Επίσκεψη με σκοπό την ιππασία. Η συνολική εμπειρία ήταν απίστευτη. Το προσωπικό εξαιρετικό, άψογο, ευγενικό και με πολλές γνώσης σχετικά με τα άλογα και με την ίππασία. Η διαδρομή την οποία έχουν επιλέξει για την βόλτα ειναι πολύ όμορφη και σε κάνει το μάτι σου χάνεται στο πρασινο και στην ομορφιά της λίμνης Κερκίνης.Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Ημερομηνία διαμονής: Μάρτιος 2020
Ευχαριστούμε, Giorgoskar21
Η κριτική γράφτηκε πριν από 4 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Ο συγκεκριμένος ξενώνας εμφανίζεται στις καταχωρήσεις του ως ξενοδοχείο-ξενώνας 3 αστέρων γεγονός που τον καθιστά υποχρεωμένο σε συγκεκριμένους κανονισμούς και υποχρεώσεις βάση της Ελληνικής νομοθεσίας. Οι κανονισμοί αυτοί εύκολα μπορούν να βρεθούν με μια απλή αναζήτηση στο διαδίκτυο.

Δυστυχώς πολλούς από τους κανονισμούς αυτούς όπως διαπιστώσαμε ως επισκέπτες του, ο συγκεκριμένος ξενωνας δεν τους εφαρμόζει καθόλου,ή τους εφαρμόζει κατά το δοκούν. Συγκεκριμένα στο δικό μας ταξίδι:

1) Όταν φτάσαμε για το check in περιμέναμε περίπου 30 λεπτά μέχρι να μας τοποθετήσουν το παιδικό κρεβατάκι που με αίτημά μας είχαμε ζητήσει μέρες πριν και μάλιστα μας επιβεβαίωσε ο υπεύθυνος με email στην booking ότι θα ήταν ήδη έτοιμο όταν θα φτάναμε.
2) Ο χώρος του μπάνιου ήταν πολύ μικρός σε σχέση με το δωμάτιο. Ο νιπτήρας με την λεκάνη της τουαλέτας ήταν σχεδόν κολλητά με αποτέλεσμα να σε δυσκολεύει απίστευτα.
3) Η τηλεόραση υπολειτουργούσε τα ελληνικά κανάλια έχαναν το σήμα τους ανά 10 δευτερόλεπτα και τα μόνα που έπαιζαν ήταν κανάλια της Βουλγαρίας..... Αποτελέσματα την κλείσαμε οριστικά.
4) Το κατάλυμα έλεγε δωμάτιο με air condition και ενώ πραγματικά υπήρχε μονάδα δεν μας δόθηκε ποτέ το τηλεχειριστήριο....
5) Το ίντερνετ έπεφτε κάθε τρεις και λίγο, δεν μπορούσες να συνδεθείς σχεδόν ποτέ και σερνόταν στην κυριολεξία.
6) Στα παράθυρα δεν υπήρχαν παντζούρια μόνο σκούρες κουρτίνες που όμως άφηναν σημεία και φαινόταν το δωμάτιο εσωτερικά. Καθώς περνούσε κάποιος μπροστά από τα δωμάτια μπορούσε να σε δει ακόμη και άθελα του.
7) Επισκεφτήκαμε το κατάλυμα σε περίοδο μη εμπορική, τις περισσότερες ημέρες ήμασταν μόνοι σε αυτό και αντί να υπάρχει καλύτερη εξυπηρέτηση στο κατάλυμα, αντίθετα μετά το μεσημέρι δεν υπήρχε κανένας ούτε στην ανύπαρκτη "ρεσεψιόν" αλλά ούτε και πουθενά αλλού. Όταν έπεφτε το βράδυ, το κατάλυμα δεν φωτιζόταν κατάλληλα με αποτέλεσμα να σε αποτρέπει την έξοδο σου από αυτό. Στους γύρω δρόμους δε από το κατάλυμα ούτε ίχνος από φώς πίσσα σκοτάδι....
8) Την τελευταία βραδιά το ρεύμα έπεσε σχεδόν για 3 ώρες, ταυτόχρονα και το νερό (πιθανή χρήση πιεστικού απο μεριά τους) και οι υπεύθυνοι του καταλύματος δεν έδειξαν απολύτως κανένα ενδιαφέρον για το αν χρειαζόμασταν οτιδήποτε ενώ γνώριζαν ότι είμαστε φιλοξενούμενοι με μικρό μωρό. Σημειώστε πως το "Ιχνηλάτης" έχει μόλις 5 δωμάτια να διαχειριστεί.....
9) Κάθε πρωί, μα κάθε πρωί μας ξυπνούσαν για πρωινό με (έξτρα χρέωση) που δεν είχαμε στην κράτηση. Εξηγήσαμε πως δεν μας ενδιαφέρει ότι ήρθαμε να χαλαρώσουμε και να ηρεμήσουμε και όμως κάθε πρωί ξαναχτυπουσαν και ξυπνούσαν ταυτόχρονα και το παιδί... Την τελευταία μάλιστα ημέρα ήρθαν από πολύ νωρίς και χτύπησαν υπενθυμίζοντας μας ότι επειδή έχουν ετοιμασίες για το τριήμερο πρέπει να έχουμε φύγει ως την προβλεπόμενη ώρα ενώ γνωρίζαμε ότι το check out ήταν στις 12, γεγονός πιεστικό και ανεπίτρεπτο. Θα μπορούσαν κάλλιστα να έβαζαν τα επόμενα check in στις 13:00 ή στις 14:00 ώστε να έχουν χρόνο ετοιμασίας.
10) Τελευταίο μα ίσως και το πιο σημαντικό. Καθόλη την διάρκεια της διαμονής μας αισθανθήκαμε έντονα ότι ο υπεύθυνος μας κοιτούσε μόνο ως Ευρώ. Δεν ενδιαφέρθηκε να μας προτείνει τίποτα για την περιοχή να μας ρωτήσει πως περνάμε, ενώ το μόνο που μας ρώτησε 3-4 φορές ήταν αν θέλουμε να κάνουμε βαρκάδα ή βόλτα με τα άλογα (με έξτρα χρέωση) φυσικά. Προτού φύγουμε και ενώ πήγαμε να πληρώσουμε ήταν εριστικός και ειρωνικός. Οταν του το είπαμε μας απάντησε: " Βλέπω έχετε όρεξη πρωί πρωί"....Του δώσαμε κάρτα visa για πληρωμή και προφασίστηκε ότι επειδή δεν έχει ίντερνετ ότι δεν μπορούσε να κάνει την κίνηση. Μας ζήτησε να πληρώσουμε με μετρητά, του είπαμε πως δεν είμαστε υποχρεωμένοι και τελικά μας υποχρέωσε να πληρώσουμε με τραπεζική μεταφορά για να φύγουμε. Όταν δε του είπαμε τα παραπάνω παράπονα μας, με ύφος γύρισε και είπε: "Έχουμε δει τα χαΐρια από του Έλληνες, κάθε φορά παράπονα μου κάνουν" Η απάντηση μας ήταν ότι εφόσον σου κάνουν παράπονα κάτι θα ξέρουν και κοίτα να βελτιώσεις τις παροχές σου και την επαγγελματική σου συμπεριφορά. Τέλος του απαντήσαμε ότι εάν δεν του αρέσει η Ελλάδα υπάρχουν γύρω γύρω άλλες χώρες για να μεταφέρει την φάρμα του ή αν προτιμά να αναγράψει στις αναρτήσεις του καταλύματος του ότι δεν δέχεται Έλληνες... Στην τελική στην εποχή μας τα χρήματα που ζητάει για μία βραδιά αυτός ο ξενώνας, σε μη εμπορική περίοδο, για τέτοια συμπεριφορά είναι άκρως αντιεπαγγελματική και απαράδεκτη. Ντροπή του! Ειλικρινά, ποτέ ξανά!

Η θετική μας ενέργεια μόνο προς τις ομορφιές της φύσης στο Μακεδονικό τοπίο της λίμνης Κερκίνης αλλά και τους ζεστούς-φιλικούς ανθρώπους που γνωρίσαμε οπουδήποτε αλλού πήγαμε εκτός του ξενώνα

Ημερομηνία διαμονής: Φεβρουάριος 2020
1  Ευχαριστούμε, Χρύσανθος Π

Καλο δωμάτιο με πολύ μικρό μπάνιο,δεν χωρουσες να καθήσεις στην τουαλέτα.Απαραδεκτος ιδιοκτητης,αγενης,άφαντος καθ'ολη τη διάρκεια κ στο τέλος κατηγορούσε κ τους Έλληνες κ έλεγε ότι δεν τους θέλει για πελάτες.Μας ξυπνούσαν κάθε μέρα για πρωινό ενώ δηλώσαμε πως δεν θέλουμε.Δεν υπάρχει κανένας υπεύθυνος στο κατάλυμα μετά το μεσημέρι αν χρειαστείς κατι.1 βράδυ έπεσε το ρεύμα για 2,5 ώρες κ ήμασταν στη μέση του πουθενά χωρίς ρεύμα, θέρμανση κ νερό με μωρό κ δεν υπήρχε κανένας πουθενά να ρωτήσει αν χρειαζόμαστε κάτι ή να ζητήσουμε κάτι αν θέλαμε.Επισης δεν λειτουργεί η τηλεόραση κ το ίντερνετ επεφτε συνέχεια ακόμα κ όταν ήμασταν ολομόναχοι κ δεν υπήρχε κανένας άλλος στο κατάλυμα.Γενικα το χειρότερο κατάλυμα που έχω επισκεφτεί κ δεν το προτείνω σε κανεναν.

Ημερομηνία διαμονής: Φεβρουάριος 2020
1  Ευχαριστούμε, zoip363
Ο/η Teo A, Ιδιοκτήτης του Ιχνηλάτης, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: πριν από 5 εβδομάδες

Καλησπερα σας,
καταρχην σχετικα με το δωματιο κανατε κρατηση μεσω της booking.com και δεν σας δωσαμε κατι διαφορετικο απο αυτο που κλεισατε.
Δεν καταλαβατε καλα δεν σας ειπα οτι δεν θελω τους Ελληνες για πελατες αλλα οτι εσας προσωπικα δεν θελω για πελατη μου και να πατε σε καποιο αλλο ξενοδοχειο που σας ταιραζει γιατι ο Ιχνηλατης ειναι μονο για ανθρωπους που ξερουν που ερχονται.
Σχετικα με το πρωινο μας ειπατε εαν γινεται την πρωτη μερα να σας το σερβιρουμε μετα τις 10 30 που για εμας ηταν εκτος προγραμματος γιατι το πρωινο τελειωνει στις 10 00 παρολα αυτα σας το σερβιραμε στις 11 00 χωρις επιπλεον χρεωση .
Δεν λειτουργει Reseption διοτι ειμαστε αγροτουριστικη οικογενειακη μοναδα και αυτο επρεπε να το ειχατε λαβει γνωση και να οργανωθειτε ,εαν ηταν κατι επειγον μπορουσατε να καλεσετε στο τηλεφωνο.
Η περιοχη επαθε μεγαλη ζημια με τον αερα των 8 Μποφορ και η διακοπη ρευματος οφειλοταν απο πτωση δεντρων σε καλωδιο της Δεη .
Σε μια περιοχη απομακρυσμενη οπου ειναι ο ξενωνας και το ιντερνετ ειναι δορυφορικο αυτα μπορουν να συμβουν.
Εαν αποκαλειτε τον Ιδιοκτητη απαρεδεκτο,αγενη και αφαντο μετα απο τοσα χρονια δουλειας και προσπαθειας αυτο μπορουν να το κρινουν οι χιλιαδες επισκεπτες που εχουν επισκεφτει τον Ιχνηλατη και θα σας παρακαλουσα πολυ να προσεχετε τους χαρακτηρισμου σας.
Ο Ιχνηλατης ειναι ιδεα ...και ειναι μονο για αυτους που μπορουν να την ακολουθησουν...
Καλη συνεχεια με θετικη σκεψη

Η κριτική έγινε: 31 Ιανουαρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Μία βόλτα στην λίμνη Κερκίνη θα σας οδηγήσει στο να αγαπήσετε την φύση και τα ζώα ακόμα περισσότερο! Αρχικά μαζί με την σύζυγό μου και την 19 μηνών κόρη μας κάναμε μία υπέροχη βαρκάδα στην λίμνη όπου ο Κ.Δημήτρης μας ξενάγησε υποδειγματικά! Επίσης στους ξενώνες Ιχνηλάτης βρήκαμε αυτό που ψάχνει ο κάθε ταξιδιώτης υπέροχα δωμάτια εξαιρετικό φαγητό και όλα αυτά μέσα σε μία φάρμα γεμάτη άλογα και άλλα ζώα! Τέλος η βόλτα με τα άλογα γύρω στην λίμνη ήταν σαν κερασάκι στην τούρτα! Πάντα μαζί με τον Κ.Θοδωρή (ιδιοκτήτη της φάρμας) ο οποίος φρόντισε για την άριστη διαμονή μας!!!

Ημερομηνία διαμονής: Ιανουάριος 2020
Ευχαριστούμε, dimvardakastanis
Η κριτική έγινε: 30 Δεκεμβρίου 2019 μέσω κινητής συσκευής

Λίγο δύσκολο να βρεις κάτι αντίστοιχο στον Ελλαδικό χώρο. Η διαμονή στην φύση, τα άλογα , η λίμνη και η φιλοξενεία του ιδιοκτήτη σε αφοπλίζουν. Τα δωμάτια είναι όλα όμορφα, απίστευτα ζεστά ( κυριολεκτικά ίσως το μοναδικό ξενοδοχείο με πραγματικά αυτόνομη θέρμανση, δωρεάν ξύλα για την τζακόσομπα ) τα μπροστινά είναι πιό μεγάλα με καθιστικό και καθαρά. Πρωϊνό με φρέσκα προϊόντα της περιοχής.

Ημερομηνία διαμονής: Δεκέμβριος 2019
Ευχαριστούμε, drpats