“Εκπληκτικό δείπνο”
Κριτική για: Petros Restaurant - ΚΛΕΙΣΤΟ

Petros Restaurant
Καλό για: Οικογένειες με παιδιά, Ρομαντικό
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Δείπνο, Μεσημεριανό, Διανομή κατ’ οίκον, Κρατήσεις
Η κριτική γράφτηκε 26 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Για το δείπνο μας στην Οία διαλέξαμε να κάτσουμε σε ένα από τα τραπέζια του Petros restaurant. Μας άρεσε πολύ ο χώρος του, περιποιημένος και με θέα σε όλη την Οία. Επειδή δεν είχαμε όρεξη για ορεκτικό και σαλάτα, πήγαμε κατευθείαν στα κυρίως και στο κρασί. Πήραμε μακαρονάδα με θαλασσινά, εξαιρετικό πιάτο με πολύ γευστική σάλτσα.Εξίσου νόστιμη ήταν και η γαριδομακαρονάδα Petros με φρέσκιες γαρίδες και πολύ ωραία γεύση. Ξεκινήσαμε με ένα ποτήρι λευκό κρασί για το γεύμα μας, αλλά καταλήξαμε να πάρουμε το μπουκάλι. Περνούσαμε τόσο καλά με το γεύμα μας και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ευχάριστη που καθήσαμε για ώρες.

Ευχαριστούμε, Savvas B

Η κριτική γράφτηκε 22 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Βράδυ στην Οία και χωρίς να ξέρουμε που να πάμε, επιλέξαμε εντελώς στην τύχη το εστιατόριο Petros, μόνο και μόνο γιατί είδαμε ότι έχει τραπέζια σε ψηλό επίπεδο και φανταστήκαμε ότι από εκεί πάνω η θέα θα είναι εξαιρετική. Πραγματικά δεν απογοητευτήκαμε καθόλου με την επιλογή μας. Οι τυροκροκέτες και τα μανιτάρια με σκόρδο ήταν πολύ νόστιμα ορεκτικά. Το κοτόπουλο α λα κρεμ, που πήρα για κυρίως ήταν υπέροχο πιάτο, καλομαγειρεμένο, με πολύ γευστική κρέμα γάλακτος και μαλακό κοτόπουλο. Το λευκό κρασί που επιλέξαμε να πιούμε ήταν πολύ καλό και η οξύτητα του ταίριαζε με τις γεύσεις.

Ευχαριστούμε, Christos T
Η κριτική γράφτηκε 22 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Πρώτη φορά στην Οία και έπρεπε να επιλέξουμε κάπου να κάτσουμε για φαγητό. Μετά από πολύ ψάξιμο αποφασίσαμε ότι το Petros restaurant είναι μια πολύ καλή επιλογή για αυτό που είχαμε στο μυαλό μας. Θέλαμε ένα εστιατόριο με θέα και αυτό ακριβώς βρήκαμε στην ταράτσα του συγκεκριμένου εστιατορίου. Πήραμε γαρίδες σαγανάκι, με εξαιρετική σάλτσα, χταπόδι ψητό και λαβράκι τέλεια τηγανισμένο και πολύ νόστιμο. Απολαύσαμε μαζί με το φαγητό μας και μπύρες και συνεχίσαμε το βράδυ μας.

Ευχαριστούμε, gogovarda
Η κριτική γράφτηκε 18 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Η επιλογή μας για δείπνο στην Οία ήταν το εστιατόριο Πέτρος γιατί μας άρεσε η εξωτερική, παραδοσιακή του εμφάνιση. Πολύ νόστιμος ο ντάκος που πήραμε για αρχή με άφθονη φέτα. Εξίσου νόστιμα και γευστικά ήταν και τα σπαγγέτι "Petros" με λαχανικά και το αρνί, το οποίο έλιωνε στο στόμα. Επιλέξαμε να απολαύσουμε στο τέλος και το χειροποίητο brownies με παγωτό, ήταν ότι έπρεπε για να σπάσει τη γεύση από το κρέας κα για να κλείσουμε τέλεια το δείπνο μας.

Ευχαριστούμε, Ιωαννα Α
Η κριτική γράφτηκε 18 Οκτωβρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Βλέποντας την ταράτσα του εστιατορίου Πέτρος, καθώς κάναμε βόλτα στην Οία και θεωρώντας ότι η θέα από εκεί θα είναι εξαιρετική, αποφασίσαμε να ανέβουμε και να δειπνήσουμε. Είχαμε απόλυτο δίκιο τελικά.Με πανοραμική θέα από ψηλά στην Οία της Σαντορίνης, παραγγείλαμε ντοματοκεφτέδες και φάβα για ορεκτικό που είναι παραδοσιακά πιάτα και πολύ νόστιμα. Συνεχίσαμε με καλαμαράκια τηγανητά, γαρίδες σαγανάκι και χταπόδι ψητό. Πολύ γευστικά πιάτα με θαλασσινά που τα απολαύσαμε μαζί με γνήσιο Σαντορινιό λευκό κρασί.

Ευχαριστούμε, Nikos_Nestoras

Petros Restaurant: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Οία, Σαντορίνη