“Μεσημέρι Κυριακή ”
Κριτική για: ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ

ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ
Περιγραφή: Η φιλοσοφία του εστιατορίου είναι απλή και ουσιαστική: Η εμπειρία ετών, η φαντασία και η δημιουργικότητα αναζητούν από τη φύση ό,τι καλύτερο αυτή προσφέρει απλόχερα κάθε εποχή και το εξελίσσουν σε ένα γευστικά άψογο αποτέλεσμα, με πιάτα αγνά, αυθεντικά και ευφάνταστα. Γι’ αυτό και το μενού στο Ψωμί & Αλάτι αναπροσαρμόζεται κάθε 2 με 3 μήνες, ανάλογα με τα διαθέσιμα εποχικά υλικά.
Η κριτική γράφτηκε 11 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Το φαγητό πεντανόστιμο και το προσωπικό ευγενέστατο. Τα ορεκτικά πολύ νόστιμα,Τα χάμπουργκερ ζουμερά και το κρασί ικανοποιητικό.

Ευχαριστούμε, Thomasmarine65
Ο/η YiannisPsa, Ιδιοκτήτης του ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 13 Μαρτίου 2018

Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας και χαιρόμαστε που περάσατε όμορφα κοντά μας. Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε!

Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επιλέξαμε να επισκεφθούμε το εστιατοριο ένα Σαββατο βράδυ κατόπιν κράτησης που είχε προηγηθεί. Μπαίνοντας δεν υπηρξε κανείς στην υποδοχη για να μας οδηγησει στο τραπέζι μας. Βρήκαμε την παρέα μας ψάχνοντας και περιμέναμε αρκετή ώρα όρθιοι μέχρι να τελειωσει ο σερβιτόρος το σερβίρισμα στο πίσω τραπέζι, ώστε να χωρέσουμε να κάτσουμε. Στο εσωτερικό λοιπόν,τα τραπέζια είναι τόσο κοντα το ένα στο αλλο που δεν μπορεί ο σερβιτόρος να κινηθει ελευθερα μεταξυ των τραπεζιων αλλα και εμεις ως πελάτες είμασταν ασφυκτικά κοντά με τους διπλανούς αλλά και τους πίσω. Με τον τρόπο αυτο το μαγαζι εχει χωρεσει πολυ περισσοτερα τραπεζια απο οσα θα επρεπε και η φασαρια, οι συζητησεις και ο θορυβος απο τοσα ατομα σε τοσο μικρό χώρο είναι ανυπόφορα. On top of it για να καλυφθεί αυτή η οχλαγωγία έπαιζε πολύ δυνατή μουσική. Καταλήξαμε να φωναζουμε μεταξυ μας για να ακουγόμαστε. Η θερμοκρασία του χωρου ήταν οσο πιο ζεστη γινοτανε, ώστε όσοι είχαν περιθωρια αρχίσανε να μένουν με κοντομάνικα! Ακουγεται πραγματικα σαν κακογουστο αστειο! Παραγγείλαμε, με την ελπίδα να αποζημιωθούμε από τις γεύσεις, μα το φαγητο ήταν πραγματικά μέτριο ως αδιάφορο. Επιπλέον το σερβις ειχε τα θεματακια του (κατι ποτηρια φυγαν απο ενα δισκο), μας χρεωσανε και κατι που δεν ηπιαμε. Τέλος σε ερώτηση που μας εκαναν γιατι δεν θελουμε επιδορπιο, καφε κλπ. ενημερώσαμε οτι η μουσική, η φασαρια και η ζεστη στον χώρο ειναι ανυπόφορη και θέλουμε να βγούμε εξω το γρηγορότερο. Η απάντηση που πήραμε ήταν..."σας κατανοώ απόλυτα"...Όταν ολα τα παραπάνω συμβαινουν στην ταβέρνα του Μπαρμπα Θοδωρου ειναι αποδεκτό και αναμενόμενο.Όταν συμβαινουν στο πολυδιαφημισμένο εστιατόριο ενός τηλεοπτικου σεφ...τότε απλά νιώθεις εξαπατημένος.

Ευχαριστούμε, Alexia252

Ευχαριστούμε για την κριτική σας.

Μέσα στο πλαίσιο της τιμολογιακής τοποθέτησης του εστιατορίου μας έχουμε προσπαθήσει να πετύχουμε την καλύτερη δυνατή ισορροπία μεταξύ της άνεσης των καλεσμένων μας και της διάθεσης να εξυπηρετήσουμε όσους περισσότερους φίλους είναι εφικτό με το προσωπικό μας να βρίσκεται ενεργά στη διάθεση τους. Σαφώς κάποιες φορές και κάτω από ιδιαίτερες συνθήκες, μπορεί κάποιοι καλεσμένοι μας να μη νιώσουν απόλυτα ικανοποιημένοι με τα παραπάνω αν και σπάνια λαμβάνουμε παράπονα σαν το δικό σας.
Ως προς τις γεύσεις, κατανοούμε ότι ο υποκειμενικός παράγοντας είναι πολύ σημαντικός στο θέμα του φαγητού και αυτό σημαίνει ότι δυστυχώς είναι αδύνατον να ταυτιζόμαστε με τις γεύσεις όλων των καλεσμένων μας και ότι είναι πιθανόν για κάποιους από τους καλεσμένους μας οι γεύσεις που προσφέρουμε να είναι λιγότερο ικανοποιητικές.
Σχετικά με το σέρβις, οι συνεργάτες μας επιβεβαιωμένα δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό και σε ώρες αιχμής θεωρούμε πως είναι αναπόφευκτο και δικαιολογημένο το ανθρώπινο λάθος. Λυπούμαστε αν χρεώθηκε κάτι που δεν καταναλώσατε και αν μας το είχατε αναφέρει θα είχαμε διορθώσει άμεσα το λάθος. Επιπλέον θα θέλαμε να τονίσουμε πως στο εστιατόριο μας ρωτάμε ευγενικά αν κάποιος ενδιαφέρεται να επιλέξει κάποιο γλυκό χωρίς να ζητάμε εξηγήσεις εφόσον η απάντηση είναι αρνητική. Μας προβληματίζει που αναφέρετε πως ερωτηθήκατε για ποιον λόγο δεν θέλατε να παραγγείλετε γλυκό.
Η πάγια πολιτική μας είναι να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε για να εξυπηρετήσουμε τις επιθυμίες των καλεσμένων μας αλλά και να διορθώνουμε τα λάθη μας. Παροτρύνουμε μάλιστα τους καλεσμένους μας συστηματικά κατά τη διάρκεια της παραμονής τους κοντά μας να μας ενημερώσουν για την εξέλιξη της γεύματος τους. Γι αυτό και θα θέλαμε ειλικρινά να μας είχατε επισημάνει στην αρχή της επίσκεψης σας, επί τόπου αυτά που σας δυσαρέστησαν όπως η ένταση της μουσικής ή η θερμοκρασία του χώρου για να μπορούσαμε να κάνουμε κάτι γι αυτά όπου βέβαια ήταν εφικτό και αποδεκτό από το σύνολο των καλεσμένων μας.
Γνωρίζουμε πως είμαστε ένα πολύ τίμιο και καλό εστιατόριο και πουθενά στην ατζέντα μας δεν έχει χωρέσει η “εξαπάτηση”, ή πρόθεση της ή δημιουργία αίσθησης της σε οποιοδήποτε επίπεδο. Έχουμε μια πολύ δυνατή παρουσία στο διαδίκτυο όπου ο κάθε ενδιαφερόμενος μπορεί να εξετάσει και να αξιολογήσει σε πολύ μεγάλο βαθμό όλα όσα έχουμε να προσφέρουμε. Ταυτοχρόνως, είμαστε απολύτως αφοσιωμένοι στο να εκπληρώνουμε τις προσδοκίες που δημιουργούμε για το εστιατόριο μας αλλά δεν μπορούμε να είμαστε υπεύθυνοι για αυτές που δημιουργούνται αυθαίρετα από μια μικρή μερίδα των επισκεπτών μας και που ενδεχομένως μπορεί να έχουν ως αποτέλεσμα τη μη αντικειμενική αξιολόγηση μιας εμπειρίας.
Ελπίζουμε να έχουμε την ευκαιρία σε μια μελλοντική σας επίσκεψη να σας επιβεβαιώσουμε εμπράκτως πως δικαίως η κριτική σας βρίσκεται στην συντριπτική μειονότητα των κριτικών αυτή της σελίδας.

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018

Το 1ο αστέρι για την ωραία τοποθεσία του μαγαζιού, στην πλατεία με αρκετά εμπορικά μαγαζιά τριγύρω που δίνει τη δυνατότητα να συνδυαστεί έξοδος με φαγητό και ψώνια. Σημαντικό ότι έχει κοντά πάρκινγκ.
Το 2ο αστέρι στο εξυπηρετικό και ευγενικό προσωπικό. Εξυπηρέτηση από τη στιγμή της τηλεφωνικής κράτησης, αβίαστο χαμόγελο στην υποδοχή στο εστιατόριο και ενδιαφέρον καθ΄όλη τη διάρκεια αν χρειαζόμασταν το παραμικρό.
Το 3ο αστέρι στο μενού. Υπέροχα πιάτα, καλομαγειρεμένα με άριστες πρώτες ύλες αντάξιο των προσδοκιών που έχεις για ένα εστιατόριο με τη σφραγίδα του Γ.Λουκάκου. Να σημειώσω ότι έχει και υπέροχα γλυκά!
Το 4ο αστέρι στις εξαιρετικές τιμές. Πραγματικά πολύ καλές τιμές για αυτό που απολαμβάνεις. Και παρατήρησα πως συγκριτικά με εστιατόρια της ίδιας κατηγορίας είναι (προς τιμήν των ιδιοκτητών) πολύ οικονομικό!!!
Το 5ο αστέρι γιατί είναι πραγματικά ένα μέρος που θέλεις να ξαναπάς. Ειδικά στην εποχή μας που οι έξοδοι έχουν περιοριστεί και επιλέγουμε πολύ προσεχτικά που θα διαθέσουμε χρόνο και χρήμα, το Ψ&Α είναι ο ιδανικός προορισμός.

Ευχαριστούμε, elenili0
Ο/η YiannisPsa, Ιδιοκτήτης του ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 5 Μαρτίου 2018

Ευχαριστούμε πολύ για τα θετικά σας σχόλια! Μας δείχνουν ότι πετυχαίνουμε τους στόχους μας σε όλα τα επίπεδα. Θα χαρούμε να σας ξαναδούμε!

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επισκευθήκαμε το εστιατόριο λόγο του οτι μέναμε κοντα και ο Σεφ είναι γνωστός απο την τηλεόραση! Το μενού ειναι πολύ φρέσκο και δημιουργικό και οι γεύσεις ειναι του επιπέδου ενός καταξιωμένου Σεφ. Όλα ήταν έξυπνα σερβιρισμένα και πολυ νόστιμα!Μοναδική παραφωνία ήταν το ευγενέστατο αλλα υπερβολικά αργο σερβις το οποίο σαν δικαιολογία παρέθεσε την απογευματινή αλλαγή βάρδιας. Σιγουρα το προτείνω για τους λάτρεις της μοντερνας δημιουργικής γαστρονομίας!

Ευχαριστούμε, Γεράσιμος Κ

Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας και θα χαρούμε να σας ξαναδούμε στο Ψωμί & Αλάτι.

Η κριτική γράφτηκε 1 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Από τα εστιατόρια στα οποία όσες φορές και αν πάει κανείς, κάθε φορα μένει ικανοποιημένος από τις γεύσεις, το service και την ποιότητα. Σταθερή αξία για πεντανόστιμα και χορταστικά πιάτα από έναν διακεκριμένο σεφ.

Ευχαριστούμε, vkeikidi
Ο/η YiannisPsa, Ιδιοκτήτης του ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 2 Μαρτίου 2018

Ευχαριστούμε θερμά για τα καλά σας λόγια! Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που η εμπειρία σας στο Ψωμί & Αλάτι ήταν αντάξια του οράματος που έχουμε για το εστιατόριο μας. Ελπίζουμε να έχουμε ξανά την ευκαιρία να σας υποδεχτούμε στον χώρο μας!

ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Χαλάνδρι, Αττική

Χαλάνδρι, Αττική

ΨΩΜΙ & ΑΛΑΤΙ: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!