“Άγρια μανιτάρια και μεγάλη συλλογή από κρασία!”
Κριτική για: Το Σπίτι της Μαριώς

Το Σπίτι της Μαριώς
Περιγραφή: GPS: 38.0552694, 022.1503194
Περιγραφή: GPS: 38.0552694, 022.1503194

Μια τελευταία εκδρομή πριν το lockdown μάς οδήγησε στα Καλάβρυτα. Επισκεφτήκαμε το μαγαζί του Γιώργου και της Μαριώς 5 λεπτά έξω από τα Καλάβρυτα κοντά στο Μέγα Σπήλαιο. Φοβερό τοπίο γεμάτο φθινοπωρινά χρώματα. Κίτρινα χρώματα παντού από τα φύλλα έτοιμα να πέσουν. Να χαίρεσαι να φωτογραφίζεις.

Όταν πήγαμε, είχε κάμποσες παρέες. Μας υποδέχτηκαν με όλες τις προφυλάξεις και μας βόλεψαν σε ένα τραπέζι έξω αφού κάνει ακόμα πολύ καλό καιρό και αντέχεται να γευματίσει κάποιος στον εξωτερικό χώρο. Καθίσαμε δίπλα από τον χώρο της πέργκολας. Οι υπόλοιπες παρέες ήταν διακριτά απλωμένες στον χώρο. Ένα δυο κοκκόρια περιφέρονταν "βοσκώντας" στο πράσινο δίνοντας μια βουκολική χροιά στο χώρο.

Ακούσαμε τον κύριο Γιώργο που μας παράθεσε τα πιάτα ημέρας. Τελικά από όσα καλά ακούσαμε, παραγγείλαμε πατζαροσαλάτα, χόρτα, μια σαλάτα φοβερή που φτιάχνουν εκεί, κολοκυθοσουπα με γιαούρτι, άγρια μανιτάρια "λαχτάριους", μπριζόλα με πατάτες τηγανιτές και γαρνιτούρα πολίτικη σαλάτα, μπιφτέκι χωριάτικο (τύπου γιαουρτλού), κοτόπουλο κοκκινιστό με πατάτες τηγανιτές και αγριογούρουνο με οξύμελο και γαρνιτούρα φακές. Μετά από 20 λεπτά περίπου άρχισαν να έρχονται τα κυρίως πιάτα της παραγγελίας μας.

Τι απίστευτες γεύσεις ήταν αυτές! Η κολοκυθόσουπα ήταν η πλέον ευχάριστη έκπληξη μαζί με αυτή των μανιταριών. Τα άγρια μανιτάρια με το βαλσάμικο είναι απίστευτα! Ήταν σαν να τρως κρέας. Θα μπορούσε να σταθεί ως κυρίως πιάτο από μόνο του. Το αγριογούρουνο με οξύμελο ήταν πολύ ιδιαίτερο πιάτο με πολύ ιδιαίτερες γεύσεις. Εντυπωσιακό. Η μπριζόλα και το μπιφτέκι γευστικά πιάτα και τίμια. Το κοτόπουλο ήταν πολύ μαμαδίστικο πιάτο θα έλεγα και πολύ νόστιμο. Όλα τα πιάτα μας ήταν σε αξιοζήλευτες μερίδες.

Πήραμε ένα εμφιαλωμένο κρασί "Τετράμυθος" και άλλο ένα "Παρπαρούσης". Πολύ πολύ ιδιαίτερα κρασιά και τα δύο. Πέρα από τη μεγάλη συλλογή με τοπικές ετικέτες κρασιών, είδαμε ότι είχε και μεγάλη ποικιλία από τοπικές μπίρες και τοπικά αναψυκτικά. Μας απαρίθμησε τουλάχιστον 4 μικροζυθοποιίες των οποίων τις μπίρες διαθέτει. Δυστυχώς δεν πήραμε κάποια γιατί προτιμήσαμε κρασί.

Ο λογαριασμός που ήρθε (αν εξαιρέσεις το κόστος του εμφιαλωμένου κρασιού) ήταν λογικός ανά άτομο. Στο τέλος κεραστήκαμε γλυκό κυδώνι από τα χέρια της Μαριώς. Δεν είπαμε όχι φεύγοντας σε ένα σφηνάκι τσίπουρο.

Θα ξανάρθουμε.

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2020
3  Ευχαριστούμε, At_P_833

Μας υποδέχτηκε ο Αργύρης, ένας κόκορας πραγματικός οικοδεσπότης. Υπέροχη ατμόσφαιρα, πολύ καλό φαγητό και πάνω από όλα ευγενέστατοι... Πραγματικά αξίζει αν σας βγάλει ο δρόμος σας στις γύρω περιοχές. Value for money από το ορεκτικό μέχρι το γλυκό, μεγάλη ποικιλία κρασιών και ανθρώπους που θα σας καθοδηγήσουν να χορτάσετε και μόνο με τις περιγραφές.

Ημερομηνία επίσκεψης: Νοέμβριος 2020
6  Ευχαριστούμε, christinaflor
Η κριτική γράφτηκε πριν από 3 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Εξαιρετικό εστιατόριο, ευχαριστούμε πολύ Γιώργο για την εξυπηρέτηση, ήταν όλα πολύ ωραία

6  Ευχαριστούμε, baskanell4
Η κριτική γράφτηκε πριν από 3 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Καταπληκτικό εστιατόριο με εξαιρετικό σέρβις. Ήταν όλα υπέροχα ! Ευχαριστούμε θα σας επισκεφτούμε πάλι οπωσδήποτε !!

6  Ευχαριστούμε, vcinnamon6
Η κριτική γράφτηκε πριν από 3 εβδομάδες μέσω κινητής συσκευής

Ηρθαμε εδώ λογω του TripAdvisor. Τελικά αποδείχτηκε εξαίρετικη επιλογή. Το φαγητό ήταν τέλειο και η καπνιστή μπριζόλα θα μου μείνει αλησμόνητη. Αν ο δρόμος μας, μας ξαναφέρει από τα μέρη σας,μια στάση θα είναι σίγουρα εδώ

6  Ευχαριστούμε, emanon2019

Το Σπίτι της Μαριώς: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Καλάβρυτα, Περιοχή Αχαΐας

Το Σπίτι της Μαριώς: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!

$USD
Ελλάδα
© 2020 TripAdvisor LLC Με την επιφύλαξη όλων των νόμιμων δικαιωμάτων.