“Οι καλύτερες γαρίδες της Αθήνας!!!”
Κριτική για: Τα Κανάρια

Τα Κανάρια
Η κριτική γράφτηκε 7 Μαρτίου 2018

Πήγαμε μεσημέρι Καθαρής Δευτέρας για πρώτη φορά και συστημένοι από συνάδελφο που μένει κοντά.Ο χώρος είναι απλός και λιτός αλλά πεντακάθαρος(η αλήθεια είναι ότι πρώτη μου φορά μπαίνω σε ταβέρνα τόοοοσο καθαρή)κάτι που μου έκανε πολύ εντύπωση,το σέρβις ήταν πολύ γρήγορο και ευγενέστατο,αν και είχε κίνηση, και τα πιάτα καταπληκτικά.Η ντοματοσαλάτα άψογη με ξεφλουδισμένη τοματούλα,κάτι θεικές ελιές,μια ταραμοσαλάτα αφρός και οι γαρίδες για τις οποίες το μόνο που έχω να πω είναι ότι τις θεωρώ πλέον τις καλύτερες που έχω φάει στην πόλη και παραλιακά τα τελευταία χρόνια.Πήραμε και μπαρμπουνάκι ( φρεσκότατο και τέλεια τηγανισμένο ) και ήπιαμε το δικό τους ροζέ κρασί ,τέλειο.Η όλη κατάσταση μου άρεσε πάρα πολύ,πληρώσαμε για δύο άτομα 95,00 ευρώ αλλά τη τσιμπημένη τιμή θα τη δικαιολογήσω για τις γαρίδες.Σίγουρα θα ξαναπάμε και με παρέα .Προσοχή στο παρκινγκ,θέλει λίγο ψάξιμο τριγύρω στα στενάκια.

Ευχαριστούμε, maria m

Η κριτική γράφτηκε 20 Ιανουαρίου 2018

Πρόκειται για παλιά κλασική ψαροταβέρνα, που με την πάροδο του χρόνου γίνεται καλύτερη.
Κλασικός χώρος, καλή εξυπηρέτηση, πολύ καλό φαγητό και καλή σχέση ποιότητας τιμής.
Λειτουργεί πολλά χρόνια και εκεί έχω συμφάγει με τον μακαρίτη τον Μιλτιάδη Έβερτ, την οικογένεια Καψή, τον Αθανάσιο Έλις, τον κο Πέτρο Κωστόπουλο, τον Δήμο Βερύκιο και πολλούς διασήμους των οποίων ουκ έστιν αριθμός.

Ευχαριστούμε, dimitrisman14
Η κριτική γράφτηκε 3 Ιανουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Φοβερή μονοκατοικία με μια οικογενειακή ατμόσφαιρα που τρως απίθανη ντοματοσαλάτα με κρεμμυδάκι ,γαρίδες καθαρισμένες και φρέσκο ψάρι σε ένα περιβάλλον ξεχασμένο από την δεκαετία του 50’

Ευχαριστούμε, SENIOR1970
Η κριτική γράφτηκε 7 Δεκεμβρίου 2017

Είναι πλέον θεσμός , από μέσα Σεπτέμβρη μέχρι και τον Ιούνιο , τουλάχιστον μια φορά τον μήνα θα επισκεφτούμε τα ΚΑΝΑΡΙΑ. Ψαράκι , γαρίδα , σαλάτες , φέτα και ελιές , συνοδευόμενα πάντα από ευκολόπιοτο κρασί από τα βαρέλια μέσα στο μαγαζί. Αν σας φαίνονται λίγα , εμείς πάντως αυτές τις γαρίδες δεν τις έχουμε βαρεθεί ποτέ. Η εμπειρία στην αυλή του μαγαζιού , πάνω σε έναν ήσυχο δρόμο, κάτω από τα δέντρα καλοκαιρινό ή φθινοπωρινό βραδάκι δεν αλλάζεται. Τον χειμώνα μέσα με την σόμπα , κάτι από τα παλιά . Οι τιμές οι αναμενόμενες για ψάρι και χοντρή γαρίδα. Αξίζει μια δοκιμή.

Ευχαριστούμε, Giorgos Z
Η κριτική γράφτηκε 15 Οκτωβρίου 2017

Τα κανάρια δεν είναι το μαγαζί που πας για την ατμόσφαιρα ή για το location. Είναι εδώ και 40 χρόνια η ταβέρνα που δίνει ακριβώς αυτό που δηλώνει , χωρίς δήθεν, ύφος και με συνέπεια.
Δυστυχώς η ψυχή του μαγαζιού δεν υπάρχει πλέον, όμως η αυλή με τους βασιλικούς και οι φανταστικές γαρίδες επιμένουν να θυμίζουν πως έπρεπε να είναι όλες οι αυθεντικές ταβέρνες στην Αθήνα.
Από τα αγαπημένα μου.

2  Ευχαριστούμε, labrujamuerta2017

Τα Κανάρια: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Μοσχάτο, Αττική

Τα Κανάρια: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!