Ανοικτά σήμερα: 10:00 π.μ. - 4:30 μ.μ.
Αποθήκευση
Αξίζει μπράβο

Επισκεπτόμενος για πρώτη φορά το καταφύγιο θέλω να εκφράσω τα συγχαρητήριά μου στην άψογη ξενάγηση... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική γράφτηκε πριν από 1 εβδομάδα
nikavgen
Κέρκυρα, Ελλάδα
Φύση

Όμορφο μέρος μέσα στη φύση και τη δροσιά. Οι εθελοντές κάνουν φιλότιμες προσπάθειες, έχουν γνώσεις... διαβάστε περισσότερα

3travellers2019
μέσω κινητής συσκευής

Η κριτική έγινε: 23 Απριλίου 2020

Αυτή, ήταν η 2η επίσκεψή μας εδώ. Βρεθήκαμε στο Νυμφαίο και τα παιδιά ήθελαν να ξαναέρθουμε. Περιφραγμένη έκταση 50 στρεμμάτων, στην οποία φιλοξενούνται, προστατεύονται και θεραπεύονται πολλές μικρές και μεγάλες καφέ αρκούδες. Μεγάλη η προσπάθεια της οργάνωσης, βασισμένη στη γεμάτη αγάπη για τη φύση και τα ζώα δουλειά των εθελοντών της. Αξίζει πραγματικά μια επίσκεψη και ξενάγησή μας εδώ, ιδίως αν έχουμε μαζί τα παιδιά μας. Η διαδρομή από τη Νίκειο Σχολή είναι ευχάριστη, εύκολη και διαρκεί περίπου 20 λεπτά.

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2019
82  Ευχαριστούμε, Saltpilgrim
Η κριτική έγινε: 8 Μαρτίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Πρέπει να αφήσεις το αυτοκίνητο και να απολαυσεις τη διαδρομή προς το καταφυγιο, να είσαι δέκα λεπτά νωρίτερα από το "ακριβώς" Κάθε ώρας που γίνονται οι ξεναγήσεις, να ρωτάς τον ξεναγος για περοσσοτερες πληροφορίες, να αγοράσεις κάτι για να στηρίξεις το έργο τους... Όλα υπέροχα

Ημερομηνία εμπειρίας: Μάρτιος 2020
Ευχαριστούμε, foodie404040
Η κριτική έγινε: 2 Μαρτίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Δεν μείναμε ευχαριστημένοι καθόλου.
Όλη κι όλη η ξενάγηση κρατάει 5-10 λεπτά κι αν είσαι τυχερός ίσως δεις καμιά αρκούδα.
Έχω την εντύπωση ότι πλέον ο Αρκτούρος έχει μετατραπεί σε μια καθαρά κερδοφόρα οργάνωση,αν κρίνω και από τις πανάκριβες τιμές των αναμνηστικών του μαγαζιού αλλά και από την τιμή του εισιτηρίου (6 ευρώ).
Μην πάτε δεν αξίζει.

Ημερομηνία εμπειρίας: Μάρτιος 2020
Ευχαριστούμε, alani508
Η κριτική έγινε: 24 Φεβρουαρίου 2020

Πήγαμε οικογενειακά. Ο χώρος είναι εξαιρετικός, η πρόσβαση είναι ένας περίπατος σε ασφαλτοστρωμένο δρόμο μέσα σε δάσος από Δρυς. Πολύ καλοί οι ξεναγοί (οι οποίοι είναι εθελοντές), ξέρουν καλά τα κατατόπια και τα δάση της Ελλάδας. Αν είστε τυχεροί θα δείτε και τις αρκούδες εκεί. Τα παιδια το βρηκαν πολυ ενδιαφερον

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2019
Ευχαριστούμε, Touristas123
Η κριτική έγινε: 9 Φεβρουαρίου 2020

Μια εμπειρία που σου αφήνει λίγο πίκρα.. αλλά και πολύ χαρά όταν είδαμε απο κοντά αυτή την προσπάθεια κάποιων ατόμων να προστατεύουν απειλούμενα ζωα και όχι μόνο!!...
Date of experience: November 2019

Ημερομηνία εμπειρίας: Νοέμβριος 2019