“Ούτε απο έξω ξανα”
Κριτική για: Σαρδελάκι με Θέα

Σαρδελάκι με Θέα
Η κριτική γράφτηκε 11 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Η εξυπηρέτηση και οι υπεύθυνοι εκει δεν έχουν συναντηθεί ποτε. Πήγαμε και ενώ μας έβλεπαν οτι περιμέναμε 10 λεπτά απλα συνέχιζαν να μιλάνε μεταξυ τους αγνοωντας μας επιδεικτικά. Σημασία καμία. Το οτι έχουν τόσο κόσμο δεν σημαίνει οτι πρέπει να έχουν κ έπαρση. Συνεχίστε έτσι παιδιά μεχρι του χρόνου δεν θα παταει άνθρωπος.

5  Ευχαριστούμε, serendipity1003

Η κριτική γράφτηκε 6 Φεβρουαρίου 2018

Η ανακαίνιση του εστιατορίου είναι εμφανής και προφανής από τη μυρωδιά των χρωμάτων που δεν έχει ακόμη φύγει τελείως. Το αποτέλεσμα πάντως είναι πολύ καλό, πολύ καθαρός χώρος με ωραία ανοιχτά χρώματα, γύρω γύρω τζάμια που επιτρέπουν ανεμπόδιστα τη θέα στη θάλασσα και όχι μόνο. Ο έξω χώρος άνετος και με υπέροχη θέα προεξοφλεί ότι μόλις ο καιρός το επιτρέψει θα γεμίζει πολύ εύκολα με πελάτες. Παρά το γεγονός ότι υπήρχε ένας ωραίος ήλιος που σε καλούσε να καθίσεις έξω, προτιμήσαμε, λόγω του δροσερού αέρα που φύσαγε, να επιλέξουμε ένα τραπέζι στην εσωτερική αίθουσα, δίπλα στη τζαμαρία για να έχουμε όλη τη θέα δική μας. Εξαιρετικά ευγενικός και επαγγελματίας ο Στέφανος που ανέλαβε να μας εξυπηρετήσει, μετά από δική μας προτροπή μας πρότεινε ορισμένα πιάτα. Ακολουθήσαμε τις υποδείξεις του και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι. Ξεκινήσαμε με γαύρο μαρινάτο, από τον δίσκο με τα κρύα καθώς και ταραμοσαλάτα. Συνεχίσαμε με εξαιρετικό γαύρο ριγανάτο, σαρδέλα φούρνου η οποία ήταν θαυμάσια με κοκκινιστή σάλτσα και πατάτες και λίγο πικάντικη, σαλάτα "σαρδελάκι" δηλαδή με πράσινα λαχανικά, καθώς και πατάτες τηγανιτές. Το ψωμί τους εξαιρετικό, λευκό και μαύρο. Επειδή στον κατάλογο δεν υπήρχε το ούζο που πίνουμε συνήθως και με το οποίο θα προτιμούσαμε να συνοδεύσουμε τους μεζέδες μας, παραγγείλαμε ένα λευκό εμφιαλωμένο κρασί, γνωστής μάρκας, το οποίο ήταν πολύ ωραία παγωμένο και σερβιρισμένο όπως πρέπει σε σαμπανιέρα. Στο τέλος μας προσέφεραν χαλβά και κλείσαμε με δυο καφέ εσπρέσσο. Η γενική εντύπωση από τα φαγητά εξαιρετική, αλλά περίμενα ότι για ένα "εστιατόριο-αναψυκτήριο", όπως χαρακτηρίζεται, οι τιμές θα ήταν κάπως χαμηλότερες και δεν θα συναγωνίζονταν το διπλανό γνωστό εστιατόριο πολυτελείας. Για όλα τα ανωτέρω που φάγαμε και ήπιαμε, ο λογαριασμός μας, για δυο άτομα, ήταν 75 ευρώ, από τα οποία τα 28 αφορούσαν το λευκό κρασί. Ένα δεύτερο αρνητικό σημείο είναι ότι στο μεγαλύτερο μέρος της αίθουσας επιτρέπεται το κάπνισμα. Μάλιστα, επιτρέπεται στα τραπέζια που έχουν άμεση πρόσβαση στην ωραία θέα και βρίσκονται δίπλα και κοντά στην τζαμαρία, ενώ για τους μη καπνιστές έχουν μείνει τα τραπέζια που βρίσκονται στο βάθος κοντά στο μπαρ, στο οποίο βέβαια καπνίζουν. Δηλαδή τιμωρούν τους μη καπνιστές και αμείβουν τους καπνιστές. Ο διαχωρισμός βέβαια της αίθουσας είναι αστείος, γιατί τίποτα δεν εμποδίζει τον καπνό να κυκλοφορεί ελεύθερα στο χώρο και να εισβάλει και στα τραπέζια των μη καπνιστών. Ευτυχώς την ώρα που πήγαμε εμείς δεν είχε κόσμο και έτσι αποφύγαμε να γίνουμε "καπνιστοί", γιατί από ότι φαίνεται δεν υπάρχει και αρκετός εξαερισμός. Πάντως, επειδή τα φαγητά και οι μεζέδες ήταν καλοί και μείναμε ικανοποιημένοι, θα ξαναπάμε στο εστιατόριο αυτό για να δοκιμάσουμε και άλλα πιάτα του, αλλά θα επιλέξουμε να πάμε μια μέρα με ωραίο καιρό για να καθίσουμε έξω. Σημειώνεται ότι το εστιατόριο διαθέτει και χώρο στάθμευσης μπροστά από το κατάστημα με παρκαδόρο.

2  Ευχαριστούμε, Stergios S
Η κριτική γράφτηκε 3 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Εξειρετικηωτοππθεσια σχεδον πανω στο κυμα κ πολυ ζεστος χωρος. Το φαγητο επισης ηταν αρκετά καλό αν κ τα γλυκά ειδικά ο κορμός που είναι αέρος από την κατάψυξη ήταν κάτω του μετρίου. Εκεί που υστερεί το μαγαζί είναι στο σέρβις. Στο πιάτα δεν ήρθαν παρά μόνο όταν το αναφέραμε δεύτερη κ τριτη φορά. Γενικά μια ευχάριστη εμπειρία.

2  Ευχαριστούμε, Georgios G
Η κριτική γράφτηκε 7 Ιανουαρίου 2018

Έχω επισκεπτεί το μαγαζί αυτό 3 φορές το περσινό καλοκαίρι. Στην κυριολεξία αισθάνεσαι πως βρίσκεται σε κάποιο νησί του Αιγαίου με θέα την απέραντη θάλασσα σε ένα ονειρικό πράσινο περιβάλλον απολαμβάνοντας τα καλύτερα πιάτα θαλασσινών. Και φυσικά μύδια, πατατούλες, τυροκαφτερή και μπυρίτσα. Οι τιμές είναι αρκετά προσιτές εάν σκεφτείς πως μιλάμε για φρέσκα θαλασσινά. Ο κατάλογος περιεκτικός όσο χρειάζεται. Κατά την προσέλευσή μας στο μαγαζί συγκεκριμένα, ένας πολύ ευγενικός κύριος μας πρόσφερε να διαλέξουμε ανάμεσα σε διάφορα πιάτα για να τσιμπήσουμε με το ποτό μας όπως τυροκαφτερή, τζατζίκι κτλ. Να το επισκεφτείτε όπωσδήποτε ειδικά όσοι βρίσκεστε το καλοκαιράκι στην Αθήνα και θέλετε να ξεφύγετε από την ρουτίνα και να χαλαρώσετε.

Ευχαριστούμε, Angie_To94
Η κριτική γράφτηκε 25 Δεκεμβρίου 2017

έχω πάει καλοκαιρινή περίοδο μετά το μπάνιο το προτιμώ μείον που δεν μπορείς να κάνεις κράτηση . Τσιγάρο την ώρα του φαγητού ευτυχώς ήτανε σε μακρινά τραπέζια .

....................

1  Ευχαριστούμε, Melina P

Σαρδελάκι με Θέα: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Γλυφάδα, Αττική

Σαρδελάκι με Θέα: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!