“Παέγια ρυζότο με θαλασσινά”
Κριτική για: Πιπεριά

Πιπεριά
Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018

Η Πιπεριά είναι από τα καλύτερα εστιατόρια που θα βρεις στην Αθήνα με θαλασσινά. Έχω πάει και με την οικογένειά μου και με συναδέλφους απ’ τη δουλειά και πάντα μένουμε ευχαριστημένοι απ’ τα πιάτα. Πρόσφατα πήγα και με την κοπέλα μου και φάγαμε μια ωραία σαλάτα με ραντίτσιο και κινέζικο λάχανο και για ορεκτικό κάτι νόστιμα τραγανά μπουρέκια με φέτα. Για κυρίως πολύ καλή επιλογή ήταν η παέγια ρυζότο με τσορίθο και θαλασσινά, αλλά και το φιλέτο τόνου ήταν εξίσου γευστικό και ταίριαζε πολύ με το λεμονάτο κολοκύθι. Στο τέλος πήραμε και από μια λεμονόπιτα για επιδόρπιο και μας άρεσε πολύ.

Ευχαριστούμε, ilias g

Η κριτική γράφτηκε 27 Φεβρουαρίου 2018

Φάγαμε πολύ ωραίο ψάρι στην Πιπεριά. Πήγαμε με δυο φίλες που μας αρέσουν τα θαλασσινά και πήραμε διάφορα ορεκτικά, σαλάτα και ψάρι στη σχάρα. Η σαλάτα είχε μέσα κατίκι Δομοκού και μας άρεσε ιδιαιτέρως, ενώ από τα ορεκτικά ξεχωρίσαμε την ταραμοσαλάτα, η οποία σε συνδυασμό με τις τορτίγιες ήταν πολύ γευστική. Από τα κυρίως, διαλέξαμε ψαρονέφρι, μυλοκόπι και σολομό. Το μυλοκόπι δεν το είχα ξαναδοκιμάσει και ομολογώ ότι με εντυπωσίασε. Ήπιαμε τα ουζάκια μας και ευχαριστηθήκαμε νόστιμο ψάρι.

Ευχαριστούμε, gwgw_varda
Η κριτική γράφτηκε 23 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Κάτσαμε με φίλους να φάμε στην Πιπεριά, γιατί εξωτερικά μας άρεσε. Το μενού μπορώ να πώ ότι μας ευχαρίστησε όλους. Ωραία η πράσινη σαλάτα που πήραμε, αλλά και τα ορεκτικά ήταν κι αυτά αρκετά νόστιμα. Τα κεφτεδάκια, είχαν μια σάλτσα ντομάτας με κανέλα που τους ταίριαζε πολύ και η τσιροσαλάτα με το αγγουράκι μας φάνηκε εξίσου γευστική. Από τα κυρίως πήραμε πιάτα ωραία μαγειρεμένα και ικανοποιητικά σε ποσότητα. Δοκιμάσαμε κριθαράκι γιουβέτσι με γαρίδες, λαβράκι στη σχάρα και παπαρδέλες με μανιτάρια και ψαρονέφρι. Το λαβράκι ήταν πολύ ωραίο με τα κολοκυθάκια, αλλά το αγαπημένο μας ήταν το γιουβέτσι με τις γαρίδες. Νομίζω ότι το στακοβούτυρο του έδινε αυτή την παραπάνω νοστιμιά. Συνοδεύσαμε το φαγητό με ένα ωραίο κόκκινο κρασί. Αν και δεν ήταν στις επιλογές μας η Πιπεριά, πλέον μπήκε στη λίστα μας.

Ευχαριστούμε, Savvas B
Η κριτική γράφτηκε 14 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ήμουν με την κοπέλα μου στο Ψυχικό και ψάχναμε ένα ήσυχο μέρος για να φάμε. Επιλέξαμε τελικά την Πιπεριά, γιατί μας φάνηκε ήρεμος ο χώρος. Παραγγείλαμε έναν κυκλαδίτικο ντάκο και από τα κυρίως, εγώ διάλεξα ένα φιλέτο σολομού στη σχάρα και η κοπέλα μου λιγκουίνι με γαρίδες. Ο σολομός ήταν καλοψημένος και η σάλτσα τεριγιάκι του πήγαινε αρκετά, ενώ το ούζο στις γαρίδες έδινε μια πολύ ωραία ένταση. Μαζί με το φαγητό πήραμε και μια κανάτα λευκό κρασί. Μας άρεσε πολύ το γεύμα μας.

Ευχαριστούμε, alexandros p
Η κριτική γράφτηκε 6 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ καλά θαλασσινά φάγαμε στην Πιπερία το βράδυ Παρασκευής που πήγαμε. Το εστιατόριο ήταν γεμάτο. Τα πιάτα που μας έφεραν είχαν κάτι παραπάνω από καλή γεύση. Φάγαμε ωραία μύδια με φινόκιο που ήταν σβησμένα με ούζο. Τα μπουρέκια επίσης με φέτα ήταν πολύ νόστιμα, άρεσαν σε όλους. Η σαλάτα που πήραμε ήταν δροσερή και από τα κυρίως το ριζότο με αχινό ήταν το κάτι άλλο. Μετά το ριζότο ζήτησα την τάρτα γιαουρτιού, εξαιρετικά ελαφρύ και ωραίο γλυκό. Επίσης δοκιμάσαμε και μας άρεσε πολύ και το μυλοκόπι, πολύ φρέσκο ψάρι!

1  Ευχαριστούμε, yannislambropoulos

Πιπεριά: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Νέο Ψυχικό, Φιλοθέη-Ψυχικό

Χαλάνδρι, Αττική

Πιπεριά: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!