Η κριτική έγινε: 31 Ιανουαρίου 2016

Στο ξενοδοχείο panoramic μείναμε 7 ημέρες. Τα δωμάτια καλά αλλά είχαν ψύλλους και κάθε πρωί ξυπνούσαμε γεμάτοι τσιμπήματα. Πάρτε μαζί σας σπρέυ να ψεκάσετε τα στρώματα. Στο ξενοδοχείο λειτουργεί και εστιατόριο με καλά φαγητά τοπικά και ευρωπαϊκά. Οι τιμές σχεδόν διπλάσιες από τις τιμές των εστιατορίων της lalibela (τα οποία δεν είναι και πολλά). ΥΠήρχε wifi στα δωμάτια, αλλά αρκετές φορές γινόταν διακοπή. τα δωμάτια είχαν ατομικά μπάνια, με ζεστό νερό. καθημερινά η υπηρεσία δωματίου έφτιαχνε το δωμάτιο και άλλαζε πετσέτες. Η θέα καλή. Προσοχή στα άτομα που θα αναλάβουν να σας ξεναγήσουν, οι περισσότεροι νομίζουν ότι είστε εκατομυριούχοι και θέλουν να μοιραστείτε τα χρήματα σας μαζί τους. Πολλά πράγματα τα υπερχρεώνουν. Παράδειγμα ζητήσαμε (το όνομά του Abama) να κλείσουμε ένα mini van για να μας πάει 8 χιλιόμετρα στο μοναστήρι της Asheton Mariam και μας ζήτησε 2000 bir, εκτός από την δική του αμοιβή. Ρωτήσαμε μόνοι μας έναν οδηγό minivan (βρίσκονται όλοι σε συγκεκριμένο χώρο στη Lalibela) και μας στοίχισε μόνο 1000 bir. Μας πήγε το πρωί μας άφησε εκεί και ήρθε το απόγευμα και μας πήρε. Μια μέρα βρήκαμε ένα 16χρονο νεαρό που σπουδάζει ξεναγός και μας εξυπηρέτησε όλες τις επόμενες μέρες με πολύ χαμηλή χρέωση (500 bir ημερησίως) και τον είχαμε από το πρωί ως το βράδυ να μας γυρνάει όπου θέλουμε. Πολύ καλός, το mail του: getu.lal2015@gmail.com To όνομα του John ή στα Αιθιοπικά Getu Sisay.

• Διαμονή: Ιανουάριος 2016, ταξίδι με φίλους
1  Ευχαριστούμε, panosk99