Ανεπανάληπτη εμπειρία με ιστιοφόρο στην καλντέρα

Η κριτική έγινε: 14 Φεβρουαρίου 2021
christoskontas
Θεσσαλονίκη, Ελλάδα
Εμπειρία από μια βόλτα με ιστιοφόρο στη Σαντορίνη

Η κριτική έγινε: 9 Ιουλίου 2020
georgios-efi
Αθήνα, Ελλάδα
μέσω κινητής συσκευής

Η κριτική έγινε: 14 Φεβρουαρίου 2021

Είχαμε την ευκαιρία να πλεύσουμε με το όμορφο ιστιοφόρο σε όλα τα αξιοθέατα της καλντέρας στην Σαντορίνη. Αναχωρήσαμε το μεσημέρι της 25/7/2020 από το Αμμούδι και είχαμε την τύχη να πλεύσουμε σχεδόν prive, εμείς και άλλο ένα ζευγάρι. Ο Μάριος μας οδήγησε ως καλός καπετάνιος (παρέχοντας με χιούμορ αναγκαίες πληροφορίες) σε όλα τα αξιόλογα σημεία της Σαντορίνης, της Καμμένης και της Θηρασίας. Η Ηλέκτρα υπήρξε άψογη οικοδέσποινα. Όταν βρήκαμε αέρα, ο καπετάνιος ύψωσε και τα πανιά. Κάναμε δύο στάσεις για βουτιές, μία στον όρμο Αρμένι και μία στα ζεστά νερά του ηφαιστείου (Ν.Καμμένη). Είχαμε ένα γευστικό μεσημεριανό με ελληνικούς μεζέδες και άφθονο τοπικό κρασί. Τα ποτά (νερό, αναψυκτικά, μπύρες και κρασί) προσφέρονταν αφειδώς καθ΄ όλο το ταξίδι μας. Απολαύσαμε ένα υπέροχο ηλιοβασίλεμα εν πλω, αλλά και μετά την δύση του ηλίου όταν το σκοτάδι έπεσε στην καλντέρα, το θέαμα με τα φώτα των οικισμών να λαμπυρίζουν στην θάλασσα ήταν καταπληκτικό. Πραγματικά αξέχαστη εμπειρία...

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2020
86  Ευχαριστούμε, christoskontas
Η κριτική έγινε: 9 Ιουλίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Υπέροχη εμπειρία ,εκπληκτικός σκιπερ ο Σάββας (και υπέροχος σεφ επισης).Απολυτη αίσθηση ασφαλείας παρά τις εναλλαγές του καιρού κατά την διάρκεια της βόλτας .Ανυπομονουμε να επαναλάβουμε την εμπειρία

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούνιος 2020
Ευχαριστούμε, georgios-efi
Η κριτική έγινε: 28 Αυγούστου 2018

Δεν έχουμε λόγια να περιγράψουμε αυτό το ταξίδι του ονείρου!
Όλα ξεκίνησαν με ένα τεράστιο χαμόγελο από τον Κώστα που μας περίμενε στο σημείο συνάντησης για να μας μεταφέρει στο Αμμούδι και να ξεκινήσει αυτό το όνειρο.
Η διαδρομή μέχρι εκεί ήταν γεμάτη γέλια και συμβουλές για το ταξίδι που σε λίγο θα ξεκινούσε.
Φτάνοντας στην προβλήτα το ιστιοπλοϊκό ήταν εκεί και μας περίμενε...καπετάνιος του ο Μάριος.
Αν μέχρι τώρα δεν έχετε συναντήσει πειρατή, έχετε μια ευκαιρία να συναντήσετε χαμογελαστό πειρατή!
Η Μάγια, η βοηθός του Μάριου μας υποδέχτηκε με την πιο θερμή χειραψία και με ένα χαμόγελο γεμάτο υποσχέσεις.
Τα μέρη που επισκεφτήκαμε μας έδειξαν ένα άλλο κομμάτι της Σαντορίνης, διαφορετικό, άγριο, μοναδικό και κάθε μία στάση είχε την δική της ιστορία.
Τα βράχια και η θάλασσα μιλούσαν από μόνα τους, όταν το ιστιοπλοϊκό έφτανε κοντά τους, ξυπνούσαν....τα άκουγες, τα ένιωθες.
'' Δίπλα στη θάλασσα δεν νιώθεις ποτέ μόνος, είναι ζωντανή σαν την φωτιά", πόσο μεγάλη αλήθεια μέσα από τα λόγια του Μάριου.
Το κολύμπι στις θερμές πηγές του ηφαιστείου σε μεταφέρει σε άλλη διάσταση, δεν μπορείς να βγεις, δεν θες να βγεις!
Το φαγητό εξαιρετικό, καλομαγειρεμένο και άφθονο!
Το ηλιοβασίλεμα αλλιώτικο από τα άλλα, κανένα όμοιο του. Από κανέναν βράχο δεν βλέπεις τέτοιο ηλιοβασίλεμα!
Νόμιζες ότι θα αγγίξεις τον ήλιο, δεν ήθελες να τελειώσει, δεν ήθελες να κρυφτεί.
Μαζί με το ηλιοβασίλεμα θα τελείωνε και αυτό το μοναδικό ταξίδι....και ειλικρινά δεν θέλαμε!!!
Δεν ξέρουμε πως να σας ευχαριστούμε, δεν έχουμε λόγια, όλα είναι λίγα και φτωχά.
Ξεπεράσατε τις προσδοκίες μας!
Σας ευχαριστούμε για αυτήν την μοναδική εμπειρία.
Δεν μπορούσατε να διαλέξετε καλύτερο όνομα για αυτό το ιστιοπλοϊκό, μόνο ένας πειρατής με το πλήρωμα του είναι ικανοί να σε κάνουν να λατρέψεις αυτή την άγρια ομορφιά.
Εις το επανιδείν!
Γιάννης-Ελευθερία

2  Ευχαριστούμε, Manolis D
Η κριτική έγινε: 11 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Συγχαρητήρια !!!νιώσαμε πραγματικά τοσο οικία και ζεστά λες και το σκαφος ήταν δικό μας και το πλήρωμα ήταν φιλοι μας...Άγγελε -Κυριάκο σας ευχαριστουμε θερμά...καθώς επισης κ τον τοσο ευγενικό οδηγό μας Κωστα...Μάριε/Jack keep selling ...you are the best!!!

1  Ευχαριστούμε, Mark D
Η κριτική έγινε: 11 Αυγούστου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Σας ευχαριστούμε πολύ για τις υπηρεσίες για την άψογη εξυπηρέτηση το υπέροχο φαγητό όλα ήταν καταπληκτικα... οι φιλοξενούμενοι μας από ότι κατάλαβα θα έχουν να διηγηθούν αυτο το μαγευτικό ταξίδι ως ένα από τα ομορφότερα και αξέχαστα της ζωής τους!!!

2  Ευχαριστούμε, alexzak71