Ανοικτά σήμερα: 9:00 π.μ. - 5:00 μ.μ.
Αποθήκευση
Το σπήλαιο των σπηλεων

Οτι υπάρχει σε όλα τα σπήλαια του κόσμου υπάρχει μονο σε αυτο ουτοπία σταλαχτιτών και σταλαγμιτων... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 10 Οκτωβρίου 2018
lazar0s74
Πειραιάς, Ελλάδα
μέσω κινητής συσκευής
Εμπειρία !!!

Κατάγομαι απο την Αλιστράτη οπότε δεν θα μιλήσω σαν απλός επισκέπτης καθώς έχω επισκεφθεί το... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 28 Αυγούστου 2018
Vasilis M

Η κριτική έγινε: 6 Ιανουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ όμορφο το σπήλαιο! Η φύση στα καλύτερα της! Έστω και περαστικοί πρέπει να κάνετε μια στάση, αξίζει τον κόπο. Μια παρατήρηση θα ήθελα να κάνω...κατανοώ πως οι ξεναγοί έχουν αρκετά γκρουπ να ξεναγήσουν αλλά θα έπρεπε να είναι λίγο πιο ευγενικοί και πιο ευγνώμονες για την δουλεια τους. Η κοπέλα που ξενάγησε εμάς ήταν λίγο του τύπου "α οκ θα τα ξαναπω" τρέχαμε στην κυριολεξία να προλάβουμε και το πάνε και το έλα (είχαμε και πιτσιρίκια μαζι μας που τους βγήκε η γλώσσα) ναι, μας είπε πως είναι θέμα φωτισμού...δεν ξερω τι μπορεί να γινει γιαυτό...και οι γνώσεις τις ήταν τόσο όσο. Ο άντρας μου που ξανά πήγε πριν από μια πενταετία το είχε ευχαριστηθεί πιο πολυ.

Ευχαριστούμε, Softik
Η κριτική έγινε: 6 Ιανουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Μπορώ να πω οτι γενικός μου αρέσουν πολύ τα σπήλαια και έχω επισκεφτεί αρκετά, το σπήλαιο Αλιστράτης ειναι από τα ωραιότερα που έχω επισκεφτεί. Αυτό μας εντυπωσίασε ήταν οι εκκεντρίτες που υπάρχουν, η ξενάγηση ήταν πολύ καλή , με εντυπωσίασε ο άνετος διάδρομος που υπάρχει στα περισσότερα σπήλαια η διαδρομή δεν ειναι εύκολη, το συγκεκριμένο έχει και πολυ εύκολη διαδρομή περίπου 1 χλμ.

Ευχαριστούμε, gregoryk846
Η κριτική έγινε: 31 Δεκεμβρίου 2016

Συγκλονιστικό θέαμα, καλά οργανωμένο το σπήλαιο και η ξενάγηση.Δύο πράγματα θέλω να επισημάνω:
1) Οι γονείς με παιδιά πρέπει να τα μάθουν να σέβονται ένα τέτοιο χώρο που προξενεί δέος και να σέβονται τους άλλους που τον εκτιμούν. Αν δεν μπορούν η δεν θέλουν να το κάνουν να μην τα φέρνουν μαζί τους (πληροφοριακά εγώ είχα παιδί μαζί μου)
2) Κάποιοι που δεν μπορώ να χαρακτηρίσω σ αυτό τον χώρο γράφουν στα παλιά τους παπούτσια την απαγόρευση φωτογράφισης και όταν δεν τους βλέπει η ξεναγός τραβάνε φωτογραφίες , βάζοντας σε κίνδυνο αυτό το θαύμα της φύσης. Θα έπρεπε τα μέτρα επιτήρησης να είναι αυστηρότερα.

1  Ευχαριστούμε, Antonis B
Η κριτική έγινε: 31 Δεκεμβρίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Ένα ζωντανό μουσείο φυσικής ιστορίας γεμάτο μαρτυρίες για τον ρου του χρόνου που άφησε ανεξίτηλα σημάδια του στο βράχο. Ένα τοπίο άγριας ομορφιας με συμπυκνωμένη ποικιλία σταλακτιτών και σταλαγμιτών. Ευελπιστούμε η έντονη προσέλευση επισκεπτών να μην αποβεί επιζήμια γι' αυτό το μνημείο απαράμιλλου κάλλους.

Ευχαριστούμε, Plotinos
Η κριτική έγινε: 29 Δεκεμβρίου 2016

Επισκεφτήκαμε σημερα το σπήλαιο Αλιστρατης και μαγευτηκαμε! Σίγουρα αξίζει και τον χρόνο και τα χρήματα.

Ευχαριστούμε, Irakleidous