“Άψογος συνδυασμός φαγητού και εξυπηρέτησης”
Κριτική για: Το Κανονι

Το Κανονι
Καλό για: Γραφική θέα, Τοπική κουζίνα
Περιγραφή: Το εστιατόριο ‘Το Κανόνι’ χαρακτηρίζεται από την Πελοποννησιακή του κουζίνα, η οποία είναι βασισμένη σε τρία στοιχεία: Τα υλικά άριστης ποιότητας, την άρτια Παρασκευή και την δημιουργικότητα. Η εμπειρία ετών αναζητούν από την φύση ότι καλύτερο αυτή προσφέρει απλόχερα κάθε εποχή από τοπικούς παραγωγούς της Μονεμβασιάς και της γύρω περιοχής εξελίσσοντας το σε ένα γευστικά άψογο αποτέλεσμα με πιάτα αγνά και αυθεντικά. Απολαύστε την τοπική μας κουζίνα με φρέσκα πιάτα όπως το ντόπιο σαγανάκι από κατσικίσιο τυρί, το λουκάνικο που φτιάχνεται παραδοσιακά καπνισμένο σε φασκόμηλο με κομμάτια πορτοκαλιού, την σπεσιαλιτέ μας την μελιτζάνα με ντομάτα, κρεμμύδι, πιπεριές, τυρί φέτα ψημένη στον φούρνο, το παραδοσιακή μας Σαϊτι που φτιάχνεται καθημερινά με φύλλο ανοιγμένο στο χέρι γεμισμένο με σπανάκι και τυρί φέτα και ψημένο σε μαντέμι, το κλέφτικο αρνάκι, την φημισμένη μας γαριδιμακαρονάδα αλλά και το φρέσκο ψάρι σε συνδυασμό με ντόπια παγκοσμίως βραβευμένα κρασιά από τους γύρω αμπελώνες. Η ηθική μας ικανοποίηση είναι το χαμόγελο ευχαρίστησης στο πρόσωπο του κάθε πελάτη
Η κριτική γράφτηκε 13 Σεπτεμβρίου 2020

Μετά από μία άτυχη εμπειρία σε άλλο εστιατόριο της περιοχής, εξεπλάγην ευχάριστα πρώτα από όλα από τη θερμή υποδοχή της ιδιοκτήτριας και την προθυμία να εξυπηρετήσει τον πελάτη. Ο κατάλογος συνδυάζει τα παραδοσιακά μανιάτικα με τα κλασικά ιταλικά πιάτα με την ιδιαίτερη πινελιά του σεφ. Η τοποθεσία είναι εξαιρετική, το σέρβις πολύ γρήγορο και η ατμόσφαιρα πολύ ζεστή. Μείναμε τρία βράδια στη Μονεμβάσια και φάγαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο δύο βραδιές στη σειρά δοκιμάζοντας διαφορετικά πιάτα κάθε φορά. Μπράβο. Να συνεχίσουν έτσι.

Ευχαριστούμε, Βαρβάρα Κ

Η κριτική γράφτηκε 12 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Κάτσαμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο τυχαία κ δικαιώθηκαμε πλήρως! Πολύ νόστιμα πιάτα σε λογικές τιμές και εξαιρετικό σέρβις! Ποικιλία νοστιμβν ορεκτικων κ νόστιμα κυρίως πιάτα! Σίγουρα θα το ξαναπροτιμησουμε!

Ευχαριστούμε, thanospap25
Η κριτική γράφτηκε 8 Σεπτεμβρίου 2020

Ότι και να παραγγείλαμε ήταν νόστιμο. Εξαιρετικές πένες με απάκι κοτόπουλο. Η εξυπηρέτηση εξαιρετική και η ατμόσφαιρα στη βεράντα πολύ ευχάριστη.

1  Ευχαριστούμε, ChrysoulaGk
Η κριτική γράφτηκε 6 Σεπτεμβρίου 2020

Επισκεφθήκαμε το εν λόγω εστιατόριο και ως προς το φαίνεσθαι και ως προς το μενού υποθεσαμε ότι ήταν αντάξιο στον πήχη που έχει θέσει..

1ον δεν υπήρχε καλωσόρισμα:
Ο σερβιτόρος(ο μελαχρινός χωρίς μασκα)θεώρησε ότι δεν έπρεπε να μας φέρει ψωμί μιας και παραγγείλαμε το σαϊτι... απαράδεκτο για ένα τέτοιου τύπου εστιατόριο να μην έχει ένα βασικό καλοσωρισμα για τους πελάτες του...

2ον πιάτα ακριβά χωρίς καμια ουσία:
Παραγγείλαμε την μελιτζάνα με τα τυριά και το σαΐτι ως ορεκτικά...πραγματικα τίποτα το ενδιαφέρον! Ως κυρίως πήραμε την καπνιστή πανσετα που αυτή κάπως έφτιαξε τα πράγματα αλλά ουδέποτε ήταν καπνιστή! Ήταν μια ψητή πανσετα με το λαδολεμονο της που την βρίσκεις και σε μια απλή ταβέρνα 3 ευρώ φθηνοτερη...

δεν συζητώ καν για τη σχέση ποσοτητας-ποιοτητας με την τιμή...

3ον: το προσωπικό του μαγαζιού Ναι μεν ευγενικό ως προς το πρόσωπό σου όμως αγενές ως προς το σύνολο. Δεν μέτρησα πόσες φορές άκουσα την λέξη μ@@@ κούνησε τον κ@@ σου και άλλα τέτοια γαλλικά. Παιδιά να ξέρετε, ακούγεται!

ΥΓ: Ο Λεωνίδας(ο μόνος π άξιζε σε θέμα συμπεριφοράς) πιστεύω αξίζει ένα ρεπό μιας και είναι το παιδί για όλες τις δουλειές... μέχρι και εμείς μάθαμε το όνομα του π καθίσαμε 1 ώρα...

Επαγγελματισμός 0, Σεβασμός στον πελάτη 0, σεβασμός στο προσωπικό 0....

Αα...φυσικα και δεν υπήρχε κέρασμα στο τέλος!

1  Ευχαριστούμε, Kyriaki1-
Ο/η petrosgiovanis, Ιδιοκτήτης του Το Κανονι, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπαντήθηκε στις 7 Σεπτεμβρίου 2020

Ευχαριστούμε για την επίσκεψή σας στο εστιατόριο μας.
1ον. Καλωσόρισμα δεν έχουμε μιας και τα πρώτα πιάτα και η σαλάτα βγαίνουν σε 5 με 10 λεπτά το πολύ από την παραγγελία. Το ψωμί χρεώνεται και αν σας το φέρουμε χωρίς να το έχετε ζητήσει θα μας παρεξηγήσετε και θα παραπονεθείτε ότι δεν το ζητήσαμε.
2ον. Λυπάμαι που δεν βρήκατε ενδιαφέρον τα ορεκτικά μας. Είναι άποψη σας και είναι απόλυτα δεχτή, εξάλλου γούστα είναι αυτά σε κάποιους αρέσουν σε κάποιους δεν αρέσουν. Αφού έχουμε πιάσει το 95% των πελατών μας και τους αρέσουν είμαστε πολύ χαρούμενοι και ικανοποιημένοι. Η πανσέτα δεν αναγράφει πουθενά ότι είναι καπνιστή ! Καραμελωμένη αναφέρει ο κατάλογος. 6 ευρώ δεν νομίζω ότι θα την βρεις σε ταβέρνα. Μια που δεν συζητάς καν για την σχέση ποιότητας ποσότητας τιμής . Δεν μπαίνω στην διαδικασία καν.
3ον Χαίρομαι ότι το προσωπικό ήταν ευγενικό ως προς το πρόσωπό σας. Δυστηχώς ο χώρος είναι έτσι διαμορφωμένος στο Κάστρο που δεν επιτρέπει η αρχαιολογία αλλαγές και λυπάμαι που ακούσατε τα Γαλλικά, θα προσπαθήσουμε να μην ακουγόμαστε (πάνω στην πίεση της δουλειάς, στον χώρο της εστίασης τα Γαλλικά είναι δυστυχώς βασική γλώσσα, δεν είναι γραφείο). Έχετε δίκιο όμως και θα γίνουν οι ανάλογες συστάσεις.
Υ.Γ, Ο Λεωνίδας όντως αξίζει ένα Ρεπό όπως και όλα τα παιδιά και οι εργαζόμενοι μετά από την πίεση του Αυγούστου.
Ααααα δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιοι περιμένουν κέρασμα στα μαγαζιά που πάνε. Για εμάς το κέρασμα είναι το γευστικό ταξίδι που σας προσφέρουμε σε ένα μοναδικό τόπο παγκοσμίως αναγνωρισμένο με πολύ προσιτές τιμές φοβερή ποιότητα και πιάτα εμπνευσμένα και φτιαγμένα από εξειδικευμένους Σεφ με πολύ αγάπη.

Η κριτική γράφτηκε 6 Σεπτεμβρίου 2020 μέσω κινητής συσκευής

Το εστιατόριο ήταν πολυ καλό !!
Η πιτσα που φάγαμε ήταν εξαιρετική !
Το προσωπικο ήταν πολυ ευγενικό και ευχάριστο!!!

1  Ευχαριστούμε, geusignostis1

Ευχαριστούμε Κυνηγέ !

Το Κανονι: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Μονεμβασιά, Δήμος Μονεμβασιάς

Το Κανονι: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!