Η κριτική έγινε: 4 Μαρτίου 2018

Πραγματικά απόλαυσα την διαμονή μου στο ΕΛΑΙΩΝ. Έμεινα στην ''Οξφόρδη''. Ένα ιδιαίτερο δωμάτιο καθαρό και που αποπνέει έναν διακριτικό ρομαντισμό. Το κρεβάτι πολύ άνετο, με βελούδινο κεφαλάρι και με πινελιά μια κόκκινη κουνουπιέρα. Τα έπιπλα καταπληκτικά, ρετρό και μιας άλλης εποχής. Το τζάκι λειτουργικό και άκαπνο. Οι μπαλκονόπορτες (θέλουν μια κάποια μόνωση στους καπλαμάδες) και τα παράθυρα με ωραίες κουρτίνες. Η οροφή, ξύλινη, είχε και φεγγίτη δυστυχώς καλυμμένο με κεραμίδια (κρίμα, γιατί θα ήταν ωραίο να βλέπεις τον νυχτερινό ουρανό ή το πρώτο πρωινό φως). Το δωμάτιο πέρα από κλιματισμό και τζάκι είχε και καλοριφέρ (άρα εξασφαλισμένη ''χορταστική'' ζεστασιά, δοκιμασμένη από μας). Το μπάνιο άνετο με ωραία διακόσμηση, έχει υδρομασάζ (αν και όχι ιδιαίτερα μεγάλο, μα, χώραγε δύο άτομα καθήμενα αντικριστά) το οποίο είναι λειτουργικό. Επιπρόσθετα, έχει σαγηνευτική θέα και ειδικά το πρωί πέφτει ένας φανταστικός ήλιος που σε ανανεώνει καθώς απολαμβάνεις το χαλάρωμα μέσα στην μπανιέρα. Μικρά μειονεκτήματα. Δεν ανάβουν όλες οι λάμπες στο δωμάτιο, ενώ, θα ήθελε ένα μάζεμα (τακτοποίηση) των καλωδίων στο πολύπριζο της τηλεόρασης. Το πρωινό θα μπορούσε να έχει μια μεγαλύτερη ποικιλία (πίτες, σφολιατοειδή, φυσικούς χυμούς, τοπικά προϊόντα..). Η ιδιοκτήτρια μολονότι απουσίαζε πήρε τηλέφωνο, την επομένη, για να ρωτήσει πως είναι η διαμονή μας και ο υπεύθυνος που υπήρχε στο ΕΛΑΙΩΝ ήταν σε όλα ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΤΑΤΟΣ, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΣ και ΑΜΕΣΟΣ. Υπάρχει, επιπλέον, πισίνα και μια παιδική χαρά ενώ ο περιβάλλοντας χώρος ήταν επαρκής και καθαρός. Συνολικά, το ΕΛΑΙΩΝ ήταν μια εύστοχη επιλογή και αποδείχθηκε καλύτερη από τα προσδοκώμενα. Θα ξαναπάω ΑΝΑΜΦΙΒΟΛΑ.

• Διαμονή: Μάρτιος 2018, ταξίδι με τον/την σύντροφο
Ευχαριστούμε, D1908SXthomast
Η κριτική έγινε: 17 Ιανουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Η διαμονη μας στο Ελαιον ηταν το σαββατοκυριακο των Φωτων. Ο ξενωνας ηταν πολυ ωραια στολιμενος σε γιορτινη διαθεση. Μας καλωσορισε μια πολυ ευγενικη κυρια κ μας κερασε τσιπουρο.Το δωματιο μας ηταν το belle epoque, καθαρο , ησυχο , σιγουρα ομως ειχε καποια μικρα περιθωρια βελτιωσης.Το δωματιο ηταν πολυ ζεστο (καλοριφερ και air condition).Γενικα μειναμε πολυ ευχαριστημενοι , απλα αντιμετωπισαμε ενα μικρο προβλημα με το τζακι καθως τα ξυλα ειχαν πιλυ υγρασια κ δεν αναβαν , η πορτα του δωματιου ειχε δυσκολια στο να κλειδωσει κ να ξεκλειδωσει . Τελος,ο χωρος του πρωινου θα μπορουσε να ειναι περισσοτερο προσεγμενος σε θεμα καθαριοτητας (υπεροχες χειροποιητες τηγανιτες!)Παρολα αυτα ο κυριος που εργαζοταν εκει ηταν προθυμος να μας βοηθησει σε οτι χρειαζομασταν.
Το ελληνικο ειναι ενα πολυ μικρο χωριο με εξαιρετικη ταβερνα του γεωργαντα και το καφε ελληνικον! Διαθετει υπεροχα μερη που μπορει κανεις να επισκεφτει (ποταμος λουσιος , δημητσανα κτλ) .
Αξιζει κανεις να επισκεφτει το Ελληνικο για χαλαρωση κ επαφη με την φυση!

Διαμονή: Ιανουάριος 2018
Ευχαριστούμε, afroditiz2016
Η κριτική έγινε: 29 Μαΐου 2017

Καθαρά δωμάτια, άνετα κρεβάτια. Μερικά δωμάια είναι μεγάλα, κάποια όμως όπως αυτό δίπλα στην είσοδο μικρά. Προσοχή λοιπόν στο τι θα επιλέξει κανείς. Εξαιρετικό πρωϊνο, πραγματικά σαν να τρως στο σπίτι σου.
Υπέρχος κήπος ειδικά σκέτη απόλαυση το καλοκαίρι. Η πισίνα μικρή αλλά πολύ καθαρή. Ιδανικό για οικογένειες με μικρά παιδιά.

Διαμονή: Ιούλιος 2016
Ευχαριστούμε, 502nikosx
Η κριτική έγινε: 3 Ιανουαρίου 2017

Δυστυχώς μόνο αυτό έχω να πω για αυτό το ξενοδοχείο...Πήραμε τηλέφωνο για κράτηση δωματίου ένα Σάββατο πρωί, καθώς ξεκινούσαμε για εκδρομή στην περιοχή του Ελληνικού.Μας ενημέρωσαν ότι έχουν διαθέσιμο δωμάτιο και ότι θα το κρατήσουν.Ήσυχοι λοιπόν από την άποψη της διαμονής ξεκινήσαμε για την εκδρομή μας και ενημερώσαμε ότι θα φτάσουμε αργά το μεσημέρι.Το μεσημέρι λοιπόν και λίγο πριν φτάσουμε στον ξενώνα δεχτήκαμε ένα τηλέφωνο ότι δεν υπάρχει πλέον το δωμάτιο και έγινε λάθος!!!Λάθος???Και χρειάστηκαν 4 ώρες για να το διαπιστώσουν????Το αποτέλεσμα ήταν να μας κάνουν να ψάχνουμε τελευταία στιγμή με ένα μικρό παιδί κάπου να μείνουμε, με μεγάλη δυσκολία καθώς σχεδόν όλα τα δωμάτια ήταν κλεισμένα αφού είχε περάσει και η ώρα.Απαράδεκτο να κοροϊδεύεις τον πελάτη!!!

• Διαμονή: Φεβρουάριος 2016, ταξίδι με οικογένεια
5  Ευχαριστούμε, Sahlamari
Η κριτική έγινε: 26 Δεκεμβρίου 2016

Βλέποντάς το στο διαδίκτυο προσδοκούσα η διαμονή μου να ήταν σε ενα ζεστό περιβάλλον κυριολεκτικά και μεταφορικά. Στην πραγματικότητα δεν έγινε έτσι. Σαν χώρος ήταν όμορφος αλλά λίγο παραμελειμενος. Φαίνεται πως οι ιδιοκτήτες δεν ασχολούνται ιδιαίτερα πλέον. Για την ακρίβεια δεν είδαμε κανέναν ιδιοκτήτη τρεις μέρες που ήμασταν εκεί. Υπήρχε ενα ζευγάρι αλλοδαπών που έκαναν "τα πάντα όλα" . Ευγενικοί δε λέω, οι άνθρωποι προσπαθούσαν, αλλά τους έλειπε το "know how".
Έτυχε να μείνουμε μια εβδομάδα πριν τα Χριστούγεννα με πολύ χαμηλές θερμοκρασίες γύρω στο μηδέν. Στο δικό μου δωμάτιο δεν άναψε το καλοριφέρ καθόλου τις δυο πρώτες μέρες, αλλά μόνο αφού παραπονέθηκα για το κρύο. Είχε ενα air condition που το είχαμε αναμμένο συνέχεια, αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα και μας είχαν κι ενα μικρό αερόθερμο που το μεταφέραμε στο μπάνιο γιατί το WC ήταν "ψυγείο". Τα πορτοπαράθυρα δεν ήταν καλά μονωμενα, κι ένιωθες τον ψυχρό αέρα να μπαίνει από εκεί.
Ο κοινόχρηστος χώρος του πρωινού ήταν ωραία διακοσμημένος (εν όψει των Χριστουγέννων) αλλά δεν είδαμε καμμία μέρα αναμμένο το τζάκι. Ενώ αν ήταν ζεστά θα μπορούσαμε να περάσουμε εκεί αρκετές ώρες με την παρέα μου παίζοντας επιτραπέζια και πίνοντας καφέ ή τσίπουρα. Καμμία θαλπωρή όμως δεν ενέπνεε ο χώρος χωρίς αναμμένο το τζάκι.
Το πρωινό δεν ήταν κακό αλλά θα μπορούσε να γίνει καλύτερο με λίγες μικρές βελτιώσεις.
Επίσης στο τέλος όταν πήγαμε να πληρώσουμε δεν δέχτηκαν κάρτα. Ενώ όταν πήραμε τηλέφωνο να κάνουμε κράτηση μας ζήτησαν στοιχεία πιστωτικής κάρτας για να γίνει η κράτηση.

Συμβουλή: Το δωμάτιό μου ήταν το "Φλωρεντία"
  • Διαμονή: Δεκέμβριος 2016, ταξίδι με τον/την σύντροφο
3  Ευχαριστούμε, jroussou