“Διακοπες”
Κριτική για: Της Φιλομήλας

Της Φιλομήλας
Κουζίνες: Αρμένικη, Ελληνική, Μεσογειακή, Τουρκική
Καλό για: Οικογένειες με παιδιά, Μεγάλες παρέες
Περιγραφή: Για τους γνώστες της Ελληνικής Μυθολογίας, η Φιλομήλα ήταν πριγκιποπούλα των Αθηνών που οι Θεοί μεταμόρφωσαν σε χελιδόνι προκειμένου να ξεφύγει από την καταδίωξη του Θρακιώτη βασιλιά και συζύγου της αδερφής της, Τηρέα. Το μεζεδοποιείο «της Φιλομήλας» στην Αζόλιμνο της Σύρου λίγη σχέση έχει με τα παραπάνω οικογενειακά δράματα και το μόνο που «μοιράζεται» με τη μυθολογική Φιλομήλα είναι το όνομα της ιδιοκτήτριας! Η Φιλομήλα κι ο Χρήστος επισκέφθηκαν τυχαία τη Σύρο για διακοπές και σε μια στιγμή αγνής, κεφαλλονίτικης τρέλας –μιας που και οι δύο κατάγονται από κει– αποφάσισαν να στήσουν την οικογένεια και το μαγαζί τους στο νησί… Έχουν περάσει 11 χρόνια από τότε και οι γεύσεις της «Φιλομήλας» συνεχίζουν να συναρπάζουν τους ντόπιους και τους επισκέπτες της Σύρου με το μεράκι και τα αγνά υλικά τους! Κυκλαδίτικα παραδοσιακά πιάτα με διαλεγμένα νησιώτικα προϊόντα, αλλά και συνταγές της μακρινής Ανατολής μαγειρεμένες με μεράκι, έχουν σχηματίσει το δικό τους φανατικό κοινό, ενώ η καθημερινή βόλτα του Χρήστου στην αγορά της Σύρου «δίνει» διαφορετικά πιάτα ημέρας ανάλογα με το τι θα βρει. Έτσι, ο επισκέπτης της «Φιλομήλας» μπορεί να επιλέξει από έναν πλούσιο κατάλογο για όλα τα γούστα και να είναι σίγουρος πως θα φύγει πλήρης και ικανοποιημένος… Προσοχή: ο πειρασμός να παραγγείλετε περισσότερα απ’ όσα μπορείτε να καταφέρετε καραδοκεί!!! Μη φοβάστε όμως, οι άνθρωποι της «Φιλομήλας» θα σας αποτρέψουν από τον γευστικό αυτό κίνδυνο!
Η κριτική γράφτηκε 21 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ομορφο περιβαλλον με ησυχια ,πολυ καλη εξυπηρετηση, εξαιρετικο φαγητο! Καταλληλο για χορτοφαγους... και vegan.το συνιστουμε ανεπιφυλακτα.Βασω - Γιωργος.

Ευχαριστούμε, Γεώργιος Γ

Η κριτική γράφτηκε 20 Αυγούστου 2018

το μαγαζι υπηρχε πολλα χρονια στην αζολιμνο..μετακομισε στον Φοινικα...και πολυ το χαρηκαμε...πολυ ωραια τοποθεσια...γρηγορο σερβιρισμα...σαλατες και ορεκτικα πεντανοστιμα....το χιουνκαρ μπεγεντι ομως με ξετρελανε...τιμες ισως λιγο τσιμπημενες...

Ευχαριστούμε, chrysoulamarkouli
Η κριτική γράφτηκε 19 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Πηγαίνουμε στην Φιλομήλα πολλά χρόνια στον Αζολιμνο,είμασταν ευχαριστημένοι. Τον χειμώνα φέτος επισκεφτήκαμε το νέο κατάστημα στην Ερμούπολη δύο φορές. Και τις δύο απογοητευτηκαμε με ένα κακό κοτσι και ένα άθλιο φιλέτο μοσχαρίσιο. Το καλοκαίρι αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το νέο κατάστημα στον Φοινικα. Τολμήσαμε να πάρουμε διαφορετικά πιάτα από τις άλλες επισκέψεις. Σαλάτα φιλομηλα καλή, μακαρόνια με ψητά λαχανικά και χαλούμι αδιάφορο στην γεύση ,θαλασσινή μακαρονάδα κακή σε γεύση (βαριά σάλτσα πιθανώς με μπαχαρι)πεθαμένα μύδια παραμαγηρεμενα το ίδιο και οι γαρίδες. Η ονομασία θα έπρεπε να είναι "νεκρή θάλασσα ".Στην αρχή ήρθε μαιντανοσαλατα ως κέρασμα όμως επικρατούσε η μαγιονέζα. Σαν απόδειξη ήρθε απόκομμα παραγγελίας 38€.Τελικώς έκοψε απόδειξη και κέρασε δε καρπούζι με το δελτίο. Ήταν η τελευταία μας επίσκεψη.

Ευχαριστούμε, γεωργιος π
Η κριτική γράφτηκε 5 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Πήγαμε στο μαγαζί αυτό με επιφύλαξη καθως δεν μας το είχε προτείνει κανείς!Παραγγειλαμε μια μακαρονάδα θαλασσινων και μια καρμπονάρα (χωρίς μπρόκολο).Ο κύριος που μας σέρβιρε ήταν ευγενικότατος!Οι τιμές σχετικά νορμάλ!Χαρηκα στα αληθεια το φαγητο μου!!

Ευχαριστούμε, Xrusaa92
Η κριτική γράφτηκε 3 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Δυστυχώς απ τα χειρότερα ζυμαρικά που έχω φαει!
Μας είχαν πει όλοι να πάμε για φαγητό εκεί και είχαμε ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά ήταν ειλικρινά απαράδεκτο. Με τιμές υψηλές για την ποιότητα του φαγητού! Μάλιστα η αντιμετώπιση του προσωπικού απέναντι στην δυσαρέσκεια μου δεν ήταν καθόλου επαγγελματική! Απαράδεκτο!! Μην πάτε,χάσιμο χρόνου δυστυχώς!

2  Ευχαριστούμε, Evitanalmpantidou

Της Φιλομήλας: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Της Φιλομήλας: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!