Η κριτική έγινε: 18 Ιουλίου 2020

Περίμενα την απάντηση του αντιεπαγγελματια ιδιοκτήτη στην κριτική μου στην booking την οποία ανέμενα ότι θα ειναι μια γελοία προσπάθεια να με βγάλει τρελό όπως κάνει σε ΟΛΟΥΣ όσους του ασκούν κριτική αρνητική.
Η κυρια μου παρατήρηση ήταν το μέγεθος του δωματίου το οποίο ήταν 15,5 m2. Ο ιδιος, μετά από την αναφορά μου στην booking την οποία έκανα ΑΦΟΥ είχαν τελειώσει οι διακοπές μου, με πήρε τηλ για να μου πει ότι τα αρχιτεκτονικά σχέδια λένε άλλα νούμερα!
Είναι τόσο αντιεπαγγελματίας που στην απάντηση του ουσιαστικά με αποκαλεί τρελό αφού γράφει ότι "ποιος λογικός άνθρωπος θα μετρούσε τα πλακάκια στο δωμάτιό" λες και χρειάζεται να τα μετρήσεις όλα για να βγάλεις το εμβαδόν αντί να μετρήσεις μια σειρά μήκος και μία πλατος δηλαδή συνολικός χρόνος 8 δευτερόλεπτα και ένας πολλαπλασιασμός. Το ξέρει και ο ίδιος ότι το δωμάτιο αυτό είναι μικρό αλλά παραμυθιάζεται ότι είναι 23 τετραγωνικά επειδή έτσι λένε τα χαρτιά του μηχανικού.Αγαπητέ ιδιοκτήτη το μπαλκόνι σου είναι 2 τετραγωνικά εκ των οποίων το μισό το καταλαμβάνει η μονάδα η εξωτερική του κλιματιστικού ή θα φωνάξεις και για αυτό το μηχανικό;
Η ποιότητα του ως άνθρωπος φαίνεται από το συνολικό του ύφος στην απάντησή του προς εμένα και προς τους υπόλοιπους που τυχόν έχουν γράψει αρνητικά σχόλια.

Ακόμη μου απάντησε ότι πώς όλη μου η προσπάθεια αυτή δεν ήταν ας πούμε για να ενημερώσω τυχόν άλλους επισκέπτες ότι το ένα τουλάχιστον δωμάτιο του δεν είναι αυτό που περιγράφεται αλλά ότι το έκανα για να κάνω τζάμπα διακοπές! Ενω εγώ πουθενά δεν ζήτησα αποζημίωση ούτε από τους ίδιους όταν πλήρωσα και έφυγα ούτε από την booking. Και συκοφαντης λοιπόν.
Όσο για την κούταβίτσα που είχαμε μαζί που είναι τεσσάρων μηνών ποτέ δεν έκανε την ανάγκη της μέσα στο δωμάτιο αλλά αποκλειστικά στις βόλτες τις πρωινές και τις απογευματινές αλλά αν πραγματικά γνώριζαν από κατοικίδια θα ήξεραν ότι στα κουταβάκια τους φέυγουν ουρα από την πολλή χαρά και αυτό έγινε με τη μητέρα του οταν τη χάιδεψε. Ό τάχα φιλόζωος που καρφώνεται όμως από την άγνοια του. Στο δωμάτιο για παν ενδεχόμενο (λόγω αλλαγής περιβάλλοντος μη τυχον) είχαμε στρωμένη μία πάνα στην οποία ήταν εκπαιδευμένη εντελώς μωρό να κάνει τις ανάγκες της και η οποία πάνα ποτέ δεν χρησιμοποιήθηκε.
Ολοκληρώνοντας. Εκανα μία χρήσιμη κριτική για το κατάλυμα στην πλατφόρμα μέσω της οποίας έκανα την κράτηση, έγραψα και τα θετικά στοιχεία του καταλύματος ο ίδιος στην απάντηση του το μόνο που έκανε είναι να συκοφαντήσει, να πει ένα σωρό ψέματα όπως ας πούμε για το τηλέφωνο ότι από τις φωτογραφίες φαίνεται ότι είναι στο κομοδίνο(!) ενώ εγώ δεν είχα τηλέφωνο!Δηλαδή ο άνθρωπος θέλει να παραδεχτώ ότι υπήρχε τηλέφωνο επειδή υπάρχει στις φωτογραφίες που προμοταρει ενώ εγώ τηλέφωνο με τα μάτια μου δεν είδα πουθενά! Όπως και με το εμβαδό, να μην πιστεψω στον πολλαπλασιασμό που έκανα μήκος πλάτος αλλά το σχέδιο του μηχανικού. Επίσης με αποκάλεσε τρελό, αφού αντί για μπάνια στη θάλασσα μετρούσα πλακάκια και τυφλό αφου δεν έβλεπα κοτζαμ τηλέφωνο στο κομοδίνο!

Σας τον παραδίδω. Την απάντηση του σε μένα στην booking την μετέφερε αυτούσια σαν απάντηση στην κριτική εδώ πιο πάνω της κοπέλας μου σε αυτη τη σελίδα της TripAdvisor. Μπορείτε να την απολαύσετε. Επίσης περιμένετε ένα ακόμη λίβελο σε αυτήν την κριτική που μολις έκανα. Ευχαριστώ κ συγνωμη για το "σεντόνι"

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2020
Ευχαριστούμε, jimasla
Απάντηση από τη διεύθυνση:Απαντήθηκε στις 20 Ιουλίου 2020

Αγαπητέ επισκέπτη,

υπάρχουνε ακόμη και άλλες πλατφόρμες για να γράψετε εσείς και η σύντροφός σας την ίδια ή παρεμφερή κακή κριτική. Οι ίδιοι δύο άνθρωποι που μείνατε μαζί στο ίδιο δωμάτιο, κάνετε δύο κριτικές με σκοπό προφανώς την εντελώς αντικειμενική ενημέρωση του κοινού που τόσο περιμένει τα σχόλιά σας! Αλήθεια, το να γράφετε δύο άνθρωποι τα ίδια πράγματα, θεωρείται αντικειμενικό?

Συνεχίζετε και αναφέρετε την ύπαρξη σταθερού τηλεφώνου στο δωμάτιό σας, πραγματικά είναι απίστευτο το ότι ακόμη συζητούμε για κάτι τέτοιο για το έτος 2020!

Μπορείτε να συνεχίσετε να λέτε διάφορα για την διαμονή σας, εξάλλου αυτές οι πλατφόρμες ανέχονται ανθρώπους σας εσάς. Οσον αφορά το μπαλκόνι το οποίο ΚΑΙ αυτό μου λέτε ότι δεν σας ικανοποίησε και το ότι είναι 2 τ.μ., προσπαθώ να βρω κάποια ενημέρωση στην α) ιστοσελίδα μας, β) ιστοσελίδα της booking.com, γ) ιστοσελίδα οπουδήποτε αλλού, που να αναφέρει ότι είναι μεγαλύτερο, αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω ΠΟΥΘΕΝΑ! Για την ακρίβεια, το μπαλκόνι είναι σχεδόν 3τμ, αλλά δυστυχώς αυτό είναι κάτι που δεν θα ενστερνιστείτε έτσι και αλλιώς, διότι για εσάς μετράνε μόνο τα πλακίδια του δαπέδου και ότι τα επίσημα έγγραφα!

Οσο για την πάνω του κατοικιδίου, όντως πραγματικά δεν πρέπει να χρησιμοποιήθηκε καθόλου! Αυτό ακριβώς έγραψα και εγώ, αλλά αντιλαμβάνομαι ότι σε περίπτωση που δεν συμφωνεί κάποιος μαζί σας, κατά την δική σας άποψη είναι τουλάχιστον "συκοφάντης".

Εχετε 2 δημοσιεύσεις όλες και όλες στο TripAdvisor, οπότε πιθανολογώ ότι και ο λόγος που φτιάξατε τον λογαριασμό σας, εκτός απο το να προσφέρει "αντικειμενική" ενημέρωση στους επισκέπτες, είναι μήπως και κάποιος άλλος?

Καλό καλοκαίρι να έχετε με υγεία πάνω απο όλα!

Η κριτική έγινε: 14 Ιουλίου 2020

Ωραίος χώρος αλλά όχι για πάνω από 1-2 διανυκτερεύσεις. Μείναμε 6 βράδια, δυσκολίες σε σχέση με τον ύπνο και το στρώμα,δεν υπάρχει ψυγείο παρά μόνο ένα mini bar το οποίο δεν μπορεί να συντηρήσει πάνω από 3 μπουκάλια νερού, τραπέζι στο οποίο μπορείς να φας υπάρχει μόνο στη βεράντα κάτι το οποίο είναι δύσκολο το πρωί με τον ήλιο,η μονάδα του κλιματιστικού μπροστά από τα κάγκελα όπου υπάρχει απλώστρα με αποτέλεσμα να φτάνουμε με δυσκολία. Μικρό δωμάτιο για πολλές διανυκτερεύσεις και σίγουρα όχι βολικό!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2020
1  Ευχαριστούμε, euaggeliavlg
Απάντηση από τη διεύθυνση:Απαντήθηκε στις 16 Ιουλίου 2020

Αγαπητή επισκέπτρια του ξενώνα μας, θα πρέπει δυστυχώς να κάνω copy-paste το ίδιο μήνυμα που έγραψα και στον σύζυγό σας σε άλλη πλατφόρμα που έκανε την κριτική του, πολύ απλά διότι θεωρώ ότι ο στόχος σας τελικά ήταν περισσότερο η δυσφήμιση του ξενώνα μας, παρά κάτι άλλο. Δεν θα επιμείνω σε αυτά που γράφετε, απλώς θα μεταφέρω το σχόλιο που του έχω απαντήσει αλλού.

Σας ευχαριστώ πολύ
----------------------------------------------
Αγαπητέ *********** ,

η προσπάθειά σας στο να πείσετε εμάς αλλά και την booking.com να σας προσφέρουν εν τέλει δωρεάν διακοπές, δυστυχώς δεν απέδωσε τους αναμενόμενους καρπούς και λυπάμαι για αυτό, αλλά δεν μπορούμε να έχουμε και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη και εξηγούμαι :

Το μέγεθος του δωματίου είναι 23τμ και ήδη έχω στείλει το αρχιτεκτονικό σχέδιο του δωματίου στην booking.com προς ενημέρωση! Δυστυχώς για εσάς, το μέγεθος ενός δωματίου δεν μετριέται μόνο με τον αριθμό των πλακιδίων που φαίνονται στο μάτι σας, για τα οποία ενημερώσατε και γραπτώς την booking.com ότι είναι 33,3 εκ. το κάθε ένα! Αλήθεια, ποιος λογικός άνθρωπος στις διακοπές του κάνει κάτι τέτοιο? Σας πρότεινα να σας στείλω το σχέδιο προς έλεγχο και απο εσάς, αλλά η απάντησή σας ήταν ότι "δεν μου λένε τίποτα εμένα αυτά τα χαρτιά!".

Συμπεραίνω λοιπόν μάλλον μετά απο αυτό ότι η γνώμη κάποιου που μετράει τον αριθμό των πλακιδίων σε ένα δωμάτιο, έχει πιο βαρύνουσα σημασία απο ότι το αρχιτεκτονικό σχέδιο του ίδιου του κτιρίου ! Σας ευχαριστώ γιατί θα έχω να θυμάμαι αυτή την ατάκα για χρόνια! Οσο για την παρατήρησή σαας ότι δεν υπήρχαν κάποια χαρακτηριστικά που αναφερόταν στην κράτηση, όπως π.χ. ο καναπές, να σας θυμίσω ότι το 1 απο τα 4 δωμάτιά μας έχει καναπέ και λειτουργεί ως 3κλινο, εσείς όμως κλείσατε 2κλινο δωμάτιο.

Το τηλέφωνο που λέτε ότι δεν υπάρχει, είναι τοποθετημένο ακριβώς δίπλα απο το κρεβάτι σας στο κομοδίνο! Κάτι άλλο δεν μπορώ να πω για αυτό, ειλικρινά! Αλήθεια όμως , σε ποιον άνθρωπο που ζει στο 2020 στην Ελλάδα του λείπει το τηλέφωνο απο το δωμάτιο!? Για να κάνει τι? Υπεραστικό τηλέφωνο σε κάποιο ξεχασμένο χωριό που έχει μόνο μία συσκευή στο περίπτερο της πλατείας?!

Το τζάκι φαίνεται επίσης απο τις φωτογραφίες μας στην booking.com ότι είναι σε 2 απο τα 4 δωμάτια και εσείς απλώς έτυχε να τοποθετηθείτε σε ένα απο τα άλλα δύο δωμάτια. Τώρα βέβαια, γιατί αυτό μπορεί να είναι πρόβλημα για τον μήνα Ιούλιο, δεν μπορώ να αντιληφθώ, αλλά γενικότερα είναι αρκετά αυτά τα οποία δεν αντιλαμβάνομαι απο την στείρα κριτική σας , οπότε δεν έχει πιθανώς νόημα όλο αυτό.

Κλείνοντας, θα ήθελα να σας τονίσω ότι υπάρχει και άλλος τρόπος αν θέλετε πιθανώς να διεκδικήσετε μία καλύτερη τιμή σε ένα κατάλυμα. Με τα "τρικ του τύπου" το δωμάτιο είναι 15τμ αντί για 23τμ, δυστυχώς δεν μπορείτε να επιτύχετε κάτι τέτοιο. Και ευτυχώς για εμάς, μιλούν τα δεδομένα και όχι η "μπακάλικη" μέτρηση πλακιδίων!

Υ.Σ. Οταν ένα ξενοδοχείο σας δίνει άδεια να έχετε μαζί σας κατοικίδιο το οποίο μου επιβεβαιώσατε ότι είναι σωστά εκπαιδευμένο, υποχρέωσή σας είναι αυτό το κατοικίδιο τουλάχιστον να μην κάνει την ανάγκη του μέσα στο δωμάτιο ή σε κοινόχρηστους χώρους! Τουλάχιστον αυτό!

Το τελευταίο σχόλιο δεν έχει να κάνει με τα κατοικίδια αυτά καθέ αυτά, τα οποία είναι καλοδεχούμενο στον ξενώνα μας, αλλά έχει να κάνει απλώς με το να έχει ο μελλοντικός επισκέπτης ολοκληρωμένη εικόνα για το "ποιόν" και του κάθε πελάτη , που ως ενασχόληση προφανώς έχει να μετράει τον αριθμό των πλακιδίων στις διακοπές του!

Καλή δύναμη σε αυτό που κάνετε! Ίσως τα καταφέρετε στο μέλλον με κάποιον άλλο άμοιρο ξενοδόχο να σας προσφέρει αυτό για το οποίο πασχίσατε!

Σε εμάς μάλλον δεν απέδωσε καρπούς η προσπάθεια...

Η κριτική έγινε: 7 Ιουλίου 2019

Η φιλοξενια ηταν καταπληκτικη! η κ, Τανια μας εκανε το καλυτερο πρωινο!
Το δωματιο ηταν πολυ καθαρο με την καλυτερη θεα στο νησακι Κελυφος και σε ολο το πρωτο ποδι! Ιδανικο μερος για ξεκουραση και χαλαρωση! Απο τις καλυτερες επιλογες μας!

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2019
Ευχαριστούμε, MariaA11514
Ο/η jmal127, Owner του Ξενώνας Χοροστάσι, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 13 Ιουλίου 2019

Αγαπητή Μαρία,

ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα πανέμορφα λόγια σου, σχετικά με την διαμονή σας στο Χοροστάσι.

Θα χαρούμε να ανταμώσουμε ξανά μαζί σας σύντομα.

Ευχαριστούμε πολύ,

Οικογένεια Μαλλίνη
Ξενώνας Χοροστάσι

Η κριτική έγινε: 4 Μαΐου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Η πρώτη εντύπωση από τον πέτροκτισμενο είναι εντυπωσιακή, το καλωσόρισμα επίσης πολύ φιλικό και ενθουσιώδης, τα δωμάτια πολύ καθαρά και με παραδοσιακή επιμέλεια. Το πρωινό φτιαγμένο από την κυρία Τανια και τον κύριο Στέλιο, προσεγμένο και νόστιμο, η θέα από το μπαλκόνι γεμάτη πράσινο που καταλήγει στον κόλπο του ποδιού, το μπαλκόνι γεμάτο χρωματιστά λουλούδια! Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από όλα καθώς και με την συμπεριφορά των ανθρώπων, νιώσαμε σαν στο σπίτι μας!

Ημερομηνία διαμονής: Μάιος 2019
Ευχαριστούμε, Karagiannidis
Ο/η jmal127, Owner του Ξενώνας Χοροστάσι, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 7 Μαΐου 2019

Αγαπητέ επισκέπτη μας,

σας ευχαριστούμε θερμά για τα όμορφα λόγια σας και εις το επανιδείν λίαν συντόμως ελπίζω!
Θα χαρούμε να σας έχουμε ξανά κοντά μας.

Με τιμή,

Οικογένεια Μαλλίνη,
Ξενώνας Χοροστάσι.

Η κριτική έγινε: 28 Μαρτίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Αν και μείναμε μόνο μια βραδιά ήταν σαν μία ζωη... Η φιλοξενία της κ. Ταινίας & του κ. Στέλιου μας έκαναν να αισθανθούμε σαν το σπίτι μας...υπέροχη διαμονή με σπιτικό πρωινό σε ένα χωριουδάκι που νομίζεις ότι ξεπροβάλλε από τα παραμύθια... ιδανικος προορισμός για τους λάτρεις της φύσης που αναζητούν επιλογή value for money... Το συνιστούμε ανεπιφύλακτα Γιώργος - Βασιλική - Δήμητρα - Χαρά (η σκυλίτσα μας)

Ημερομηνία διαμονής: Μάρτιος 2019
Ευχαριστούμε, Vicky P
Ο/η jmal127, Owner του Ξενώνας Χοροστάσι, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 1 Απριλίου 2019

Αγαπητή "Vicky P",

σας ευχαριστούμε πολύ για τα όμορφα λόγια σας και θα χαρούμε να σας έχουμε ξανά κοντά μας σύντομα πάλι.

Με τιμή,

Οικογένεια Μαλλίνη,