Μήνυμα από το Tripadvisor:Προσωρινά κλειστό
Ανοικτά σήμερα: 9:00 π.μ. - 4:00 μ.μ.
Αποθήκευση
Συγκλονιστική εμπειρία

Η ιστορία ξετυλίγεται μπροστά μας. Στενάχωρη αλλά δεν πρέπει κανείς να παραλείψει την επίσκεψη στο... διαβάστε περισσότερα

Η κριτική έγινε: 10 Αυγούστου 2021
jennyheretaki
Να μην ξέχασουμε ποτέ την ιστορία

Η κριτική έγινε: 6 Ιουλίου 2021
BM1181
Ελλάδα

Η κριτική έγινε: 6 Ιουλίου 2021

Στον δρόμο μας πρώτα είδαμε το τραγικό μέρος της εκτέλεσης των ανδρων και αγοριών των Καλαβρίτων από τους Γερμανούς το 1943, και μετά επισκεφθήκαμε και το Μουσείο Ολοκαυτώματος. Δεν μπορεί ένας να κρύψει το δάκρυ και να μη σκεφθεί τη θυσία των προγόνων μας. Και, το πιο τραγικό είναι ότι οι κακουργοί δεν έχουν καθηγορηθεί ποτέ για το εγκλημα που έχουν κανει στα Καλαβριτα.

Ημερομηνία εμπειρίας: Ιούλιος 2021
Ευχαριστούμε, BM1181
Η κριτική έγινε: 29 Μαΐου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Πολλα εκθεματα. Καλη δουλεια με οπτικοακουστικο αρχειο.
Πραγματικα μας μετεφεραν τη συγκινηση και το ριγος μιας τραγικης αναδρομης.
Πρεπει να το επισκεφθει καθε ανθρωπος.

Ημερομηνία εμπειρίας: Μάιος 2021
Ευχαριστούμε, photopicma
Η κριτική έγινε: 27 Οκτωβρίου 2020

Παρα πολυ ωραιο .....λιγο στεναγχωρω,αλλα πραγματικα αξιζει η επισκεψη .Μην το χασετε !!! Μετα επισκεφτητε το μνημειο του ολοκαυτωματος.

Ημερομηνία εμπειρίας: Οκτώβριος 2020
Ευχαριστούμε, ippokratis76
Η κριτική έγινε: 4 Οκτωβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Ειναι ιερη υποχρεωση καθε ελληνα να θυμαται την ιστορια του και να τη μεταδωσουμε στις επομενες γενιες.ενα μεγαλο μπραβο στο προσωπικο για τη καθοδηγηση τη ευγενεια και στο πολυ σωστο gift shop που δινει βαση στα ομορφα βιβλια και οχι σε αναλωσιμα δωρακια

Ημερομηνία εμπειρίας: Οκτώβριος 2020
1  Ευχαριστούμε, DHMHTRHS P
Η κριτική έγινε: 31 Αυγούστου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Αν κ επισκεφτόμαστε συχνά τα Καλάβρυτα, αυτή ήταν η πρώτη φορά που πήγαμε στο μουσείο. Μια πτέρυγα είναι αφιερωμένη στο λαογραφικό κομμάτι κ όλο το υπόλοιπο στην ημέρα του Ολοκαυτώματος. Υπάρχουν οθόνες με βίντεο δηλώσεων κατοίκων της περιοχής που έζησαν από κοντά εκείνη την ημέρα. Η τελευταία αίθουσα του μουσείου προκαλεί ρίγη!

Ημερομηνία εμπειρίας: Αύγουστος 2020
1  Ευχαριστούμε, vakorona