Priceline
Βόλος, Ελλάδα

Δε ξαναμένω εκεί

Κριτική για: Theoxenia Hotel
2,0 από 5 κύκλουςΗ κριτική γράφτηκε 17 Μαΐ 2017μέσω κινητής συσκευής
Ίσως το χειρότερο ξενοδοχείο που έχω μείνει. Φοιτητική εκδρομή με 50 άτομα μείναμε για ένα βράδυ. Φοβομασταν να κοιμηθούμε. Η πόρτα άνοιγε με τα δάχτυλα για πλάκα. Το μπάνιο είχε τσιμέντο κάτω, το κρεβάτια​ ήταν ξύλινα και δεν ήταν σωστά βιδωμενα και είχαν καρφιά στο προσκέφαλο. Μια πρίζα στο δωμάτιο. Η διακόσμηση του ξενοδοχείου από μια άλλη εποχή και σε έπιανε κατάθλιψη. Περπατούσες στο διάδρομο και έβλεπες πόρτες ανοιχτές σαν ταινία θρίλερ.
Ημερομηνία διαμονής: Μάιος 2017
Τύπος ταξιδιού: Ταξίδεψε με φίλους
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή την κριτική;
Ο/η sotiriasot, Ιδιοκτήτης του Theoxenia Hotel, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτική
Απάντηση: 20 Μαΐ 2017
Αγαπητέ κύριε
Διάβασα προσεχτικά την κριτική σας και πραγματικά εκπλήσσομαι με αυτά που γράφετε. Θα ήθελα να σας ενημερώσω ότι το ξενοδοχείο που επισκεφτήκατε είναι έργο του Άρη Κωνσταντινιδη του σπουδαιότερου Έλληνα αρχιτέκτονα και θεωρείται ένα εξαιρετικό δείγμα μοντέρνας αρχιτεκτονικής στην Ελλάδα. Το Θεοξένια είναι ίσως το μοναδικό Ξενία που δεν έχει υποστεί παρεμβάσεις γιαυτό και αποτελεί δείγμα μελέτης και διδακτική ύλη των σημαντικότερων αρχιτεκτονικών σχολών του κόσμου!
Όσο αφορά τώρα τα λειτουργικά θέματα των δωματίων σας απαντώ :1)Κανένα μπάνιο δεν έχει τσιμέντο, τα δάπεδα είναι μαρμάρινα.2)Όλα τα δωμάτια διαθέτουν τουλάχιστον τρεις πρίζες 3)Οι πόρτες των δωματίων κλείνουν με το πάτημα ενός κουμπιού όπως σε όλα τα ξενοδοχεία. 3) Τα κρεβάτια είναι λειτουργικά με καινούργια στρώματα και δεν έχουν πουθενά καρφιά. 5) Τα έπιπλα του ξενοδοχείου είναι αντίκες ανεκτίμητης αξίας και υψηλής αισθητικής προφανώς αυτό σε σας προκάλεσε κατάθλιψη στους γνώστες αντιθέτως ενθουσιασμό!
Συμπερασματικά θεωρώ την κριτική σας άδικη έως κακόβουλη γιατί απλά αυτά που γράφετε δεν είναι η αλήθεια.Θλίβομαι πραγματικά που ένας φοιτητής και μάλιστα της αρχαιολογίας που δεν μπορεί να εκτιμήσει
την αρχιτεκτονική μας κληρονομιά!
Φιλικά
32.5 χλμ. από Theoxenia Hotel
30.7 χλμ. από Theoxenia Hotel
Ανδρίτσαινα: Δείτε περισσότερα ξενοδοχεία
Η κριτική έγινε: 7 Αυγούστου 2016

Ταξίδι στον χρόνο...μπορώ να χαρακτηρίσω την επίσκεψή στο THEOXENIA, απο την πρώτη στιγμή αντικρύζωντάς το ακόμη και τόσα χρόνια μετά κάνει αισθητή την προσπάθεια δημιουργίας βιομηχανίας τουρισμού απο τους ιδρυτές του ρεύματος αυτόυ Σφαέλος, Κωνσταντινίδης, Πικιώνης, Σπανός και άλλων με άλλα λόγια μιλάμε για αρχιτεκτονικό προορισμό για τους μυημένους.

Το Ξενοδοχείο μαρτυρά το πέρασμα του χρόνου αλλα οι προσπάθεια της ιδιοκτήσίας είναι ευδιάκριτη καθαρό, λιτό και φιλόξενο χωρίς πολλά φρου φρού.

Σημαντικό να αναφερθεί η μεγάλη δυνατότητα για εκδρομές στην γύρω περιοχή ειδικά ο ναός του επίκουριου Απόλλωνα , οι καταράκτες της Νέδας. η βιβλιοθήκη της Ανδρίτσαινας.

Συμβουλή για το δωμάτιο: ζητείστε δωμάτιο παλιό με τα παλιά έπιπλα όπως ηταν το 60!!!
Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2016
2  Ευχαριστούμε, Tilemachos_LeBistrot
Η κριτική έγινε: 28 Ιουλίου 2016

Θα ξεκινήσω με τα θετικά:
Καθαριότητα, ευγένεια, κεντρικό σημείο, ιντερνετ
Ειναι η πρώτη φορά που γράφω άσχημη κριτική και ο λόγος είναι πως παραπλανήθηκα. Βλέποντας τα σχόλια στο Booking αλλά και εδώ περίμενα ένα ξενοδοχείο του 8,5. Τα πράγματα δεν είναι έτσι καθόλου όμως. Για το 2016 το ξενοδοχείο είναι ανεπαρκές και φυσικά μπαίνοντας να ξαναδώ τα σχόλια και τη βαθμολογία (ποτέ δεν θα έκλεινα ενα ξενοδοχείο κάτω απο 7 ) κατάλαβα πως οι άνθρωποι που έχουν γράψει για αυτό έχουν μόνο(1) μια κριτική, τουλάχιστον μέχρι σήμερα και προφανώς δεν πρόκειται για αμερόληπτους σχολιαστές!!!
Μακάρι η νέα ιδιοκτήτρια να τα καταφέρει και να αναπαλαιώσει/ ανακαινίσει το ξενοδοχείο και να της πάνε καλά τα πράγματα πρόκειται άλλωστε για μια ευγενέστατη κυρία.

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2016
  • Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι με φίλους
3  Ευχαριστούμε, skou1
Η κριτική έγινε: 5 Μαΐου 2016

H πρώτη εντύπωση καθώς αντικρύσαμε το επιβλητικό αυτό ξενοδοχείο ήταν άριστη...στη συνέχεια η υποδοχή και η εξυπηρέτηση από τη διεύθυνση και το προσωπικό ήταν εξαιρετική..ήταν πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν ώστε κάνουν άριστη τη διαμονή μας!Το δωμάτιο ευρύχωρο,καθαρό με θέρμανση ζεστό νερό και άνετα κρεβάτια!!!Το μπαλκόνι με την καταπληκτική θέα που μας χαλάρωνε τα πρωινά αλλά και τα βράδια μας υπέροχο!!!1 μικρή έλλειψη που φυσικά δεν θα μας αποτρέψει από το να το επισκεφθούμε με την πρώτη ευκαιρία ξανά και αναφέρεται μόνο ως επικοδομητική κριτική είναι η έλειψη κουρτίνας μπάνιου...
Φεύγοντας νιώσαμε πως αφήναμε φίλους πίσω μας !!!

5  Ευχαριστούμε, Andreas-Gg101
Η κριτική έγινε: 24 Απριλίου 2016

Με το που αντικρίζεις το ξενοδοχείο εντυπωσιάζεσαι από την εξαιρετική αρχιτεκτονική του, τα χρώματα, την περιποιημένη καταπράσινη είσοδο.Η θέα από το δωμάτιο ήταν υπέροχη, το πράσινο σε όλους τους τόνους του, τόσο χαλαρωτικό... Καθαριότητα, άνεση, ευγένεια, περιποίηση, απόλαυση, όλα τέλεια. Και πάνω απ' όλα το πανέμορφο χαμόγελο της κυρίας Σωτηρίας, ένα τεράστιο κόκκινο χαμόγελο. Για όλα αυτά και ακόμη περισσότερα ψηφίζω Θεοξένια και βάζω ένα πελώριο άριστα σε όλα. θα ξανάρθω σίγουρα.

• Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι χωρίς παρέα
4  Ευχαριστούμε, ladystardust2016
Η κριτική έγινε: 18 Απριλίου 2016

Με το που βρέθηκα μπροστά στην είσοδο του Θεοξένια ξεδιπλώθηκαν μπροστά μου οι αρετές των Ξενία. Των ξενοδοχείων αυτών που κατασκευάστηκαν από τη δεκαετία του ‘50 μέχρι και τη δεκαετία του ‘70, αποτέλεσμα δημιουργικών αρχιτεκτόνων που με την έμπνευση κυρίως του Άρη Κωνσταντινίδη αλλά και του Σφαέλλου δημιούργησαν ανεπανάληπτους τουριστικούς προορισμούς με άποψη και στάση ζωής.

Το Θεοξένια έχει την πρωτοτυπία και πρωτοπορία να διατηρεί αυτήν την αρχική αύρα κόντρα στα ισοπεδωτικά τουριστικά πρότυπα του σήμερα. Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στους ιδιοκτήτες που κόντρα στα τυποποιημένα τουριστικά πρότυπα απαντάνε με ποιότητα και έμπνευση παρέχοντας μια ανεπανάληπτη εμπειρία διαμονής.
Το ξενοδοχείο είναι κατασκευασμένο στην ωραιότερη τοποθεσία της Ανδρίτσαινας, οπότε τα λόγια είναι περιττά.

Εμπειρία ανεκτίμητη

• Τύπος ταξιδιού: Ταξίδι χωρίς παρέα