“Σταθερη αξια!”
Κριτική για: Περί Ούσίας

Περί Ούσίας
Περιγραφή: Ελληνικό μεζεδοπωλείο με 50 μεζέδες απ' όλη την Ελλάδα.
Περιγραφή: Ελληνικό μεζεδοπωλείο με 50 μεζέδες απ' όλη την Ελλάδα.
Η κριτική γράφτηκε 5 Μαρτίου 2018

Περασαν ηδη δυο χρονια απο την τελευταια φορα που ειχα παει για δειπνο με φιλους σ'αυτη την ζεστη ταβερνα στο Χαλανδρι.Σημερα λοιπον την πελεξα ξανα αλλα για μεσημεριανο και εννοειται πως δεν το μετανιωσα.Χαρηκα διοτι η ταβερνα αυτη κρατα το στυλ της,διατηρει την ποιοτητα των φαγητων,και συνδιαζει πολλα πιατα νοστιμοτατα,καλο κρασακι,ωραια ελληνικη μουσικη και καλες τιμες!
Η ρεβυθαδα που δοκιμασα και η πατζαροσαλατα μου αρεσαν πολυ....και στο τελος το κλασσικο κερασμα,αυτη τη φορα λικερακι αρμπαροριζας.Ευγενεια και καλη διαθεση του προσωπικου ειναι επισης πολυ σημαντικα στοιχεια για ενα γευμα ηρεμο και ποιοτικο!

Ευχαριστούμε, Jeannebelle

Η κριτική γράφτηκε 25 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Με τις φίλες μου είχα να βρεθώ πολλές μέρες λόγω του πιεστικού μας προγράμματος και γι΄αυτό αποφασίσαμε να οργανώσαμε μια βραδιά γυναικών, για να χαλαρώσουμε και να πούμε τα νέα μας. Επιλέξαμε γι’ αυτό το σκοπό το Περί Ουσίας, γιατί ήταν κοντά μας και μας άρεσε ο χώρος, που ήταν κάπως γραφικός και παρείστικος. Παραγγείλαμε για αρχή μια παραδοσιακή σαλάτα, ενώ για ορεκτικό τη φρουταλιά Άνδρου και τα ντολμαδάκια γιαλατζί. Ειδικά η φρουταλιά μας άρεσε πολύ. Από τα κυρίως ζητήσαμε ένα χοιρινό κλέφτικο, ένα κοτόπουλο με μαστίχα Χίου και τα κεφτεδάκια της μαμάς. Δεν περιμέναμε ότι θα μας αρέσει τόσο η μαστίχα στο κοτόπουλο, αλλά και τα κεφτεδάκια με την πικάντικη σάλτσα ντομάτας ήταν φοβερά. Ήπιαμε τα ουζάκια μας και κουβεντιάσαμε με την ησυχία μας. Ήταν ο,τι χρειαζόμασταν για να ξεφύγουμε λίγο από την καθημερινότητα.

1  Ευχαριστούμε, Ελενη Μ
Η κριτική γράφτηκε 21 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ψάχνοντας με τους φίλους μου μια ταβέρνα για να φάμε, έπεσε το μάτι μας στην επιγραφή Περί Ουσίας. Μας φάνηκε ωραία η ονομασία και μπήκαμε να δούμε αν έχει και ωραίο φαγητό. Κάτσαμε δίπλα στο τζάκι και πήραμε μια δροσιστική πράσινη σαλάτα και για κυρίως μπριζολάκια περί ουσίας, μοσχάρι με πουρέ μελιτζάνας και χοιρινό κλέφτικο. Ο πουρές στο μοσχάρι ήταν πολύ γευστικός και είχε απαλή υφή, ενώ οι πιπεριές και η γραβιέρα ταίριαζαν ωραία με το χοιρινό. Ήπιαμε ουζάκι και ευχαριστηθήκαμε το γεύμα μας.

Ευχαριστούμε, George M
Η κριτική γράφτηκε 19 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μας άρεσε πολύ το Περί Ουσίας κυρίως για την ευκαιρία που είχαμε να επιλέξουμε διαφορετικά ορεκτικά. Εγώ δοκίμασα την τηγανιά η οποία είχε φέτα και κρασί. Ήταν ένα πολύ νόστιμο πιάτο. Με την τηγανιά πήρα και πατάτες, με μανιτάρια ήταν συνδυασμένες και είχαν και μπέικον, τυρί και κρεμμύδι. Το χοιρινό που δοκιμάσαμε είχε πιπεριές και γραβιέρα. Οι μελιτζάνες, τα κολοκύθια και οι πιπεριές ήταν ψητές και ήπιαμε και ένα πολύ καλό κρασί Sauvignon Blanc λευκό που συνόδευε καλά το κρέας.

Ευχαριστούμε, yannislambropoulos
Η κριτική γράφτηκε 13 Φεβρουαρίου 2018

την επισκεφθήκαμε παραμονή των Φώτων για 2η φορά για να γιορτάσουμε γεννέθλια και συνεχίζουμε να έχουμε την καλύτερη άποψη και για το φαγητό και την εξυπηρέτηση.

Ευχαριστούμε, Logigraf L

Περί Ούσίας: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Χαλάνδρι, Αττική

Περί Ούσίας: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!