εικόνα από τα παλιά της αγωγής των νεάνιδων

Η κριτική έγινε: 21 Σεπτεμβρίου 2019
moiriano
ταξίδι στο χωρο-χρόνο..

Η κριτική έγινε: 20 Σεπτεμβρίου 2019
filioraikou
Κορωπί, Ελλάδα

Η κριτική έγινε: 14 Ιουλίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Ένας μαύρος εργάτης (;) μας άνοιξε βαριεστημένα, αφού τραβήξαμε το σκοινάκι με καμπανάκι (!), μάλλον διακόψαμε τον ύπνο του, μας είπε αγγλιστί "all closed" και έκλεισε την πόρτα. Κρίμα που οποίος διαχειρίζεται το χώρο τον έχει εμπιστευθεί σε αυτόν τον άνθρωπο και έχει αφεθεί να ρημάζει. Εμφανής ρωγμή στο μαρμάρινο σενάζι πάνω από την αριστερή είσοδο, σοβάδες πέφτουν, άχρηστα αντικείμενα στο ανοικτό υπόστεγο, άγρια βλάστηση φυτρώνει πέριξ, γενικώς εγκατάλειψη. Δεν αξίζει, μην πάτε.

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2020
Ευχαριστούμε, lalakis11
Η κριτική έγινε: 28 Σεπτεμβρίου 2019

Επισκεφθηκαμε τη Μονή Ουρσουλινών τον Σεπτέμβριο. Εκεί ήταν μόνο ένας εργάτης από την Γκάνα, αν θυμάμαι καλα και μας άνοιξε το Λαογραφικό Μουσείο για να το δούμε. Για τους υπόλοιπους χώρους, ούτε ξενάγηση, ούτε κουβέντα...

1  Ευχαριστούμε, Sofiakal1966
Η κριτική έγινε: 21 Σεπτεμβρίου 2019

Η ευγενέστατη ξεναγός μας οδήγησε στα κρυμμένα μυστικά της καθολικής εκπαίδευσης των κοριτσιών του περασμένου αιώνα και την συμβολή των Ουρσουλίνων μοναχών σε αυτήν. Το φαρμακείο/ιατρείο με τα φάρμακα και ιατρικά βοηθήματα και το μαγειρείο με τα εργαλεία του μαγειρέματος ήταν θαυμάσια τοποθετημένα στο χώρο.

Ευχαριστούμε, moiriano
Η κριτική έγινε: 20 Σεπτεμβρίου 2019

Ακούραστη η κύρια που μας ξενάγησε στο χώρο μας μετέφερε σε νοερά σε μια άλλη εποχή.Καταπληκτικά τα εκθέματα που έχει, αλλά θέλουν συντήρηση όπως επίσης και τα κτίρια πού στεγάζουν την έκθεση. Πρέπει να γίνει προσπάθεια κυρίως από τους καθολικούς, να μην χαθεί η πολιτιστική τους κληρονομία.Δεν επιτρέπονταν οι φωτογραφίες.

1  Ευχαριστούμε, filioraikou
Η κριτική έγινε: 26 Αυγούστου 2019

Προσωπικά δεν είχα καμία ιδέα την ήταν οι Ουρσουλίνες, και αν δεν μου το πρότεινε μία καλή μου φίλη δεν θα ήξερα οτι υπάρχει κάτι τέτοιο για να δω στην Τήνο...Πραγματικά τρομερά αξιόλογη η δουλειά των εθελοντών ξεναγών αν και τρομερά στενάχωρο που δεν έχει φροντίσει η πολιτεία/δήμος/αρχιεπισκοπή για την συντήρηση και την "διαφήμιση" ενός τέτοιου εξαιρετικού χώρου με τόσο όμορφη ιστορία. Μπράβο στους ανθρώπους που το κρατάνε και που μεταφέρουν με τόσο ζωντάνια την ιστορία του τόπου αυτού, εύχομαι να βρεθεί η βοήθεια που χρειάζεται αυτός ο χώρος για να μήν χαθεί μέσα στον χρόνο.

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2019
1  Ευχαριστούμε, diaath