“Σε κερδιζει με την ... δευτερη (updated)”
Κριτική για: Kozi's

Kozi's
Κουζίνες: Αφρικάνικη
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Διανομή κατ’ οίκον, Κρατήσεις
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Αργά τη νύχτα, Διανομή κατ’ οίκον, Κρατήσεις
Η κριτική γράφτηκε 7 Ιανουαρίου 2017

Η πρωτη μου εμπειρια στο εν λογω μαγαζι ηταν πολυ κακη αλλα αποφασισα να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια. Φτανω λοιπον με την κυρια μου ενα κρυο Σαββατοβραδο και το μαγαζι ηταν φισκα. Πριν απο εμας να περιμενουν 3-4 παρεες. Πηγαινω στην κοπελα στην εισοδο να ρωτησω για τον χρονο αναμονης. 20 λεπτα μου λεει και μας κερναει ενα ζεστο κρασι να ζεσταθει το κοκκαλακι μας. Και φτανει η σειρα μας και μπαινουμε στο μαγαζι. Η κρισιμη ωρα της παραγγελειας. Μια σαλατα Shambalala και δυο κυριως κρεατικα (Spare Ribs και Kassler Deluxe. Η σαλατα φρεσκοτατη, δροσερη και γευστικη. Τα κυριως πιατα καταπληκτικα, αλλα το κορυφαιο δεν ηταν το φαγητο καθε αυτο. Στα μεσα του φαγητου ερχεται ενας ευγενεστατος σερβιτορος και προσφερει εξτρα σαλτσα στην κυρια μου για το φαγητο της λεγοντας μας οτι του το εκαναν και σε αυτον σαν πελατη. Ενας αλλος υπευθυνος του μαγαζιου μας κερασε μια κανατα ζεστο κρασι διοτι δεν ειχαμε ποτα στο τραπεζι μας παρα μονον το εμφιαλομενο νερο μας.

- Και εκει που λες τις μερες των γιορτων να αφησεις λιγο το ποτο, σε κερνανε κρασακι -

Μετα απο ολο αυτο το σκηνικο δεν θα μιλησω ουτε για τις τιμες ουτε για τιποτα. Θα κλεισω καπως ετσι ...

Μια του κλεφτη ... Δυο του κλεφτη ... Και σου κλεβει την καρδια.

Ευχαριστούμε, Dimi P

Η κριτική γράφτηκε 1 Ιανουαρίου 2017

Από τα αγαπημένα μου εστιατόρια στην Αθήνα και πηγαίνω πολύ συχνά! Υπέροχα μπέργκερς, ψαρονέφρι και το κοντοσούβλι! Ικανοποιεί και τους πιο απαιτητικούς ουρανίσκους!

Ευχαριστούμε, JeanKatz
Η κριτική γράφτηκε 30 Δεκεμβρίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Εδώ και χρονια το καλύτερο Rib Eye στην Αθήνα! Και γενικά σε κρέας πολύ καλή ποιότητα κ γεύση! Πολύ νέος κόσμος κ πολύ ευγενικό προσωπικό!

Ευχαριστούμε, Irenedim
Η κριτική γράφτηκε 22 Δεκεμβρίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετικό service, το φαγητό του παραμένει γευστικότατο(είχα να το επισκεφτώ καιρό), η ποιότητα των επίσης.

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2016
Ευχαριστούμε, Renatakiii
Η κριτική γράφτηκε 18 Δεκεμβρίου 2016

Αν το ψάξει κανείς το εστιατόριο σαν πρόταση από πιο επίσημα χείλη, θα βρει το μπέργκερ πράγμα το οποίο έκανα και εγώ στην πρώτη μου επίσκεψη πριν από πολλά χρόνια.. Μια φορά το παράγγειλα και τέλος!!Μετά μόνο κρεατικό.. και δεν το έχω μετανιώσει. Το μπέργκερ είναι μπέργκερ οκ καλό ωραίο νόστιμο αλλά δεν πας εκεί γι' αυτό. Πας για το κρέας το ψήσιμο και τις γεύσεις. Γιατί όταν θέλεις μέτριο πρέπει να είναι μέτριο κ.ο.κ. Τώρα, επισκεψιμότητα. Αν πας ΣΚ μεσημέρια ετοιμάσου για αναμονή η οποία χαλαρώνει μετά τις 4 και το απόγευμα μετά τις 2200. Σίγουρα θέλει μισή ωρα πριν, τις ώρες αιχμής.Κρατήσεις δεν γίνονται, αλλά πιστέψτε με αξίζει τον κόπο η αναμονή. Μεσοβδόμαδα είναι πολύ καλύτερα και μάλλον θα το ευχαριστηθείς περισσότερο.
Στο φαγητό:
Μετά από πολλές δοκιμές σε όλο το μενού έχω καταλήξει φυσικά σε συγκεκριμένα πιάτα.
- Super Kozi's (1 κ. κρέας) δοκιμάστε τη μέτρια ψημένη.
- T-Bone
Από σαλάτες η κλασσική Caesars είναι η καλύτερη. Φούλ μεγάλο πιάτο χορταστική θα σας αποζημιώσει.
Από τα υπόλοιπα μικρά πιάτα, εφόσον αποφασίσετε να τα δοκιμάσετε, το γεμιστό μανιτάρι είναι πολύ καλό αλλά μικρό σαν μερίδα. Από την άλλη το Cheesy είναι ψωμί κομμένο και γεμισμένο με ψημμένο τυρι, καλό αλλά σε φουσκώνει και δεν χαιρεσαι το κρέας μετα, οπότε προσοχή μην το παρακάνεις.
Γενικά πχ με μια Super Kozi's και μια σαλάτα είσαι φούλ.
Υπόλοιπα: Μην ξεχάσω τα γλυκά..Πάρα μα πάρα πολύ καλά (λίγο τσιμπημένα βέβαια)
Τιμές:
Από τιμές ετοιμάσου στο 50ρικό . Ακριβά βέβαια για τις μέρες μας ομολογώ, αλλά δεν είναι για να πηγαίνεις κάθε ΣΚ. Πιστέψτε με μετά την δοκίμη σίγουρα θα το βλέπετε διαφορετικά.
Προσωπικό: Πολύ εξυπηρετικοί ξέρουν το μενού, να σου προτείνουν ότι θές. Σε περίπτωση μεγάλης αναμονής κερνάνε κρασί με μέλι και γαρύφαλο, είτε μέσα είτε έξω από το μαγαζί.
Αρνητικά: Παρά τις τιμές που είχε πάντα, πάνω από το μέσο όρο, δεν μου άρεσε όταν πρόσφατα άλλαξε ο φπά και τον πέρασε όλο στις τιμές (προσωπικά δεν το θεώρησα ευγενικό) , ίσως θα μπορούσε να τον επωμισθεί, δεν ξέρω.
Πάντως, μπράβο που τόσα χρόνια (εγω πάω γύρω στα 5) η ποιότητά του δεν έχει αλλάξει.Keep up the good work.
Σημ. το διπλανό αδελφάκι του SASI'S είναι το ίδιο καλό.

1  Ευχαριστούμε, scynet

Kozi's: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Μελίσσια, Νέα Πεντέλη
Μελίσσια, Νέα Πεντέλη

Κηφισιά, Αττική
Κηφισιά, Αττική

Kozi's: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!