“Σάπιο Κατάστημα με Τεμπέληδες-Κουρασμένους υπαλλήλους! (φαγητά απαίσια)”
Κριτική για: Αραπάκος

Αραπάκος
Η κριτική γράφτηκε 4 Μαρτίου 2018

Κυριακή 4 Μαρτιου 2018
Ημέρα του 5ου Μαραθωνιου Ναυπλιου.
Μετά το πέρας της Αθλητικης διοργάνωσης το μεσημερι κατα τις 14:30, επισκεφτηκα με μια φιλη μου και ενα φιλο μου το καταστημα να παραγγειλουμε να φαμε. Βρηκαμε με παρα πολυ μεγαλη δυσκολια τραπεζι να κατσουμε, και οταν βρηκαμε, περιμεναμε 30' λεπτα να μας εντοπισει ενα γκαρσόνι για να παραγγειλουμε.
Μολις μας εντόπισαν τα γκαρσόνια, μας υποδεχτηκαν με ενα ύφος ειρωνικό, απαξιωτικό και μίζερο, σαν να μας μετεφεραν τηλεπαθητικα το μυνημα: "ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ, ΦΑΤΕ ΚΑΙ ΦΥΓΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ'ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΡΑΠΕΖΙ".
Για ευγένεια ουτε λόγος φυσικα, αλλα επειδη πειναγαμε, ειπαμε που θα βρουμε καλυτερα; Παραγγειλαμε ολοι το ιδιο: 3 πατατες τηγανητες, με χοιρινη μπριζολα και αναψυκτικο Coca-Cola τα οποια αναψυκτικα μας ηρθαν μετα απο 15' λεπτα. Ελεος.
Οι τηγανητες πατατες και οι χοιρινες μπριζολες ηρθαν μετα απο 30' με 35' λεπτα.
Οι πατατες ειχαν μια γευση μεταλλαγμενης τροφης (το λάδι το αλλαζουν καθε 50-60 μαγειρεματα; ποιος ξερει) και οι χοιρινες μπριζολες ηταν άνοστες, αλλα στην πεινα μας ειπαμε δεν βαριεσαι.
Σε ενα γκαρσονι του αναφεραμε οτι οι χοιρινες μπριζολες ηταν προχειρως ψημενες και η απαντηση του; Απο το πρωι τρεχουν ολοι στην κουζινα και τα ετοιμαζουν οσο πιο γρηγορα μπορουν (σαν να σου λενε: ΦΑΕ ΕΚΕΙ ΤΩΡΑ, ΠΛΗΡΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ)
Στο τέλος ζητησαμε λογαριασμό απ'το γκαρσονι και μας εφεραν το χαρτι παραγγελιας με τις τιμες του καθε τι που παραγγειλαμε. Και οταν τον ρωτησαμε για την αποδειξη, μας πέταξε: "ΟΠΑ ΣΥΓΝΩΜΗ, ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ, 1 ΛΕΠΤΑΚΙ ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΦΕΡΝΩ - ταχαμου το ξεχασε"
Πληρωσαμε λογικα σε καλες τιμες αλλα τα γκαρσόνια στην υποδοχη, στην εξυπηρετηση και στον αποχαιρετισμο ειναι ΑΙΣΧΟΣ, προφανως:
1) Ειτε επειδη ειναι φιλοι με τον γιο του ιδιοκτητη καταστηματος και θεωρουν οτι σαν μελη της οικογενειας του ιδιοκτητη και αυτοι, εχουν την απολυτη στηριξη του, σε περιπτωση παραπόνων απ'τους πελάτες, και δεν θα τους επιπληξει ποτε γιατι ειναι δικος τους ανθρωπος (του γιου του)
2) Ειτε βλέπουν-αντιμετωπιζουν τους πελάτες μόνο ως χρήμα, και ποτέ σαν πελάτη που πληρωνουν τους μισθους τους, και γι'αυτο τους εχουν γραμμενους.

7  Ευχαριστούμε, GreekLoverr
Ο/η Estiatorio A, Ιδιοκτήτης του Αραπάκος, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 9 Μαρτίου 2018

Σε απάντηση των σχολιασμών του άνω συκοφαντικού μελος του tripadvisor θα θέλαμε να παραθέσουμε τα παρακάτω

1) Από το τίτλο ακόμη, φαίνεται ότι διακατέχεται με μεγάλη εμπάθεια και μένος που δε συνάδει με κάποιον που απλώς δεν πέρασε καλά στο χώρο μας. Αυτό υποδηλώνει ότι δεν είναι καθόλου αντικειμενική αλλά κατευθυνόμενη.

2) Όσον αφορά τα περιστατικά που περιγράφει, δεν ανταποκρίνονται ούτε στη παραμικρή περίπτωση στην αλήθεια ή σε αληθινά περιστατικά.

3) Περιέχει προσωπική εμπάθεια όχι μόνο κατά των ιδιοκτητών, αλλά και κατά του σκληρά εργαζόμενου προσωπικού στο συνολό τους, με άκρα προσβλητικά χαρακτηρισμούς. Άρα και αυτό το γεγονός υποδηλώνει υποκειμενικότητα και κρυμμένους σκοπούς για την άνω αναξιόπιστη ανάρτηση.

4) Κατά το Μαραθώνιο, αλλά και κατά άλλων ημερών με μεγάλη προσέλευση κόσμου, σίγουρα οι συνθήκες δεν είναι ιδανικές, όπως είναι τις άλλες 350 ημέρες του χρόνου. Αλλά ουδέποτε δεν έχει αντιμετωπιστεί πελάτης με ασέβεια ή οποιαδήποτε άλλη συμπεριφορά που μπορεί να παρεξηγηθεί ή να σχολιαστεί αρνητικά. Δεν έχει παρά να ανατρέξει ο καθένας μας σε όλα τα προηγούμενα σχόλια (ακόμη και τα αρνητικά) να το διαπιστώσει αυτό.

5) Ο άνω εγκάθετος και συκοφάντης (δεν γνωρίζουμε αν ήταν όντως πελάτης) ουδέποτε προσέγγισε τη διεύθυνση του καταστήματος να αναφέρει τα "παράπονά" του. Αυτό θα έκανε ο καθένας "θιγμένος". Γιατί άραγε?

Τέλος θα θέλαμε να επαναλάβουμε ότι όσα αναφέρθηκαν στο σχόλιο του άνω μέλος είναι ψευδή, εμπαθή και κατευθυνόμενα.

Η κριτική γράφτηκε 22 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Επίσκεψη Καθαρά Δεύτερα σε ένα από τα δήθεν πιο αξιοπρεπή εστιατόρια θαλασσινών της περιοχής. Ειδικό μενού για τη μέρα με θαλασσινά και λοιπά νηστίσιμα εδέσματα. Δεν θα αξιολογησω την εξυπηρέτηση που γινόταν χαμός κ οι σερβιτόροι ελαχιστοι, κουρασμένοι και ειρωνικό. Θα αξιολογησω όμως την ληστεία στα πιάτα με τις αστείες ποσότητες και την ακριβή τιμή. Χταπόδι, καλαμαράκια σαλάτες κλπ σε μερίδες "δοκιμής για γευσιγνωσια". Κόστος 20€/άτομο, για δοκιμή θαλασσινών. Όταν κάναμε τα παράπονα μας στον υπεύθυνο, παραδέχτηκε πως έχουμε δίκαιο, έριξε την ευθύνη στο αφεντικό για την κάκιστη διαχείριση των τραπεζιών και των πιάτων. Στην ερώτηση γιατί πληρώσαμε ολόκληρη μερίδα ενώ μας έφεραν το 1/4 της, η απάντηση που λάβαμε ήταν " έχετε δίκαιο, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα. " Μπορώ να κάνω εγώ όμως από εδω, μαύρο στον Αραπακο, για την συμπεριφορά, το στυλακι και την έλλειψη σεβασμού στον πελάτη. Μαύρο στον Αραπάκο γιατί το Ναύπλιο είναι μια πόλη με παράδοση στην καλή εστίαση σε φιλόξενο περιβάλλον και δυστυχώς πλέον κρίνεται ανεπαρκής.

7  Ευχαριστούμε, agapockee
Η κριτική γράφτηκε 20 Φεβρουαρίου 2018

Επισκεφθήκαμε το συγκεκριμένο εστιατόριο την Καθαρά Δευτέρα. Ήταν γεμάτο και με δυσκολία βρήκαμε να καθίσουμε. Οι σερβιτόροι ήταν εμφανώς κουρασμένοι και χωρίς πολύ όρεξη να σε καλωσορίσουν. Ήρθαν για παραγγελία και δεν μας είπαν ούτε καλησπέρα. Παραγγείλαμε για ορεκτικά μια πατατοσαλάτα, μια αδιάφορη τοματοσαλάτα, μια μερίδα μελιτζάνες που ήταν μέτρια και μια μερίδα φάβα που ήταν το καλύτερο πιάτο στο τραπέζι.
Για κυρίως πήραμε γαριδομακαρονάδα η οποία δεν είχε καθόλου σάλτσα, μια μερίδα καλαμαράκια που ήταν απλά ψέμα, και μια μερίδα χταπόδι ψητό που ήταν ένα πλοκάμι κομμένο στα τρία και περίτεχνα τοποθετημένο ώστε να ξεγελάει το μάτι. Για τα παραπάνω και την αρκετή λαγάνα που φάγαμε για να "χορτάσουμε" πληρώσαμε 67 €.
Φυσικά μετά πήγαμε σε πραγματικό εστιατόριο και φάγαμε.
Δεν χρειάζεται αναφέρω σε ποιο. Αν ρωτήσεις τους ντόπιους ξέρουν.
Αραπάκος.. Μακριά

9  Ευχαριστούμε, JimBakr
Η κριτική γράφτηκε 19 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Μείναμε στο Ναύπλιο από Παρασκευή βράδι έως Κυριακή απόγευμα. Πήγαμε και τα δύο μεσημέρια της παραμονής μας. Ό,τι φάγαμε ήταν νόστιμο και κυρίως το ψάρι φρέσκο και σωστά ψημένο και τις δύο φορές. Το προσωπικό αρκετό σε αριθμό και πολύ ευγενικό κι εξυπηρετικό. Διαβάζω άλλες κριτικές ότι υπάρχουν μερίδες σχετικά μικρές ή ακριβές. Ίσως. Όμως το πρώτο πράγμα που ζητάς σε ένα τέτοιο εστιατόριο είναι τα θαλασσινά σε ποικιλία και καλομαγειρεμένα και κυρίως το ψάρι να είναι φρέσκο και σωστά ψημένο. Σε αυτά παίρνει άριστα. Ακριβά ; Συνήθως οι καλές ψαροταβέρνες είναι. Κι αυτή εδώ δεν ξεφεύγει από τον κανόνα γιατί είναι καλή και τίμια ψαροταβέρνα.

2  Ευχαριστούμε, Harry P
Η κριτική γράφτηκε 17 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ωραιος χωρος και πολυ ευγενικοι..το φαγητο ηταν πεντανοστιμο κ πολυ φρεσκο το ψαρακι!Αν και ηρθαμε για καθαρα Δευτερα ..δεν ειχαμε καμμια καθυστερηση στο φαγητο!οι τιμουλες ειναι λιγο ανεβασμενες αλλα τουλαχιστον τρως καλα!

1  Ευχαριστούμε, Zikou V

Αραπάκος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Ναύπλιο, Περιοχή Αργολίδας

Αραπάκος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!