Ανοικτά σήμερα: 10:30 π.μ. - 3:00 μ.μ.
Αποθήκευση
Εξαιρετικά και σπάνια εκθέματα

Μια μοναδική συλλογή που αναπαριστά με μεθοδικό και εξαιρετικό τρόπο τη διδασκαλία στη χώρα μας από... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική γράφτηκε πριν από 1 εβδομάδα
TasteExperience
Πολύ ξεχωριστή συλλογή σ ένα χώρο που σε ταξιδεύει στα όμορφα χρόνια της ελληνικής παιδείας. Αξίζει και συστήνεται για παιδιά αλ

Ξεχωριστή εμπειρία για μικρούς και μεγάλους.Ενα ταξίδι στο παρελθόν, τα βιβλία, οι τάξεις, οι... διαβάστε περισσότερα

481georgeo
μέσω κινητής συσκευής

Η κριτική έγινε: 24 Σεπτεμβρίου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Το μουσείο είναι υπέροχο! Αν όχι το ωραιότερο, τότε σίγουρα από τα ωραιότερα μουσεία που έχω πάει. Η ξεναγός, υπέροχη στη δουλειά της, ο λόγος της είχε ροή και πάνω από όλα παρουσίασε όλα τα εκθέματα με ενδιαφέροντα τρόπο! Ένα μουσείο που θα το χαρούν μικροί και μεγάλοι. Αξίζει να το επισκεφτείτε 100%. Ιδανικό για σχολεία, κατηχητικό, συλλόγους κλπ.

Ημερομηνία εμπειρίας: Σεπτέμβριος 2022
Ευχαριστούμε, AlexandraZor
Ο/η GreekEducationMuseum, Υπεύθυνος Σχέσεων με Πελάτες του Μουσείο Ελληνικής Παιδείας, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 19 Νοεμβρίου 2022

Σας ευχαριστούμε από καρδιάς για τη βαθμολογία και τα υπέροχα λόγια σας! Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απολαύσατε την επίσκεψη σας στο Μουσείο μας! Μας δίνετε δύναμη να συνεχίσουμε! Σας περιμένουμε ξανά με χαρά!

Η κριτική έγινε: 23 Αυγούστου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Πολλά συγχαρητήρια στους ανθρώπους που το έστησαν. Πραγματικά, είναι ένα από τα λίγα μουσεία που θα πήγαινα και θα ξανά πήγαινα. Ο χώρος είναι σωστά διαχωρίσιμος. Τα εκθέματα είναι ένα κι ένα. Σε όποιον αρέσει το κάθε τι παλιό, σας συνιστώ να το επισκεφτείτε. Μαζί με το εισητηριο προσφέρουν και δωρεάν ξενάγηση, προβολές όπως και να δοκιμάσει κάποιος να γράψει σε παλιούς πίνακες, να δοκιμάσει να παίξει με σβούρες και πολλά άλλα πράγματα. Η κοπέλα στο μουσείο ήταν πάρα πολύ ευγενική και πρόθυμη να τα εξηγήσει όλα ξανά και ξανά, πολύ γλυκιά. Ο κύριος στο μουσείο που έχει δωρίσει κάποια παλιά βιβλία ήταν πρόθυμος να εξηγήσει ξανά όλη την ιστορία από την αρχή. Συγχαρητήρια και μπράβο για το έργο σας!!!!

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2022
Ευχαριστούμε, vasilikijlol
Ο/η GreekEducationMuseum, Διευθυντής Πωλήσεων του Μουσείο Ελληνικής Παιδείας, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 13 Σεπτεμβρίου 2022

Σας ευχαριστούμε από καρδιάς για τα υπέροχα λόγια σας! Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απολαύσατε την επίσκεψη σας στο Μουσείο μας! Μας δίνετε δύναμη να συνεχίσουμε!!

Η κριτική έγινε: 30 Απριλίου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Επισκέφτηκα το μουσείο το περασμένο φθινόπωρο. Η κοπέλα ενθουσιώδης και ευδιάθετη μας προσέφερε μια πλήρης, εντυπωσιακή ξενάγηση, μοιράστηκε την αγάπη της για το αντικείμενο της και μας άφησε άκρως ευχαριστημένες. Ο χώρος άψογα διαμορφωμένος ώστε να μην κουράζει, ταιριαστος με το περιβάλλον και τον χαρακτήρα των εκθεμάτων με επιπλέον ειδικά δωμάτια που κάνουν την ξενάγηση ακόμα πιο ενδιαφέρουσα.

Ημερομηνία εμπειρίας: Δεκέμβριος 2021
Ευχαριστούμε, katerina22888
Ο/η GreekEducationMuseum, Υπεύθυνος Σχέσεων με Πελάτες του Μουσείο Ελληνικής Παιδείας, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 9 Μαΐου 2022

Σας ευχαριστούμε από καρδιάς για τη βαθμολογία και τα υπέροχα λόγια σας! Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απολαύσατε την περιήγηση σας στο Μουσείο μας!

Η κριτική έγινε: 27 Απριλίου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Ένα πανέμορφο και νοσταλγικό ταξίδι στο παρελθόν αλλά και πηγή πληροφοριών για άγνωστες πτυχές της εκπαίδευσης στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Σπάνιες εκδόσεις, εκπαιδευτικά αντικείμενα και παιχνίδια και μια παλαιά σχολική τάξη σε πιστή αναπαράσταση. Και όλα αυτά υπό τη σκιά των Μετεώρων, η ιστορία των οποίων παρουσιάζεται μεστά και γλαφυρά. Τελευταίο αλλά εξίσου σημαντικό, η εξαίρετη ξενάγηση της γλυκιάς Κατερίνας!

Ημερομηνία εμπειρίας: Απρίλιος 2022
Ευχαριστούμε, Ευγενία Γ

Η κριτική έγινε: 27 Απριλίου 2022 μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετική συλλογή βιβλίων και αντικειμένων! Όλη η μαθητική ιστορία 100+ ετών μέσα από τα εκθέματα και της εξαιρετικής ξενάγησης της Κατερίνας! Τα παιδιά 8 & 6 ετών ενθουσιαστηκαν!

Ημερομηνία εμπειρίας: Απρίλιος 2022
Ευχαριστούμε, Journey62091979318

Σας ευχαριστούμε πολύ για τη βαθμολογία και θερμά σας λόγια! Χαιρόμαστε ιδιαίτερα που απολαύσατε την επίσκεψή σας στο Μουσείο μας!