“Καλό για τσιμπολογημα”
Κριτική για: Xanthippi Mezedopoleio

Xanthippi Mezedopoleio
Η κριτική γράφτηκε 10 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Οι τιμες πολύ καλες. Το ρακομελο εξαιρετικο, ωστοσο η ρακη απο μονη της δεν ηταν καλη παλαιοτερα. Απο κρεατικα προτεινω τα σουτζουκακια με κοκκινη σαλτσα και γιαουρτι, ενω πολυ καλο πιατο ειναι επισης η πατατοσαλατα και η σαλατα με την τριμμενη παρμεζανα.
Μια ενσταση στο χταποδι ξυδατο, που ακομα αναρωτιεμαι αν ειναι κονσερβας (βεβαια για 5,30 € δεν περιμενα και τιποτα καλυτερο..). Οι τηγανιτες πατατες επισης ειναι ανοστες και τα τηγανιτα κολοκυθακια παρολο που ειναι νοστιμα, ηρθαν σε μια λιμνη λαδιου..
Το σερβις- ευτυχως ηταν μια κοπελιτσα και οχι ο τραγικα παρεμβατικος και ενοχλητικος κυριος οπως πετυχα πιο παλια- ηταν ευγενικό και προσιτο.
Το συστηνω, ειναι μια καλη επιλογη αν παραγγειλεις τα ωραια του πιατα.

1  Ευχαριστούμε, posarini

Η κριτική γράφτηκε 5 Φεβρουαρίου 2018

Θα είμαι δίκαιος γιαυτο και θα πω οτι το φαγητο ειναι αρκετά καλο. Ομως μερος της γευσης ειναι και ο τροπος που συμπεριφερεται ο σερβιτορος που στην προκειμένη περιπτωση ειναι αυτος ο ηλικιωμενος τυπος.Καταρχήν ακουμπαει τους πελατες ,τους χαιδευει το μαλλι, γενικώς δεν υπολογιζει τα ορια του ως εργαζομενος και έχει υιοθετησει μια αρκετά γλοιώδη συμπεριφορα. Ειχαμε φτασει σε σημειο να φοβομαστε μην ερθει το επιμενο πιάτο γιατι θα μας ενοχλήσει ξανά. 1)Οταν μπηκα στο μαγαζι ηρθε και μου εδωσε το χερι του για χειραψια,του δινω το δικο μου,και μου κανει υποδειξεις για το ποσο σφιχτα πρεπει ναναι η χειραψια.2)Οταν ζητησαμε να παραγγειλουμε ,επειδή τα πιάτα που θελουμε τα ηξερε η κοπέλα της παρεας,ηρθε αυτος και μου λεει εσυ εισαι ο αντρας της παρεας εσυ πρεπει να παραγγειλεις(κι αλλη υποδειξη).3)Οταν ερχοταν με τη σαλάτα,εγώ εδειξα οτι ηθελα να παρω στα χερια μου το πιατο για να το αφησω στο τραπεζι οπως μας βολευει-->Αυτός εκανε κινηση προς τα πισω ειρωνικά,και με ''μαλώνει'' και με εκθέτει λεγοντας οτι ο σερβιτορος πρεπει να αφηνει το πιατο στο τραπεζι.(Ε λοιπόν να ενημερώσουμε τον ''νεαρό'' οτι οταν καποιος πληρώνει,το πιατο θα το παρει και self-service αν θελει).4)Συνεχώς ασχολιόταν με τα κορίτσια της παρέας ,μιλούσε ακατάπαυστα για τη ζωή του,ακομα και αν του δειξαμε οτι δεν εχουμε καμια διαθεση να τον ακούμε γιατι ηρθαμε να ακουσουμε τους φιλους μας και οχι τον κάθε τυπο που τυχαινει να δουλευει σερβιτορος.Αν είναι να μαθαινουμε σε καθε μαγαζι την ιστορια του καθε σερβιτορου,την ωρα που θα φευγουμε δε θα εχουμε ανταλλαξει καμια κουβεντα μεταξυ μας.5)Στις 12:30 το βράδυ,μπήκαν 2 παλικάρια στο μαγαζι,και αποφασισαν να μη κατσουν.Οπως ανοιγουν αυτοι οι 2 την πορτα για να φυγουν,τρεχει ο σερβιτορος μανιασμένος απο πισω τους,βγαινει εξω και προσπαθει να τους βαλει στο μαγαζι με τα χιλια ζορια.Το αστείο ειναι οτι μετά απο μια ώρα που το μαγαζί αδειασε και εμεινε η δικη μου παρέα ,συνεχώς πετούσε ενοχλητικές σπόντες του τύπου ''εγω ειμαι εδω απτις 11 και ειχα τοση δουλειά,εσείς ποση ωρα ειστε δω? κανα μισάωρο? '' Ενώ πριν 1 ωρα ετρεχε με 100χλμ/ωρα να προλαβει να βαλει κ αλλους πελατες στο μαγαζι.Επομένως προσπαθούσε να μας διώξει.Γλυκό μας εφερε μετά απο 1 ώρα που ειχαμε τελειωσει το φαγητό μας,σα να μας ''ζυγιζε'' εαν χρειαζεται να μας φερει ή οχι. Μας φέρνει απόδειξη 45.50 ευρώ,και οπως την αφηνει λεει ,ειναι 55 ευρώ . Δηλαδή ο έξυπνος μαγαζάτορας ,δε χτυπαει το κρασι που παραγγείλαμε λιγο αργοτερα ,και αυτό θα περασει απαρατήρητο ας πούμε.Μετά απο 2' τον ρωτάμε ξανα ποσα χρωστάμε και λεει ''ειναι 45.50 αλλα πήρατε κατι ακομα αρα ειναι 53.....εεεε οχι 54 ....εε οχι νομιζω ειναι 55 ή 54...Λοιπόν αφηνουμε και εμεις 54 ,γιατι οπως και νάχει και 55 να ήταν η τιμή, εχει κερδίσει ήδη το 2.30 που δε χτυπησε στην απόδειξη. Κρίμα που η κυρά της κουζίνας φτιαχνει τοσο ωραια πιάτα,αλλα χαλάει τη γευση τους ο κάθε απολίτιστος και ανεκπαίδευτος εργαζόμενος με τη γλοιώδη συμπεριφορά του.

3  Ευχαριστούμε, diodragun
Η κριτική γράφτηκε 27 Ιανουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ο μεζές για εμένα είναι μια μικρή μερίδα φαγητού, που έχει έντονες γεύσεις και είναι ιδανικό για συνοδεία αποσταγματων. Εκεί έχουν ακριβώς αυτό, ότι παραγγειλαμε ηταν φανταστικό Εκτός απο τις τηγανητές πατάτες που ήταν πολυ στεγνες.

Ευχαριστούμε, zeratultos
Η κριτική γράφτηκε 25 Δεκεμβρίου 2017

Μικρά - γευστικά - πιάτα, χαμηλές τιμές. Παραγγείλαμε καλαμαράκια, κολοκυθοκεφτέδες, πατάτες, καβουροσάλατα, σαρδέλα. Αν εξαιρέσουμε τη σαρδέλα, που δεν ήταν καλή γευστικά (κατά τα δικά μας γούστα), όλα τα υπόλοιπα ήταν σε καλό επίπεδο. Ο σερβιτόρος - ιδιοκτήτης ιδιαίτερα ευγενικός, με χιούμορ, είναι ένα επίσης αξιοσημείωτο χαρακτηριστικό του μεζεδοπωλείου.

Ευχαριστούμε, milton1963
Η κριτική γράφτηκε 13 Δεκεμβρίου 2017

Αρκετά ευχάριστο περιβάλλον με ευγενικό προσωπικό, σε ένα πολύ καλό σημείο του κεντρου της πόλης. Οι μεζέδες του είναι φθηνοί, γύρω στα 5€ το πιάτο, αλλά είναι ξεκάθαρα γευστικοί κι αρκούντως ικανοποιητικής ποσότητας. Ειδικά το μελιτζανομπιουγιουρντί μ' εντυπωσίασε!

Ευχαριστούμε, Giorgos V

Xanthippi Mezedopoleio: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Θεσσαλονίκη, Περιοχή Θεσσαλονίκης

Xanthippi Mezedopoleio: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!