“ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ !!!!”

All Senses Gastronomy
Κλείστε τραπέζι
Η κριτική γράφτηκε 8 Ιανουαρίου 2017

ΕΝΑ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ
Δεν είναι αναγκη να πας μακριά. Είναι στην καρδια της Γλυφαδας. Ειπαμε και εμεις να το κανουμε και το καναμε. Είναι ενας χωρος οπου συμμετεχουν ΟΛΕΣ οι αισθησεις μας. Ακοη, οραση, οσφρηση, αφη και κυριως γευση. Συνδυάζονται ολες μαζί και δημιουργουν κατι το καταπληκτικο που αξιζει να το ζησει κανείς. Ας ξεκινησουμε από το σερβις. Η υποδοχη που σου παρεχεται, είναι εξαιρετικη. Το αισθανεσαι μολις φτασεις εκει. Καλωσορισμα, αναμονη, σερβιρισμα ποτων. Παρουσιαση του χωρου. Όλα είναι κατι που σε ξεπερναει (τουλαχιστον εμας τους θνητους!!!). Μετα αρχιζει η παρουσιαση των ποτων και των πιατων. Εξωπραγματικα. Μαζυ με τα οπτικα γυρο γυρο και επανω στο τραπεζι, κανεις ένα ταξίδι καπου αλλου. Το σερβιρισμα. Τι να πεις; Τα παγωμενα σερβιτσια με το χιονισμενο τοπιο γυρο σου σε στελνουν σε αλλους τόπους. Ο πυροβολισμος στο δασος και το αιμα στο τραπεζι σε καθηλωνουν καθως και όλα τα αλλα εφέ. Οι γευσεις, τοσο των κρασιων, ποτων, οσο και των εδεσματων, είναι το κατι άλλο. Ασφαλως δεν επισκεπτεσαι έναν τετοιον χωρο για να χορτασεις, αλλα για να δεις που μπορει να φτασει η φαντασια και η δημιουργικοτητα των συντελεστών τοσο των οπτικων οσο και των γευστικων δημιουργιων. Τα πιατα και τα ποτα ερχοντουσαν σε αρμονια με τα οπτικα και σε καθηλωναν. Ελεγες να μην τελειωσει η παρασταση. Πιστευω ότι είναι ένα ταξίδι που εξιζει τα χρηματα του και είναι κατι που πρεπει να το ζησει κανείς, εστω και μια φορα.
Αντιγονη & Δημητρης Πετρουλιας

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιανουάριος 2017
1  Ευχαριστούμε, ΔΗΜΗΤΡΗΣ Π

Η κριτική γράφτηκε 3 Ιανουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Γαστρονομική εμπειρία. Είναι πραγματικά το πλέον εκπληκτικό μας δείπνο στην Ελλάδα, από τα καλύτερα που έχουμε παρευρεθεί! Συνδιασμος όλων των αισθήσεων! Μπράβο !!
Συναρπαστικό συνδιασμος αισθήσεων από την θεατρική αναπαραγωγή και την υπέροχη αίσθηση υψηλής γευσιγνωσίας.

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιανουάριος 2017
1  Ευχαριστούμε, efstathiosl
Η κριτική γράφτηκε 20 Νοεμβρίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Ιδιαίτερο γαστρονομικο ταξίδι με προσεγμένη κουζίνα, ιδιαίτερα πιάτα, καινοτόμο Food styling. Το οπτικό ακουστικό σύστημα σε προδιαθέτει και παράλληλα σε ταξιδεύει. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και φιλική. Εισήγηση όπως δίνεται πιο χαλαρή διάθεση για το ταξίδι και όχι βαρύ set up. Ακόμα νομίζω πως η σοκολάτα είναι must σε ένα decustasion menu.

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2016
3  Ευχαριστούμε, Cychefs
Η κριτική γράφτηκε 22 Ιουλίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

2 φίλοι αποφασίζουν να πανε πεζοπορία στο δάσος.Ο πρώτος προχωράει αργά μαγεμένος από την φύση,εισπνέει αργά τον καθαρό αέρα,παρατηρεί ένα φυτό που δεν γνωρίζει°τρίβει τα φύλλα του ανάμεσα στα δάχτυλα του να απελευθερωθεί το άρωμα του και το μυρίζει,βγάζει μια αναμνηστική φωτογραφία το υπέροχο τοπίο...Ο δεύτερος προσέχει μην λερώσει τα καινούρια του παπουτσια,περπατάει βαριανασαινωντας ενώ νιώθει την κούραση να τον κατακλύζει,εκνευρίζεται από τα έντομα γύρω του και τελος βγάζει μια φωτογραφία για το instagram βάζοντας φίλτρο γιατί το πράσινο του δάσους δεν είναι αρκετά πράσινο!!!το all senses είναι ένα ταξίδι στο οποίο δεν πρέπει να μείνεις απλός θεατής αλλά να το ζήσεις!!Προσωπικά Ο συνδυασμός γεύσης,ήχου,εικόνας και αφής με ταξίδεψε πίσω στον χρόνο..στα παιδικά μου χρόνια τότε που τα παντα ήταν καινούρια καιδιασκεδαστικα.Στα πρώτα μου αφρολουτρα στην μπανιέρα με παρέα όλα μου τα παιχνιδια.στον ενθουσιασμό που ενιωθα στην πρώτη μου προβολή στο σινεμά.Με πήγε πίσω ένα καλοκαίρι στο νησι πανω στα βραχια με τους γονείς μου να σπαμε και τρωμε τους αχινους που μύριζαν θαλασσα.θυμήθηκα το φυλεμα της γιαγιάς σε κάθε επίσκεψη που της έκανα.τον παππού που έψηνε στην θρακα του τζακιού στο χωριό διάφορες λιχουδιές.Την αίσθηση του να τρως με τα χερια γλυφωντας τα δαχτυλα σου στο τελος...και άλλα τόσα...εν συντομια λοιπον το all senses δεν είναι μόνο ένα αφιέρωμα στην Ελλάδα και ένα ταξίδι των αισθησεων.Είναι επισης και μια μηχανή του χρόνου!!το προτεινω ανεπιφύλακτα!!!

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούλιος 2016
1  Ευχαριστούμε, Χαρα Κ
Η κριτική γράφτηκε 20 Ιουλίου 2016

Στις 21 του Mάη επέλεξα το εστιατόριο All Senses Gastronomy το οποίο βρίσκετε στη Γληφάδα για να γιορτάσω την ονομαστική μου εορτή μαζί με τη σύντροφό μου που γιόρταζε επίσης.Hθελα εκείνο το βράδυ μια ξεχωριστή εμπειρία και μετά από παρότρυνση φίλων και γνωστών για την ποιότητα του συγκεκριμένου εστιατορίου ξεκίνησα για τη Γληφάδα!! H εντύπωση που προσκόμισα κατά την άφιξή μου εκεί ήταν παραπάνω από ευχάριστη. Mας υποδέχθηκε το προσωπικό με πολύ όμορφη και ευχάριστη διάθεση ! Δίνω πάντα πολύ σημασία στο πως θα με κάνει να αισθανθώ το προσωπικό σε κάθε εστιατόριο που πάω. Μόλις μπήκαμε στον κύριο χώρο και καθίσαμε στο τραπέζι μας μείναμε με το στόμα κυριολεκτικά ανοιχτό!! Το τραπέζι ήταν περικυκλωμένο από οθόνες και πάνω στο τραπέζι μας υπήρχαν όμορφα κεριά καθώς και ζεστές πετσέτες για να φρεσκάρουμε τα χέρια μας καθώς κάποια από τα πιάτα θα τα τρώγαμε με τα χέρια! Το όλο σκηνικό ήταν υπέροχο. Κάθε πιάτο που ερχότανε συνοδευόταν από υπέροχες εικόνες στις οθόνες πάνω στο τραπέζι μας αλλά και η μουσική σε ταξίδευε στη χώρα που αγαπάς σε συνδυασμό με αυτή την υπέροχη εμπειρία της γαστρονομίας !! Από τα πιάτα που σερβιρίστηκαν δεν ξέρω τι να πρώτο ξεχωρίσω. Όλα ήταν υπέροχα. Αυτό που λέγαμε με την σύντροφό μου πριν έρθει το επόμενο πιάτο ήταν ( EINAI ΔYNATON TO EΠOMENO ΠIATO NA EINAI ΠIO ΩPAIO AΠO AYTO ΠOY MOΛIΣ ΦAΓAME ;;) ! Θα σταθώ όμως σε ένα πιάτο που πραγματικά με εξίταρε!! Αγριόχοιρος με λαγόχορτα και από γλυκά το Μους λεμονιού με παγωτό Μαστίχα ! Το μενού που πήραμε είχε 16 υπέροχα πιάτα με συνοδεία 8 υπέροχων κρασιών από όλη την Ελλάδα!Για το τέλος άφησα το ποτό με το οποίο ξεκίνησε η εμπειρία μας στο All Senses. Την Ελληνική Τίγρη. Ένα KOKTEIΛ Μυστήριο όσο αφορά΄στη βάση του αλλά και τα υπόλοιπα συστατικά του με γρανίτα πορτοκάλι αυγό και ούζο. Ήταν πραγματικά συγκλονιστικό ! Όταν η βραδιά μας τελείωσε νιώσαμε δικαιωμένοι 100% για την επιλογή μας και θα το ξαναεπισκεφτούμε σύντομα! Το συστήνω ανεπιφύλακτα!

Ημερομηνία επίσκεψης: Μάιος 2016
3  Ευχαριστούμε, panosgov

All Senses Gastronomy: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Γλυφάδα, Αττική

All Senses Gastronomy: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!