“Άγγιγμα θεού!!”
Κριτική για: Σπήλαιο Αλιστράτης

Σπήλαιο Αλιστράτης
Περισσότερες λεπτομέρειες για το αξιοθέατο
Πληροφορίες για το αξιοθέατο
Προτεινόμενη διάρκεια επίσκεψης: 1-2 ώρες
Περιγραφή ιδιοκτήτη: Το Σπήλαιο Αλιστράτης Σερρών θεωρείται ως ένα από τα μεγαλύτερα και ομορφότερα Σπήλαια όχι μόνο της Ελλάδας αλλά και της Ευρώπης με συνολικό μήκος διαδρομών που αγγίζουν τα 3 χλμ και είναι προσβασιμοι και για άτομα με ειδικές ανάγκες(ΑΜΕΑ) οι οποιοι πραγματοποιούν περιηγηση στο 1 χλμ από αυτά. Απέχει 6 χιλιόμετρα νοτιοδυτικά της κωμόπολης της Αλιστράτης Σερρών, στη θέση "Πετρωτό" και είναι προσβάσιμο τόσο από την Δράμα (25 χλμ) και την Καβάλα (55χλμ), όσο και από τη Θεσσαλονίκη (135 χλμ μέσω Σερρών ή Ασπροβάλτας). Στο Σπήλαιο Αλιστράτης ο επισκέπτης μπορεί να θαυμάσει:  Τεράστιους σταλακτίτες και σταλαγμίτες σε διάφορους χρωματισμούς.  Τους σπάνιους εκκεντρίτες. Οι εκκεντρίτες ή ελικτίτες είναι σπάνιοι σχηματισμοί που δημιουργούνται «αψηφώντας» τους νόμους της βαρύτητας και ακολουθώντας ακανόνιστες πορείες. Κύριο χαρακτηριστικό του εν λόγω σπηλαίου - που το κάνει και μοναδικό στον ελληνικό χώρο - η πολύ μεγάλη ποικιλία εκκεντριτών.  Ασπίδες ή Παλέτες  Μαργαριτάρια σπηλαίων Επίσης χαρακτηρίζεται  από τους μοναδικούς μικροσκοπικούς οργανισμούς (3 χιλστ.) που απαντώνται εντός του, όπως η Alistratia Beroni, ένα μοναδικό είδος ισόποδου. Σε απόσταση αναπνοής από την τεχνική είσοδο του σπηλαίου, βρίσκεται το φαράγγι του ποταμού Αγγίτη με μηκος 8 χλμ. 
Η κριτική γράφτηκε 6 Ιανουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Πολύ όμορφο το σπήλαιο! Η φύση στα καλύτερα της! Έστω και περαστικοί πρέπει να κάνετε μια στάση, αξίζει τον κόπο. Μια παρατήρηση θα ήθελα να κάνω...κατανοώ πως οι ξεναγοί έχουν αρκετά γκρουπ να ξεναγήσουν αλλά θα έπρεπε να είναι λίγο πιο ευγενικοί και πιο ευγνώμονες για την δουλεια τους. Η κοπέλα που ξενάγησε εμάς ήταν λίγο του τύπου "α οκ θα τα ξαναπω" τρέχαμε στην κυριολεξία να προλάβουμε και το πάνε και το έλα (είχαμε και πιτσιρίκια μαζι μας που τους βγήκε η γλώσσα) ναι, μας είπε πως είναι θέμα φωτισμού...δεν ξερω τι μπορεί να γινει γιαυτό...και οι γνώσεις τις ήταν τόσο όσο. Ο άντρας μου που ξανά πήγε πριν από μια πενταετία το είχε ευχαριστηθεί πιο πολυ.

Ευχαριστούμε, Softik
Φιλτράρισμα

Η κριτική γράφτηκε 6 Ιανουαρίου 2017 μέσω κινητής συσκευής

Μπορώ να πω οτι γενικός μου αρέσουν πολύ τα σπήλαια και έχω επισκεφτεί αρκετά, το σπήλαιο Αλιστράτης ειναι από τα ωραιότερα που έχω επισκεφτεί. Αυτό μας εντυπωσίασε ήταν οι εκκεντρίτες που υπάρχουν, η ξενάγηση ήταν πολύ καλή , με εντυπωσίασε ο άνετος διάδρομος που υπάρχει στα περισσότερα σπήλαια η διαδρομή δεν ειναι εύκολη, το συγκεκριμένο έχει και πολυ εύκολη διαδρομή περίπου 1 χλμ.

Ευχαριστούμε, Gregory K
Η κριτική γράφτηκε 31 Δεκεμβρίου 2016

Συγκλονιστικό θέαμα, καλά οργανωμένο το σπήλαιο και η ξενάγηση.Δύο πράγματα θέλω να επισημάνω:
1) Οι γονείς με παιδιά πρέπει να τα μάθουν να σέβονται ένα τέτοιο χώρο που προξενεί δέος και να σέβονται τους άλλους που τον εκτιμούν. Αν δεν μπορούν η δεν θέλουν να το κάνουν να μην τα φέρνουν μαζί τους (πληροφοριακά εγώ είχα παιδί μαζί μου)
2) Κάποιοι που δεν μπορώ να χαρακτηρίσω σ αυτό τον χώρο γράφουν στα παλιά τους παπούτσια την απαγόρευση φωτογράφισης και όταν δεν τους βλέπει η ξεναγός τραβάνε φωτογραφίες , βάζοντας σε κίνδυνο αυτό το θαύμα της φύσης. Θα έπρεπε τα μέτρα επιτήρησης να είναι αυστηρότερα.

1  Ευχαριστούμε, Antonis B
Η κριτική γράφτηκε 31 Δεκεμβρίου 2016 μέσω κινητής συσκευής

Ένα ζωντανό μουσείο φυσικής ιστορίας γεμάτο μαρτυρίες για τον ρου του χρόνου που άφησε ανεξίτηλα σημάδια του στο βράχο. Ένα τοπίο άγριας ομορφιας με συμπυκνωμένη ποικιλία σταλακτιτών και σταλαγμιτών. Ευελπιστούμε η έντονη προσέλευση επισκεπτών να μην αποβεί επιζήμια γι' αυτό το μνημείο απαράμιλλου κάλλους.

Ευχαριστούμε, Plotinos
Η κριτική γράφτηκε 29 Δεκεμβρίου 2016

Επισκεφτήκαμε σημερα το σπήλαιο Αλιστρατης και μαγευτηκαμε! Σίγουρα αξίζει και τον χρόνο και τα χρήματα.

Ευχαριστούμε, Irakleidous

Σπήλαιο Αλιστράτης: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αγγίτης, Περιοχή Δράμας
Κρηνίδες, Περιοχή Καβάλας

Καβάλα, Περιοχή Καβάλας

Σπήλαιο Αλιστράτης: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!