“Θα ξαναπηγαίναμε οπωσδήποτε”

Ταβέρνα Άγιος Πέτρος
Περιγραφή: Σε απόσταση 10 χιλιομέτρων από τη Χώρα της Σκύρου στο Βόρειο τμήμα του νησιού, στην περιοχή Τραχύ, βρίσκεται η παραδοσιακή – οικογενειακή ταβέρνα «Άγιος Πέτρος», μέσα στο πευκοδάσος, στη μέση του πουθενά. Η οικογενειακή ταβέρνα μέσω του Φεστιβάλ Γαστρονομίας // Ιούνιος 2015 // Σκυριανή βόλτα, βραβεύτηκε ως Επιλεγμένο σημείο. Στην παραδοσιακή – οικογενειακή ταβέρνα «Άγιος Πέτρος» με πολύ αγάπη και μεράκι προσφέρουμε καθημερινά μια μεγάλη ποικιλία φαγητών, ψητών αλλά και μαγειρευτών, χρησιμοποιώντας πάντα φρέσκα και αγνά υλικά, όλα δικής μας παραγωγής όπως κρέατα (αρνί, κατσίκι, μοσχάρι, χοιρινό), λαχανικά εποχής από το μποστάνι μας και τυριά (γραβιέρα, μυζήθρα, φέτα, ξυνοτύρι). Εδώ ξεδιπλώνεται ο κόσμος της παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας με τις καλύτερες Σκυριανές γεύσεις, όπως κατσικάκι στη λαδόκολλα, κατσικάκι λεμονάτο, κοκκορομακαρονάδα, φάβα ‘‘παντρεμένη’’ με μάραθο, λαδόπιτα με ξυνοτύρι και παλαιωμένη πυθαρίσια γραβιέρα Σκύρου, διακεκριμένη με το βραβείο GOURMET 2006-2007.. Από την ταβέρνα μας μπορείτε να προμηθευτείτε διάφορα είδη κρεάτων, τυριών, λαχανικών όπως επίσης και τον τραχανά παραγωγής μας. Όλα αυτά σ’ ένα πανέμορφο περιβάλλον που η φιλοξενία της οικογένειας Μαυρίκου, θα παραμείνει αξέχαστη σ’ όλη την πορεία του ταξιδιού σας. Ο χώρος της ταβέρνας, όμορφα και παραδοσιακά διακοσμημένος, είναι ιδανικός και διατίθεται για κοινωνικές εκδηλώσεις. Το κατάστημα διαθέτει άνετο parking καθώς και παιδική χαρά κάτω απ’ τις κληματαριές.
Η κριτική γράφτηκε 19 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Ένας όμορφος περιποιημένος χώρος στην μέση του πουθενά μέσα στην φύση , το μόνο που ακούς είναι οι ήχοι των πουλιών . Τεράστιες προσεγμένες μερίδες , ότι και να δοκιμάσαμε ήταν φανταστικό , τα παίδακια το κάτι άλλο . Τιμές προσιτές σε σχέση με τις μερίδες , το προσωπικό εξυπηρετικό και φιλικό . Άνετο πάρκινγκ . Θα συνιστούσα να πάτε απόγευμα προς βράδυ γιατί το μεσημερι έχει αρκετή ζέστη και δυστυχώς δεν υπάρχει ούτε ανεμιστήρας . Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι τα αναψυκτικά ήταν από την Βουλγαρία ( προτιμούμε τα ελληνικά προϊόντα κύριοι όχι τα παρά εισαγωγής ) .

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, Kostas M

Η κριτική γράφτηκε 19 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Το καλύτερο εστιατόριο στο νησί. Αν και φημίζεται για τα κρεατικά του, από την προηγούμενη ημέρα προπαραγγείλαμε αστακό. Οι μερίδες είναι τεράστιες, η εξυπηρέτηση είναι άψογη και το περιβάλλον δροσερό και φιλόξενο. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα και στους πλέον δυσπιστους.

11  Ευχαριστούμε, Eleni_Psi
Η κριτική γράφτηκε 16 Ιουλίου 2021 μέσω κινητής συσκευής

Must προορισμός για κρέας. Όλα από άποψη γεύσης ήταν άψογα. Παιδάκια αρνίσια πεντανοστιμα. Τεροπιταρια με τραχανά κ μέλι πολυ νόστιμα, γραβιεροκεφτεδες υπέροχοι.
Στα αρνητικά το γεγονός ο, τι δεν σου κόβουν απόδειξη και η εξυπηρέτηση όταν πηγαμε να παρουμε τυριά παραγωγης τους. Λες κ δεν θελαν να σου πουλησουν. Της φάνηκε περιεργο της κυρίας που ζήτησα να μου κόψει τρία τέταρτα γραβιέρα κ να τυλίξει σε διαφορετικά χαρτιά. Ουτε να εξηγήσει κάτι για τα τυριά τους. Έμοιαζε να ήταν ικανοποιημένη μόνο αν αγοράζαμε όλα τα κεφάλια γραβιερας.

Ευχαριστούμε, Dimitra M
Η κριτική γράφτηκε 14 Ιουλίου 2021

Όμορφο μέρος με καλό φαγητό,υπέροχη φέτα και ακόμη καλύτερο ψωμί δικό τους με προζύμι ❤️.Πήραμε ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα,πατάτες τηγανητές με μυζήθρα, τζατζίκι....όλα ήταν υπέροχα ️.Αγοράσαμε ψωμί, φέτα δική τους και διάφορα φρούτα δικής τους παραγωγής. Γρήγορο service,καλές τιμές και ωραίες γεύσεις ️. Μπράβο σας,θα ξαναβρεθούμε(δεν έχω φάει πιο ωραίο ψωμί και καλύτερη φέτα)Το κερααμενο καρπουζακι στο τέλος όλα τα λεφτά ❤️

Ευχαριστούμε, FellowTraveler409291
Η κριτική γράφτηκε 3 Ιουλίου 2021

Τοποθεσία όχι εύκολα προσβάσιμη. Το μαγαζί όμορφο. Το φαγητό υπερτιμημένο. Πολύ χορταστικές μερίδες αλλά μέτρια ποιότητα. Οι τιμές κανονικές.

1  Ευχαριστούμε, Dina75aridaia

Ταβέρνα Άγιος Πέτρος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Σκύρος, Σποράδες
Σκύρος, Σποράδες

Ταβέρνα Άγιος Πέτρος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!