Η κριτική έγινε: 26 Ιουλίου 2022

Όλο το προσωπικό ευγενέστατο, πρόθυμο να εξυπηρετήσει, πεντακάθαροι όλοι οι χώροι, ικανοποιητικό πρωινό. Θα ερχόμουν ξανά και θα το σύστηνα ανεπιφύλακτα!! Υπέροχο το φυσικό τοπίο. Ήσυχος και οικογενειακός χώρος.

Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2022
Ευχαριστούμε, Mary-Vour4_
Η κριτική έγινε: 9 Μαρτίου 2022

Το τριήμερο της καθαράς Δευτέρας ,7 Μαρτίου 2022 το πέρασα στην πατρίδα μου την
Αλμωπία στο Αρχοντικό Λύδια Λίθος στην Όρμα.
Ήταν μαζί μου και δυό φίλοι από Αθήνα που έρχονταν πρώτη φορά.
Όλα φαίνονταν καλά όταν ένα βράδυ δεν βρήκαμε θέση στο πάρκινγκ.
Κάνοντας όπισθεν για να βγούμε στον στενό δρομάκι ρίξαμε μια μικρή πλάκα από το πέτρινο τοιχείο και σπάσαμε ένα κλαδί ενός θάμνου.
Ο ιδιοκτήτης μας ειρωνεύτηκε για τις οδηγικές μας ικανότητες,μας είπε ότι το αυτοκίνητο μας ήταν πολύ φαρδύ και στον λογαριασμό προσέθεσε 70 ευρώ για τις ζημιές που δεν νομίζω ότι ανταποκρίνονταν στην πραγματικότητα.
Τέλος πάντων πληρώσαμε και φύγαμε .
Το Αρχοντικό δεν ήταν καθόλου αρχοντικό .Καθόλου γενναιόδωρο.
Τώρα που το σκέφτομαι λέω να απευθυνθώ και στον συνήγορο του πολίτη.
Mε πείραξε που οι φίλοι μου είχαν μια τέτοια εμπειρία στα μέρη μου.

Ημερομηνία διαμονής: Μάρτιος 2022
Ευχαριστούμε, Passport828284
Ο/η ΧΡΗΣΤΟΣ ΙΩΑΝΝΟΥ, Ιδιοκτήτης του Αρχοντικό Λυδία Λίθος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 14 Μαρτίου 2022

Αγαπητέ κύριε Γ. Σ.
Λυπούμαστε πολύ που τη σύσταση - επισήμανσή μας να αφήνετε το αυτοκίνητό σας στο κάτω parking, την εκλάβατε ως ειρωνεία. Η σύσταση έγινε αντιλαμβανόμενοι ότι δυσκολεύστε με τον όγκο του αυτοκινήτου σας και για να προστατεύσουμε το δικό σας αλλά και τα υπόλοιπα αυτοκίνητα του parking.
Δεν έχουμε ειρωνευτεί κανέναν φιλοξενούμενό μας και δεν θα το κάνουμε ποτέ. Αυτό το πιστοποιεί η 14χρονη παρουσία μας στο χώρο και οι ευχαριστημένοι επισκέπτες μας.
Σε ότι αφορά τις φθορές που προκαλέσατε στον περιβάλλοντα χώρο, δηλαδή το σπάσιμο ενός τοιχίου 1,5μ. με πέτρες και όχι μιας πέτρας, το σπάσιμο ενός φυτού, το οποίο πρέπει να αντικατασταθεί και όχι ενός κλαδιού και το σπάσιμο 3 εξαρτημάτων υπογείου ποτίσματος (pop up της Hanter), που και αυτά πρέπει να αντικατασταθούν, αυτές αποτιμώνται σε τουλάχιστον 100€.
Ο οδηγός του αυτοκινήτου και φίλος σας προσφέρθηκε να πληρώσει τη ζημιά αλλά στο λογαριασμό το ποσό των 70€ που χρεωθήκατε (ποσό που δεν καλύπτει το σύνολο της ζημιάς), σας φάνηκε υπερβολικό και μας χαρακτηρίσατε λίγο - πολύ εκμεταλλευτές. Ή δεν έχετε καταλάβει το μέγεθος της ζημιάς που προκαλέσατε ή έχουμε διαφορετική αντίληψη για την εκμετάλλευση, όπως και για την ανάληψη της ευθύνης.
Σίγουρα με μια συγνώμη και με καλή πρόθεση θα είχε άλλη τροπή η ιστορία...

Η κριτική έγινε: 3 Ιανουαρίου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Είναι ένα από τα πιο όμορφα καταλύματα της περιοχής. Ήταν πεντακάθαρο και το προσωπικό του πολύ ευγενικό και φιλόξενο. Ένα αξιοπρεπέστατο και ευρύχωρο δωμάτιο με όλες τις ανέσεις του. Το Αρχοντικό λόγο εορτών ήταν στολισμένο υπέροχα. Σας ευχαριστούμε πολύ σίγουρα θα το ξανά επιλέξουμε.

Ημερομηνία διαμονής: Ιανουάριος 2022
Ευχαριστούμε, V5927FV_
Η κριτική έγινε: 22 Νοεμβρίου 2021

Η κτιριακή υποδομή είναι άρτια λειτουργικά και αισθητικά. Η καθαριότητα και τα μέτρα coivid τηρούνται υποδειγματικά χωρίς να νιώθεις αδιακρισία και ενόχληση.
Οι άνθρωποι διακρίνονται για την ευγένεια και την εξυπηρετικότατα τους σε κάθε φάση της διαμονής. Το δωμάτιο ήταν αρκετά μεγάλο και με υπέροχη θέα στο φθινοπωρινό βουνό. Το τζάκι λειτουργούσε άψογα. Το πρωινό σερβίρεται με ασφάλεια στο δωμάτιο μέσα σε ένα παραδοσιακό καλαθάκι το οποίο περιέχει και αρκετά τοπικά προϊόντα όπως μέλι και μαρμελάδα. Επίσης το γάλα δεν ήταν σκόνη...σημαντικό ειδικά όταν είναι να το προσφέρεις σε ένα μικρό παιδί.
Χαρακτηριστικά αναφέρω οτι μας έδωσαν και φορτιστή καθώς τον είχαμε ξεχάσει και το κινητό έπρεπε να είναι φορτισμένο για το πιστοποιητικό εμβολιασμού.
Η θέα στον κήπο είναι αμφιθεατρική και προσφέρεται για χαλάρωση.
Νομίζω μια vfm επιλογή με στοιχεία αισθητικής υπέρβασης και λειτουργικότητας (καθαριότητα, θέρμανση, ασφάλεια).Τέλος να πούμε ότι υπάρχει και ένα μικρό μπαλκονάκι το οποίο μπορείτε να αξιοποιήσετε ανάλογα.
Το χωριό της ΟΡΜΑΣ είναι όμορφο γραφικό και έχει εξαιρετική γαστρονομική υποδομή με εστιατόρια που καλύπτουν όλα τα γούστα και σε καλές τιμές.
Τα λουτρά Πόζαρ είναι δίπλα (πέντε λεπτά με το αυτοκίνητο) και έχεις τη δυνατότητα παραμονής σε ένα πιο αυθεντικό μέρος απο ότι το τουριστικό Λουτράκι.
Υπάρχουν και δύο όμορφα οινοποιεία εκεί γύρω .Ένα στο Λουτράκι ΖΗΝΗΔΕΩΣ και το Τρείς Γενιές στην Πιπεριά.

Ημερομηνία διαμονής: Νοέμβριος 2021
Ευχαριστούμε, 325aristotelism
Η κριτική έγινε: 18 Νοεμβρίου 2021

Εξαιρετικό κατάλυμα σε πολύ καλή θέση γία εξορμήσεις (Έδεσσα Πέλλα Βεργίνα Νυμφαίο Άγιο Αθανάσιο κα) .Πολύ κοντά στα ποζαρ.
Περάσαμε τέλεια δε θέλαμε να φύγουμε απο το δωμάτιο .Κάθαρο ζεστο καλαίσθητο.Ελπίζω να ξαναπάμε κάποια στιγμή.

Ημερομηνία διαμονής: Νοέμβριος 2021
Ευχαριστούμε, smaradize