“Παραδοσιακή κρητική κουζίνα”
Κριτική για: Ντουνιάς

Ντουνιάς
Καλό για: Οικογένειες με παιδιά
Επιλογές δείπνου: Πρωινό, Μεσημεριανό, Αργά τη νύχτα, Διανομή κατ’ οίκον, Κρατήσεις
Περιγραφή: »L'idée du Restaurant gastronomique traditionnel du régime crétois « NTOUNIAS » est née il y a quelques années, quand le propriétaire, Stélios Trilyrakis -cuisinier professionnel-, qui habitait alorsà La Canée, a décidé de retourner vivre dans son village et de créer son propre restaurant, dans lequel il ferait revivre les saveurs qu'il avait apprises à connaître auprès de sa grand-mère et de sa mère, à l'endroit même où elles ont vécu. Pour réaliser cette idée, deux conditions étaient nécessaires : les ingrédients de base seraient, dansla mesure du possible, produits sur place et les plats seraient préparés selon les méthodes traditionnelles.C'est pourquoi l'espace cuisine a été aménagé avec des réchauds à bois en terre cuite, des cuisinièresà bois, un four à bois et les espaces nécessaires à la préparation des plats, toujours dans le respect des normes d'hygiène et de sécurité alimentaire .Et c'est ainsi que s'est organisée une entreprise familiale, avec une petite ferme et des potagers, et, dans les terres alentour, la production familiale de vin, d'huile d'olive et de miel. S'y est ajoutée une collaboration avec les producteurs voisins, qui fourniraient ce que le propriétaire n'avait pas la possibilité de produire, la viande et le lait principalement.NTOUNIAS se trouve à Drakona, dans la région de Kéramia
Η κριτική γράφτηκε 16 Φεβρουαρίου 2017

Πρώτη φορά πήγαμε πριν από 4 χρόνια τυχαία από τότε δεν υπήρχε ταξίδι στην Κρήτη χειμώνα ή καλοκαίρι χωρίς να το επισκεφτούμε. Τον Αύγουστο 2016 είπαμε να ξαναπάμε ήταν όμως η τελευταία μας φορά μάλλον παραγνωριστήκαμε. Μικρές μερίδες μεγάλες τιμές........ Κρίμα ......

Ευχαριστούμε, Artemis G

Η κριτική γράφτηκε 15 Φεβρουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Εχουμε παει η ιδια παρέα σε πολλά μαγαζιά ,ετσι έχοντας ακούσει καλές κριτικές πήγαμε και σε αυτο.
Εγω ειχα ξαναπάει καλοκαίρι πριν πολλά χρονια και ειχα άποψη ουδετερη .
Δεν είχαμε κανει κράτηση ειχε αρκετή κίνηση βρήκαμε τραπέζι και κάτσαμε.
Ο χωρος ηταν μικρος και με καπνό απο την κουζίνα έλλειψη εξαερισμού , αλλα κ τσιγάρου !σιγουρα οχι μέρος για παιδια !
Ειναι σε χωριό κατι απλό με τα δικα του προϊόντα ,δεν είχαμε τρελές γκουρμέ απαιτήσεις για ενα τέτοιο μέρος .
Παραγγείλαμε λοΙπον κάποια απο τα φαγητά που ειχε "δικα" του ,οπως μας τα ελεγε ενα ενα , (δεν ειχε κατάλογο )εφόσον δεν ειχε τα γνωστά τις ώρας κλπ.
Ενδεικτικά :
το χοιρινό ηταν δικο του " μικρο "οπως είπε ηταν μονο ξίγκι χωρίς ίχνος κρέατος ,το διάσημο μπιφτέκι μια μπαλα στην κυριολεξία αψητο και η γεύση δεν μας άρεσε ,το ψωμι του "δικο" του χάλια μια ζύμη σκέτη , φτιάχνω ψωμι και ξερω..και είχαμε γιαγιά σε χωριό με τα ιδια φαγητά !
Η σαλάτα που οταν ρωτήσαμε αν ηταν χωριάτικη είπε ναι ,ηρθε μια που πήγαινε για γκουρμέ αλλα βγήκε ... γλιστρίδα τουρσί με μισή πιπεριά τουρσί και σταφίδες και... αστα..για 7€.
Οι πατάτες ενα λάδι και καμένες οπως και το ψωμι , μονο το τσιγαριαστο τρωγόταν .Το αρνακι μμ οκ τιποτα ιδιαίτερο .
Παραγγείλαμε μπύρες χάρμα ,οι πρώτες ηταν χάρμα οι Επόμενες ηταν κατι αλλο!
Μας κέρασε και μια γύρα μπύρες οχι χάρμα ...δεν τις ήπιαμε και οι οποίες ηταν χρεωμένες μέσα στο λογαριασμο !!χα!
Το πιστεύετε αυτο!
.. και ο λογαριαςμος περιμέναμε τουλάχιστον αυτος ναναι χαμηλός λόγω των δικών του προιοντων κλπ αλά δεν ηταν .
Ο τύπος πουλάει τρέλα με ευγένεια υποκριτική αλλα το σημαντικότερο ειναι άσχετος με κουζίνα !
Δεν παίζει να ξαναπάμε γιατι δεν νομιζω να ηταν άτυχη στιγμή η συγκυρία !
Καλός η κακός δεν είπαμε τιποτα ! Πληρώσαμε και φύγαμε !

Ευχαριστούμε, Toni4448
Η κριτική γράφτηκε 13 Φεβρουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετικό φαγητό με δικά τους υλικά. Αν οι μερίδες ήταν μεγαλύτερες θα έβαζα 5 αστέρια στην κριτική μου.Να κρατήσουν τη μικρή αίθουσα....ακαπνη.Εχουμε και οί μη καπνιστές δικαιώματα!!!!!

Ευχαριστούμε, Dimitris C
Η κριτική γράφτηκε 5 Φεβρουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Το φαγητό είναι μαγειρεμένο με τρόπο παραδοσιακό. Οι γεύσεις είναι ξεχωριστές και η πρώτη ύλη άριστη. Προτείνω σαν σπάνιο πιάτο την γλυκοκολοκυθα με το σταρι και τη σταφίδα και το δικό τους μοσχάρι. Εξαιρετικό και το μπουρέκι. Το ψωμί ότι πιο παραδοσιακό Έχω γευτεί. Τιμές προσιτές όμως στα μείον η απουσία τιμοκαταλόγου αν δεν ζητηθεί. Χρειάζεται μερικές πινελιές ο χώρος που για νέους ανθρώπους που έχουν το μαγαζί το χαρακτηρίζω μειονέκτημα και ένας πιο έμπειρος μάγειρας που θα απογειώσει το όλο concept. Διαδρομή ως εκεί πολυ γραφική!

Ευχαριστούμε, Stellios S
Η κριτική γράφτηκε 1 Φεβρουαρίου 2017

Πολύ νόστιμα όλα, σαλάτες, στάκα, πατάτες, κρέατα. Το ψωμί ίσως το καλύτερο που εχω φάει ποτέ. Η μουσικοί κάθε Σάββατο πολύ καλοί και οι ιδιοκτήτες πρόσχαροι και άμεσοι. Θα πηγαίνουμε συνέχεια από δω και στο εξής.

Ευχαριστούμε, panosgiamp

Ντουνιάς: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αγία Μαρίνα, Νομός Χανίων
Κουρνάς, Αποκορώνας

Χανιά, Νομός Χανίων

Ντουνιάς: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!