“Να πάτε όπωσδήποτε”

Λαογραφικό Μουσείο Καστοριάς
Πληροφορίες για το αξιοθέατο
Η κριτική γράφτηκε 12 Μαρτίου 2018

Πρώτη φορά τέτοια ενημερωμένη ξενάγηση και δεν του φαινόταν. Πολύ όμορφο, πολύ ενημερωτικό, σε ταξιδεύει! Η κυρία-υπεύθυνη-ξεναγός ήταν άψογη, φιλική και πλήρως ενημερωμένη

Ευχαριστούμε, John_Kotsidis
Φιλτράρισμα

Η κριτική γράφτηκε 3 Μαρτίου 2018

Επιβάλλεται να το επισκεφθείτε και να ταξιδέψετε λίγο στο παρελθόν. Η κυρία που μας ξενάγησε ήταν πολύ σαφής και με γλαφυρό τρόπο μας διηγήθηκε γεγονότα του παρελθόντος.

Ευχαριστούμε, tetapap
Η κριτική γράφτηκε 29 Ιανουαρίου 2018

Ένα παραδοσιακό μακεδονίτικο αρχοντικό ανοίγει την πόρτα του και μας ξεναγεί στο παρελθόν... Όταν οι ευκατάστατοι Καστοριανοί έμποροι -κυρίως γουναράδες- έχτιζαν αυτά τα πανέμορφα σπίτια και τα στόλιζαν με κάθε λογής στολίδι φερμένο από τα Βαλκάνια, την Ευρώπη, τη Ρωσία. Μία ευγενέστατη κυρία μας ξενάγησε σε όλους τους χώρους: Το ισόγειο που χρησίμευε σαν κελάρι, τα χειμερινά και θερινά δωμάτια με τα σκαλιστά ταβάνια, τις ξύλινες μουσάντρες (με τρυπούλα στο σαλόνι για να βλέπει η νύφη τον προτεινόμενο γαμπρό!), τις κασέλες και τα πορσελάνινα σερβίτσια, τα σαλόνια με τα περίτεχνα έπιπλα όπου οργανώνονταν οι περίφημες "βεγγέρες" και οι άντρες κυρίως συζητούσαν για το μακεδονικό ζήτημα. Μία ζωντανή ιστορία ξεδιπλώθηκε μπροστά μας και θεωρώ πως κάθε επισκέπτης της Καστοριάς πρέπει να δει αυτό το μουσείο.

Ευχαριστούμε, Διονυσία Π
Η κριτική γράφτηκε 28 Ιανουαρίου 2018

Στο παλιό αρχοντικό Νεράντζη - Αιβάζη μαθαίνεις την ιστορία της πόλης! Η λαογραφία, η δράση του λαού, ο αγώνας μέσα από την ιστορία για την επιβίωση, ο Μακεδονικός Αγώνας, όλα περνάνε μπροστά στα μάτια σου σαν "ταινία"... Μπράβο! Η κυρία ξεναγός υπέροχη!

Ευχαριστούμε, Vasiliki K
Η κριτική γράφτηκε 23 Ιανουαρίου 2018

Μας λέγανε οι παππούδες μας ότι οι "παλιοί" παρόλο που δεν έχουν την τεχνολογία μας, παρόλο που ήταν δισειδαίμονες, είχαν μια αρχοντιά στην αισθητική τους και τη συμπεριφορά τους. Αυτό λοιπόν είναι καταφανές στο Λαογραφικό Μουσείο Καστοριάς! Το φωνάζουν όλοι οι χώροι, το φωνάζει το σαλόνι, το φωνάζουν τα εργαλεία της δουλειάς και η καθημερινή πρακτική όπως απεικονιζεται στους χώρους του μουσείου (το οποίο στεγάζεται σε παλαιό αρχοντικό)...Αξίζει μια επίσκεψη εκεί....

Ευχαριστούμε, Περικλής Σ

Λαογραφικό Μουσείο Καστοριάς: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Καστοριά, Περιοχή Καστοριάς
Καστοριά, Περιοχή Καστοριάς

Λαογραφικό Μουσείο Καστοριάς: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!