“Πολύ όμορφη εμπειρία 🏝️”

Ταβέρνα Άγιος Πέτρος
Περιγραφή: Σε απόσταση 10 χιλιομέτρων από τη Χώρα της Σκύρου στο Βόρειο τμήμα του νησιού, στην περιοχή Τραχύ, βρίσκεται η παραδοσιακή – οικογενειακή ταβέρνα «Άγιος Πέτρος», μέσα στο πευκοδάσος, στη μέση του πουθενά. Η οικογενειακή ταβέρνα μέσω του Φεστιβάλ Γαστρονομίας // Ιούνιος 2015 // Σκυριανή βόλτα, βραβεύτηκε ως Επιλεγμένο σημείο. Στην παραδοσιακή – οικογενειακή ταβέρνα «Άγιος Πέτρος» με πολύ αγάπη και μεράκι προσφέρουμε καθημερινά μια μεγάλη ποικιλία φαγητών, ψητών αλλά και μαγειρευτών, χρησιμοποιώντας πάντα φρέσκα και αγνά υλικά, όλα δικής μας παραγωγής όπως κρέατα (αρνί, κατσίκι, μοσχάρι, χοιρινό), λαχανικά εποχής από το μποστάνι μας και τυριά (γραβιέρα, μυζήθρα, φέτα, ξυνοτύρι). Εδώ ξεδιπλώνεται ο κόσμος της παραδοσιακής ελληνικής κουζίνας με τις καλύτερες Σκυριανές γεύσεις, όπως κατσικάκι στη λαδόκολλα, κατσικάκι λεμονάτο, κοκκορομακαρονάδα, φάβα ‘‘παντρεμένη’’ με μάραθο, λαδόπιτα με ξυνοτύρι και παλαιωμένη πυθαρίσια γραβιέρα Σκύρου, διακεκριμένη με το βραβείο GOURMET 2006-2007.. Από την ταβέρνα μας μπορείτε να προμηθευτείτε διάφορα είδη κρεάτων, τυριών, λαχανικών όπως επίσης και τον τραχανά παραγωγής μας. Όλα αυτά σ’ ένα πανέμορφο περιβάλλον που η φιλοξενία της οικογένειας Μαυρίκου, θα παραμείνει αξέχαστη σ’ όλη την πορεία του ταξιδιού σας. Ο χώρος της ταβέρνας, όμορφα και παραδοσιακά διακοσμημένος, είναι ιδανικός και διατίθεται για κοινωνικές εκδηλώσεις. Το κατάστημα διαθέτει άνετο parking καθώς και παιδική χαρά κάτω απ’ τις κληματαριές.
Η κριτική γράφτηκε 14 Ιουλίου 2021

Όμορφο μέρος με καλό φαγητό,υπέροχη φέτα και ακόμη καλύτερο ψωμί δικό τους με προζύμι ❤️.Πήραμε ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα,πατάτες τηγανητές με μυζήθρα, τζατζίκι....όλα ήταν υπέροχα ️.Αγοράσαμε ψωμί, φέτα δική τους και διάφορα φρούτα δικής τους παραγωγής. Γρήγορο service,καλές τιμές και ωραίες γεύσεις ️. Μπράβο σας,θα ξαναβρεθούμε(δεν έχω φάει πιο ωραίο ψωμί και καλύτερη φέτα)Το κερααμενο καρπουζακι στο τέλος όλα τα λεφτά ❤️

Ευχαριστούμε, FellowTraveler409291

Η κριτική γράφτηκε 3 Ιουλίου 2021

Τοποθεσία όχι εύκολα προσβάσιμη. Το μαγαζί όμορφο. Το φαγητό υπερτιμημένο. Πολύ χορταστικές μερίδες αλλά μέτρια ποιότητα. Οι τιμές κανονικές.

1  Ευχαριστούμε, Dina75aridaia
Η κριτική γράφτηκε 2 Ιουλίου 2021

Δικά τους τυροκομικά κ κρέατα εξαιρετικα.Το καλύτερο φαγητό στο νησί κ πολύ γενναιόδωροι σε κεράσματα! οι τιμές πάρα πολύ σωστές θυμίζουν άλλες εποχές....

Ευχαριστούμε, Ndrafi
Η κριτική γράφτηκε 27 Ιουνίου 2021

Την επισκεφθηκαμε Αγ πνεύματος.Πηραμε αγριοκάτσικο στη λαδοκολλα 10,€,παιδάκια κατσικίσια 11€ ,γραβιεροκεφτεδες τζατζίκι .Ήταν όλα εξαιρετικά κ μεγάλες μερίδες,Μας κέρασαν κ λουκάνικο .Γρήγορο σέρβις και καλές τιμες.Πολλα συγχαρητηρια

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
1  Ευχαριστούμε, MARPETRPatra
Η κριτική γράφτηκε 20 Ιουνίου 2021

Σαν τοποθεσια φανταστικη, στη μεση ενος πευκοφυτου δασους. Το φαγητο μετριο, τιποτα το ιδιαιτερο.
Υ. Γ Για οσους θελουν να συνομιλησουν τηλεφωνικα.. Καντε το πριν φτασετε στο μαγαζι... Δεν υπαρχει σημα κινητης

Ημερομηνία επίσκεψης: Ιούνιος 2021
Ευχαριστούμε, elenapW3668XR

Ταβέρνα Άγιος Πέτρος: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Σκύρος, Σποράδες
Σκύρος, Σποράδες

Ταβέρνα Άγιος Πέτρος: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!