Priceline
StayForLong
Travelocity
Η κριτική έγινε: 19 Σεπτεμβρίου 2016

Τι καταλαβαίνει κάποιος όταν διαβάζει την παρακάτω περιγραφή για το Διαμέρισμα 2 υπνοδωματίων, σε συνδυασμό και με τις αντίστοιχες φωτογραφίες?
"Περιγραφή
Ευρύχωρο διαμέρισμα με μεγάλο καθιστικό, 2 μπάνια, τζάκι και ανεμπόδιστη θέα στη θάλασσα."
Σίγουρα όχι ότι τα 2 ζευγάρια που θα νοικιάσουν το εν λόγω διαμέρισμα θα πρέπει να τραβήξουν κλήρο για το ποιος θα πάρει το "καλό" δωμάτιο (αυτό δηλ. που βλέπει στην θάλασσα) και ποιος θα πάρει το δωμάτιο που βλέπει στο πλάι (καμία σχέση με θάλασσα), στον διπλανό ξενώνα, στον χώρο που ο κόσμος παίρνει το πρωινό του και άρα τα παντζούρια πρέπει να είναι κλειστά (κι επειδή τα παντζούρια είναι από την μέσα πλευρά, πρέπει να είναι και τα παράθυρα κλειστά), για να υπάρχει ένα στοιχειώδες privacy. Μόνο που δεν πάει κανείς να μείνει στην Μονεμβασιά για να έχει παράθυρα/παντζούρια κλειστά, σωστά? Σε κάθε περίπτωση, κάποιος θα μείνει και σε αυτά τα δωμάτια, αλλά ας το γνωρίζει τουλάχιστον από πριν και ας είναι δική του επιλογή, όχι αποτέλεσμα παραπλάνησης.
Όλα αυτά ίσως θα μπορούσαν να ξεπεραστούν αν ο κύριος στην ρεσεψιόν έκανε μια στοιχειώδη προσπάθεια να "ακούσει" τον πελάτη και να τον "χειριστεί" με ευγένεια. Προσωπικά, δεν θυμάμαι άλλη φορά στη ζωή μου να έχω μείνει τόσο speechless με την συμπεριφορά ανθρώπου που εκείνη την ώρα προσφέρει κάποια υπηρεσία: όταν του είπα για το sea view, μου είπε ότι το site τους είναι ξεκάθαρο. Του ζήτησα να δούμε μαζί το site, μου είπε να το δω μόνη μου, αυτός ήξερε πολύ καλά τι λέει το site τους, δεν χρειαζόταν να το τσεκάρει. Τον παρακάλεσα να χαμηλώσει τους τόνους, λέγοντας του ότι δεν υπάρχει λόγος να μιλάει έτσι, ότι είμαι "ο πελάτης" και ότι απλά θέλησα να συζητήσω ένα πρόβλημα που είχα μαζί του. Του ανέφερα μάλιστα "δεν λένε ότι ο πελάτης έχει πάντα δίκιο?" και θεώρησε σωστό να μου επισημάνει ότι 'όχι ο πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο", μέχρι που του επισήμανα ότι αυτό το ανέφερα σαν μια έκφραση που χρησιμοποιούμε.... Μου τόνισε και μου έδειξε (σε ταμπελίτσα) το 9.2 review, χωρίς να αντιλαμβάνεται ότι την ίδια ώρα o ίδιος το κατέστρεφε, αφού αδυνατούσε να βρει τον κατάλληλο τρόπο να χειριστεί τον πελάτη του, να είναι τουλάχιστον ευγενικός και να δώσει μια κάποια λύση, έστω και ένα "μας συγχωρείτε πολύ, έγινε παρεξήγηση" ή κάτι παρεμφερές .... Να σημειωθεί, ότι είχαμε κοιτάξει τα διάφορα reviews όταν ψάχναμε και μας είχε κερδίσει το πόσο ευγενικοί διαβάζαμε ότι ήταν οι κύριοι του ξενώνα. Αντί αυτού, στο τέλος μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα και αν δεν θέλουμε να μείνουμε μπορούμε να φύγουμε και "να πάμε στην ευχή της Παναγίας". Είχα κατέβει στην reception για να αναφέρω 2 θέματα που βιώσαμε με το μπήκαμε στο διαμέρισμα: α. ότι το 1 από τα 2 δωμάτια δεν έχει θέα στη θάλασσα όπως νομίζαμε από το site, και β. ότι υπήρχε έντονη μυρωδιά στα μπάνια από την αποχέτευση, αλλά δεν μπόρεσα να φτάσω στο β., καθώς ήταν τόσο έντονος ο διαπληκτισμός που έφυγα με το α.
Φυσικά και ήταν πολύ καλή η τοποθεσία, ήταν πολύ καθαρό, ήταν φωτεινό, αλλά όλα τα καλά του ξενώνα επισκιάστηκαν από την απίστευτη συμπεριφορά του κυρίου στη ρεσεψιόν και όλη η καλή μας διάθεση ... εξαφανίστηκε!

Ημερομηνία διαμονής: Σεπτέμβριος 2016
2  Ευχαριστούμε, Chris2016Man2016
Ο/η Takis P, Ιδιοκτήτης του Kelia, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 9 Μαρτίου 2017

H αλήθεια είναι ότι με εξέπληξε το σχόλιο σας. 'Oχι γιατί δεν μπορεί ο επισκέπτης να μεταφερει την εμπειρία του πραγμα πολύ φυσικό,αλλά η όλη περιγραφή σας.Θα μπορούσα να μεταφερω και εγω τόσο την απαξιωτική εως μειωτική συμπεριφορά σας, όσο και τον διάλογο πού είχαμε. Δεν θα το κανω όμως γιατί σέβομαι τον κάθε επισκέπτη προσδοκώντας να γινει φευγοντας φίλος μας.Θα σας υπενθυμισω μόνο ότι κατά την αναχώρηση τόσο του συζύγου σας όσο και της αδελφης σας εισπράξαμε πολλά ευχαριστω τοσο για την φιλοξενία όσο και για το καταπληκτικό (όπως είπαν πρωινό, μερος του οποίου το πηραν μαζί).Λυπούμε πού ειχατε αυτην την "τοσο" δυσάρεστη εμπειρία αλλά παρακαλώ δωστε τοσο σε εμας, όσο και στον εαυτο σας μια δευτερη ευκαιρία στο μέλλον.

Με εκτίμησηση

Η κριτική έγινε: 17 Αυγούστου 2016

Πολύ όμορφος και ζεστός χώρος! Ήταν όλοι πολύ φιλικοί και φιλόξενοι!
Φτάνοντας μας περίμεναν με ποτό καλωσορίσματος και το δωμάτιο που μέναμε ήταν πανέμορφο!
Φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις και ανυπομονούμε να ξαναπάμε!

Ημερομηνία διαμονής: Αύγουστος 2016
1  Ευχαριστούμε, Elisavet P
Η κριτική έγινε: 5 Αυγούστου 2016

Από την αρχή, που μίλησα στο τηλέφωνο με τον Κο Τάκη για να κλείσω δωμάτιο, διαπίστωσα πόσο ευγενικός και εξυπηρετικός ήταν πράγμα που συνεχίστηκε σε μεγαλύτερο βαθμό με την άφιξή μας στο υπέροχα διατηρημένο οίκημα-γενετειρα του Γ. Ρίτσου στο Κάστρο της Μονεμβασιάς (νομίζω το ωραιότερο σημείο του Κάστρου).
Το δωμάτιο, (πεντακάθαρο, άνετο, περιποιημένο με όλες τις σύγχρονες ανέσεις και με θέα στη θάλασσα), σου έδινε την εντύπωση ότι βρισκόσουν σε μια άλλη εποχή, απόλυτα εναρμονισμένο με την ηρεμία που σου αποπνέει η Καστροπολιτεία.
Τόσο ο ιδιοκτήτης όσο και το προσωπικό ήταν ιδιαίτερα ευγενικοί, φιλικοί και πρόθυμοι να μας εξυπηρετήσουν στο παραμικρό.
Επίσης, το πρωινό καθαρά ελληνικό, με φρεσκα προϊόντα παραγωγής της οικογένειας ήταν νοστιμότατο απολαμβάνοντάς το με θέα τη θάλασσα και με περιεχόμενο που διαφοροποιουνταν ανά ημέρα.
Περάσαμε υπέροχα, απίστευτες στιγμές χαλάρωσης και με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκεφτούμε ξάνα!!!
Συστήνεται ανεπιφύλακτα, σας ευχαριστούμε πολύ!!!

Συμβουλή για το δωμάτιο: Επιλέξτε δωμάτια στον πάνω όροφο, έχουν υπέροχη θέα στη θάλασσα
Ημερομηνία διαμονής: Ιούνιος 2016
Ευχαριστούμε, Georgios V
Η κριτική έγινε: 14 Ιουλίου 2016

Από την αρχή,που πήραμε τηλέφωνο και οι δύο κύριοι που μιλήσαμε ήταν ευγενέστατοι και εξυπηρετικότατοι,αυτό συνεχίστηκε και όταν φτάσαμε!!Ο ιδιοκτήτης μας καλωσόρισε και αισθανθήκαμε αμέσως άνετα!!!Το δωμάτιο μας το 10 έβλεπε στη πλαγίως στη θάλασσα και είχε μπροστά το εκκλησάκι.Η τοποθεσία για μένα ήταν η καλύτερη,γιατί ενώ είναι μέσα στο κάστρο έχει πολύ χώρο μπροστά, όπου μπορείς να πάρεις και ο πρωινό σου και δεν είναι στριμωχτά στα σοκάκια.Το δωμάτιο ωραίο και καθαρό με ωραία προιόντα περιποίησης.Το μόνο μείον για εμάς ήταν το πρωινό,όχι ότι ήταν άσχημο,απλά ήταν σερβιριζόμενο και πιστεύω ότι δεν καλύπτει όλα τα γούστα και ειδικά για την τιμή του δωματίου.Σαν σύνολο μείναμε πολυ ικανοποιημένοι,ευχαριστούμε για όλα!

Συμβουλή για το δωμάτιο: τα μπροστινά δωμάτια που έχουν θέα στη θάλασσα.
Ημερομηνία διαμονής: Ιούλιος 2016
Ευχαριστούμε, ΕΛΙΝΑ Κ
Η κριτική έγινε: 17 Απριλίου 2016

Άψογα διατηρημένο οίκημα, το δίκλινο του ισογείου στο οποίο μείναμε ήταν πεντακάθαρο, άνετο, καλαίσθητο, με όλες τις σύγχρονες ανέσεις, το προσωπικό και ο ιδιοκτήτης ευγενέστατοι, εξυπηρετικοί και φιλικοί. Το σημείο στο οποίο βρίσκεται ο ξενώνας, είναι ένα από τα καλύτερα του κάστρου. Επιπλέον, το πρωινό, αμιγώς ελληνικό, με ολόφρεσκα προϊόντα παραγωγής της οικογένειας ήταν καταπληκτικό και σερβίρεται με θέα το απέραντο γαλάζιο. Εάν ξαναπάμε στην Μονεμβασιά, σίγουρα θα επιδιώξουμε να μείνουμε πάλι στα Κελλιά. Εις το επανιδείν λοιπόν!

Ημερομηνία διαμονής: Απρίλιος 2016
5  Ευχαριστούμε, pavlos_k1986

Δεν σας κρύβω πως κάθε φορά πού διαβάζω μια τόσο καλή κριτική αισθάνομαι υπέροχα. Όχι τόσο γιατί αυτό δίνει προστιθέμενη αξία στην επιχείρηση, αλλά γιατί μέσω αυτής της δραστηριότητας μας γνωρίζουμε υπέροχους ανθρώπους πού στην συνέχεια γίνονται φίλοι μας. Σας περιμένουμε σύντομα στα Κελλιά λαι πάλι.

Φιλικά,
Τάκης Παπαδάκης