενά του κάτω Χαλανδρίου, είναι ένα σπίτι ζεστό και παρεϊστικο, όπως είναι και το δικό μας σπίτι! Και μετά γεμίζει με μυρωδιές, γεύσεις, κέφι, γέλια και γίνεται στέκι! Με τα καλύτερα υλικά από όλη την Ελλάδα, μεράκι και αγάπη για το νόστιμο φαγητό, την άψογη εξυπηρέτηση, το οικείο περιβάλλον, την άριστη ποιότητα και τις φιλικές τιμές μας.. ζούμε όμορφες στιγμές στην Μονοκατοικία. Σας περιμένουμε!!!
Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018

Εξαιρετικο απ ολες τις αποψεις, φαγητο, σερβις, χωρος,τιμη.Ιδανικο για τις καλοκαιρινες νυχτες στην πισω καταφυτη αυλη.Φρεσκια κουζινα με μοντερνα αποψη.Εχω την εντυπωση πως οι τωρινοι ιδιοκτητες ειναι συγγενεις με τον προηγουμενο που μας ειχε μυησει στην κουζινα της Αστυπαλαιας.

Ευχαριστούμε, 571vivi

Η κριτική γράφτηκε 29 Ιανουαρίου 2018

Πρόκειται, όπως προμηνύει και το όνομά της, για μία παλιά μονοκατοικία στο Χαλάνδρι σε ένα αρκετά ήσυχο δρόμο με εύκολο παρκάρισμα. Έχουν τοποθετηθεί τραπέζια στους διάφορους χώρους που πριν αποτελούσαν τα δωμάτια της μονοκατοικίας και στο πίσω μέρος υπάρχει ένας κήπος με έντονη βλάστηση, όπου λογικά το καλοκαίρι υπάρχουν τραπέζια κι εκεί.
Επισκεφτήκαμε το μαγαζί μια παρέα 7 ατόμων ένα κυριακάτικο μεσημέρι μετά από κράτηση. Το τραπέζι μας ήταν αρκετά άνετο και σε χώρο μη καπνιζόντων, όπως και επιθυμούσαμε. Ο κατάλογος είχε ιδιαίτερα πιάτα και ήταν συνοπτικός, γεγονός το οποίο μας προδιαθέτησε θετικά για την ποιότητα των πιάτων.
Παραγγείλαμε 5 κυρίως πιάτα (2 πιάτα με κοντοσούβλι χοιρινό περασμένο σε σουβλάκι με κόκκινες πιπεριές και κρεμμύδι συνοδευόμενο με μπόλικες τηγανιτές πατάτες και μους φέτας & 3 πιάτα ψαρονέφρι με σάλτσα δαμάσκηνου και πουρέ καρότου), μία πράσσινη σαλάτα, δύο ορεκτικά (πατατού με γραβιέρα Νάξου και τσορίθο & ταλαγάνι με chutney αχλαδιού) και δύο μεζεδάκια (σουτζουκάκια γιαουρτλού με χαρίσα & τραγανά μοσχαρίσια φιλετάκια, τα οποία ήταν τηγανητά, παναρισμένα και συνοδεύονταν με σως μαγιονέζας και κομματάκια καυτερής πιπεριάς). Όλα ήταν πολύ νόστιμα, σε ικανοποιητικές ποσότητες και όλα τα πιάτα άδειασαν.
Το γεύμα μας κλείσαμε με δύο γλυκά, ένα brownie με παγωτό σοκολάτας και μια “twix που ήθελε να γίνει bueno”.Το brownie, αν και κλασσικό γλυκό, ήταν μαστιχωτό και πολύ νόστιμο. Όσον αφορά το δεύτερο, μας είχαν δημιουργηθεί υψηλές προσδοκίες ακούγοντας το όνομά του, με αποτέλεσμα να μην ενθουσιαστούμε τόσο. Ήταν μια μπάλα παγωτού καραμέλα ανάμεσα σε δύο τσιπς σοκολάτας και δίπλα μία λευκή κρέμα με μπισκότο από πάνω.
Στο τέλος ζητώντας το λογαριασμό, μας κέρασαν ένα κανατάκι οινόμελο, το οποίο ήταν φανταστικό! Όλα τα παραπάνω (μαζί με 3 μπύρες) μας κόστισαν 115€, ήτοι 16,5€ έκαστος, ποσό αρκετά λογικό για το συνολικό ποιοτικό επίπεδο του καταστήματος.
Με λίγα λόγια η Μονοκατοικία είναι ένα εστιατόριο που προσφέρει κλασσικά ελληνικά πιάτα εμπλουτισμένα με μοντέρνες πινελιές, σε ικανοποιητικές ποσότητες και λογικές τιμές. Το σέρβις ήταν άψογο και το προσωπικό μέσα στο κέφι, έτοιμο να μας εξυπηρετήσει. Σίγουρα είναι ένα εστιατόριο που αξίζει να επισκεφτεί κανείς!!

1  Ευχαριστούμε, Maria D
Η κριτική γράφτηκε 28 Ιανουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το επισκεφθήκαμε βράδυ Σαββάτου, τρία ζευγάρια. Η τοποθεσία του πολύ καλή σε γειτονιά και όχι στο κέντρο που χρειάζεται να ψάχνεις ώρα για παρκάρισμα. Ο χώρος πολύ ευχάριστος και ζεστός αφού όντως πρόκειται για ισόγειο μονοκατοικίας. Η μουσική εντεχνολαική, για μένα εξαιρετική πραγματικά..ένιωθα πως οι μουσικές επιλογές ήταν δικές μου..δε μου έχει ξανατύχει. Στο φαγητό τώρα..δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα..όλα ήταν από πολύ καλά έως εξαιρετικά..ξεχώρισα το συνδυασμό ταλαγάνι με τσάτνευ αχλαδιού και τον κοντοσουβλί..ένας πολύ καλό γαστρονομικά συνδυασμός για το ταλαγάνι..ενώ το κοντοσούβλι ήταν εξαιρετικά ψημμένο..επίσης δοκιμάσαμε σουτζουκάκια πολίτικα τα οποία άφηναν μια ευχάριστη και καθόλου κουραστική επίγευση από κύμινο..όλα τους τα πιάτα ακόμα και τα απλά ήταν πολύ δυνατά γευστικά.ο κατάλογος κρασιών ήταν λίγος λιτός και έτσι επιλέξαμε χύμα μαλαγουζιά Νεμέας..η εξυπηρέτηση φιλική και άψογη..οι τιμές κανονικές προς χαμηλές θα έλεγα..το μόνο που αντιλήφθηκα και με παραξένεψε είναι ότι τα τραπέζια που διατίθενται για μη καπνιστές είναι στο μπαλκόνι το οποίο είναι έξω απόντο χωρό και κλείνεται με νάυλον σαν τέντα..παρόλα αυτά το σημείο ήτανβποκύ ζεστό καθώς υπήρχαν σόμπες γύρω γύρω..απλά ήταν λόγο στριμωγμένα.. κατά τα άλλα εξαιρετικό μαγαζί και θα χαρούμε να το ξαναεπισκεφθούμε..

1  Ευχαριστούμε, Tzimhs S
Η κριτική γράφτηκε 27 Ιανουαρίου 2018

Έξοχη επιλογή στο Χαλάνδρι.Ιδιαίτερα πιάτα, φινιρισμένες γεύσεις, πρωτότυπα υλικά. Προσωπικά, θα έρθω και πάλι, μόνο για να δοκιμάσω όσα δεν προλάβαμε την πρώτη φορά, αν και πήραμε αρκετούτσικα... Κατά τα άλλα, πανέμορφος χώρος και φιλόξενος, πρόθυμο και πρόσχαρο σέρβις, τιμές οριακά καλές

Ευχαριστούμε, Vergecio
Η κριτική γράφτηκε 25 Ιανουαρίου 2018

Μια πολύ όμορφη μονοκατοικία με ωραία διακόσμηση και εξαιρετικό φαγητό.
Προσεγμένο μενού νόστιμο και γευστικό με καλής ποιότητας υλικά. Τα πιάτα το ένα καλύτερο από το άλλο! Επίσης αυτό που μου άρεσε περισσότερο ήταν το καθαρό περιβάλλον και ότι το δωμάτιο που ήταν το τραπέζι μας δεν κάπνιζαν. Επειδή, υπήρχε και παιδάκι στην παρέα ήταν πραγματικά πολύ καλά να τρως σε καθαρή ατμόσφαιρα και όχι μέσα στην κάπνα όπως γίνεται σε πολλά εστιατόρια. Αυτό έκανε την παραμονή μας εκεί ακόμη πιο ευχάριστη. Το προσωπικό εξυπηρετικότατο και χαμογελαστό.Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Ευχαριστούμε, Maria N

Μονοκατοικια: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Χαλάνδρι, Αττική

Μονοκατοικια: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!