“Όμορφο μαγαζί Ωραίο φαγητό..”
Κριτική για: Κανέλα & Γαρύφαλλο

Κανέλα & Γαρύφαλλο
Καλό για: Γραφική θέα, Ειδικές περιστάσεις
Περιγραφή: Μοναδικές κι ιδιαίτερες γεύσεις σε ένα ζεστό, ρομαντικό και καθαρό χώρο με πρωταγωνιστές τα Μανιτάρια! Πρωτότυπες συνταγές με άγρια μανιτάρια που συλλέγονται από την περιοχή και δικής μας καλλιέργειας. Πολλές επιλογές για χορτοφάγους αλλά κι εξαιρετικά ντόπια κρέατα ελευθέρας βοσκής. Μενού με καταβολές στην παράδοση αλλά με δάνεια από την διεθνή κουζίνα. Οι οινόφιλοι θα λατρέψουν την λίστα 80 κορυφαίων ελληνικών κρασιών - όλα διαθέσιμα και σε ποτήρι!! Απολαύστε το γεύμα σας σε ένα άκαπνο χώρο με καλή μουσική και προσεγμένο σέρβις. Ολοκληρώστε με ένα υπέροχο γλυκό και ένα από τα 10 λικέρ που φτιάχνουμε με διάφορα άγρια άνθη και καρπούς του δάσους.
Η κριτική γράφτηκε 10 Μαρτίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Ένα όμορφο μαγαζί με μεγάλη ποικιλία κρασιών για τους λάτρεις ικανοποιητικό μενού κ για τους φανατικούς των μανιταριών επίσης ότι πρεπει! Λίγο τσιμπημενο στην τιμή αλλά το αξίζει γιατί τα φαγητά είναι υπέροχα οι μερίδες φυσιολογικές και το σέρβις αρκετά καλό.. Βέβαια προτείνω σε παρέες πάνω των 3 ατόμων να κάνουν μια κράτηση πριν για το το μαγαζί είναι μικρό κ συνήθως γεμάτο!

1  Ευχαριστούμε, Μαρια Σ

Η κριτική γράφτηκε 2 Μαρτίου 2018

Τέλεια πιάτα, καταπληκτικά μαγειρεμένα, με εξαιρετικά αρώματα και γεύσεις. Ο χώρος ζεστός και το προσωπικό πρόσχαρο, πέρασα τέλεια!

Ευχαριστούμε, Anna P
Η κριτική γράφτηκε 27 Φεβρουαρίου 2018 μέσω κινητής συσκευής

Καθώς η φήμη του εστιατορίου είχε προηγηθεί του ταξιδιού μας, το είχαμε εντάξει στο πρόγραμμα. Έχοντας, μάλιστα, διαβάσει κριτικές, ήμασταν φειδωλοί στην παραγγελία. Οι επιλογές μας: τάρτα με μανιτάρια, σαλάτα με μανιτάρια, μπιφτέκια με λιωμένο τυρί κ χύμα κρασί. Όλα προσεγμενα, ήρθαν γρήγορα αλλά ήταν και σχετικά τσιμπημενα.... Εκτιμήσαμε, ωστόσο, ότι ήταν ένα από τα λίγα εστιατόρια στην ευρύτερη περιοχή που ήταν καθημερινή ανοικτό.

1  Ευχαριστούμε, ioannoula
Ο/η Vassily K, Ιδιοκτήτης του Κανέλα & Γαρύφαλλο, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 6 Μαρτίου 2018

ioannoula χαιρόμαστε που απολαύσατε το γεύμα σας. Η εκτίμηση της ΑΞΙΑΣ ενός γεύματος είναι υποκειμενική υπόθεση καθώς έχει να κάνει με παράγοντες όπως οι εμπειρίες μας, οι γνώσεις μας, η ψυχολογική μας κατάσταση, η οικονομική μας άνεση κλπ Ο λογαριασμός σε ένα εστιατόριο αντανακλά όμως αντικειμενικές συνθήκες όπως το κόστος των προμηθειών (ανάλογο της ποιότητας) το μισθολογικό, ασφαλιστικό, φορολογικό, ενεργειακό κλπ κόστος λειτουργίας... Σε μια ορεινή περιοχή, μια καθημερινή το καταχείμωνο που δεν έχει κίνηση κι είναι τα περισσότερα μαγαζιά κλειστά απολαύσατε ένα ωραίο γεύμα σε ένα ωραίο περιβάλλον και πληρώσατε λιγότερα από 20€/άτομο και τα γλυκά στο τέλος κερασμένα... Αυτά...

Η κριτική γράφτηκε 27 Φεβρουαρίου 2018

Ενα πολυ ωραιο και ζεστό Περιβαλλον.....Ο Σεφ ευγενικος και φιλικος ο οποιος παρουσιαζει ο ιδιος το μενου στους πελατες προκειμενου να διαλεξουν ....Το χυμα κρασι πολυ καλης ποιοτητας ....Οι μεριδες ειναι τοσο μεγαλες που φτανουν για δυο ατομα.Το συστηνω σε ταξιδιωτες και θα εχουν και αυτοι τις καλυτερες εντυπωσεις

1  Ευχαριστούμε, Storyteller494037
Η κριτική γράφτηκε 23 Φεβρουαρίου 2018

ειμαι λάτρης των μανιταριών και των τυροκομικών! οπότε η στάση ήταν απαραίτητη!! ωραία αισθητική στον χώρο-παντού κάδρα με ποικιλίες μανιταριων,ωραία απαλή μουσική ιδανική για φαγητό και συζήτηση. Ήρθε και μας πήρε την παραγγελία ένας ευγενικοτατος κύριος με στολή σεφ .Απάντησε στις ερωτήσεις μας και μας είπε τις προτάσεις του. πάρα πολύ ωραίος!παραγγείλαμε στα ορεκτικά μετσοβονε με σος μελιού (καταπληκτικό)- φέτα πωγωνισια ψητή(οχι κατι ιδιαίτερο τα μυρωδικά της έδιναν γεύση όμως), μερίδα πατάτες(χειροποίητες ωραία αλατισμένες και τηγανισμένες άλλα τσιμπημένες σε τιμή) μια ποικιλία μανιταριών αλλα κρεμ(ωραία επιλογή ποικιλιών μανιταριών ανάλογα της εποχής με πιπεριές Φλωρίνης που θα ήθελε σαν πιάτο ίσως καλύτερο δέσιμο αλλά κρεμ) , μια σαλάτα λαχανικών ανάμεικτη(το ρόδι και το μηλο έκλεβαν την παράσταση ,αλλά κάτι στην σαλάτα άφηνε μια πικράδα και είχε τσιμπημένη τιμή σε σχέση με το μέγεθος της) και μια μερίδα καπνιστό κοτόπουλο(έντονο κάπνισμα στο κοτόπουλο που του έδινε γεύση-σωστή ποσότητα κοτόπουλου στο πιάτο όμως η σάλτσα πεστο έπνιγε και δεν αναδείκνυε το κοτόπουλο) 1 ποτήρι ροζέ (ωραιο οπως το ήθελε η γυναικά μου) και 1 ποτήρι κουφοξυλαδα (πραγματικά αξίζει να το δοκιμάσετε)
και για το τέλος μας έφεραν ένα πολύ ωραίο τζισκεικ που έκλεισε το γεύμα μας!
σαν χώρος και σαν προσωπικό(τουλάχιστον ο κυριος που μας εξυπηρέτησε και μας ρώτησε και πως μας φάνηκε) το θεωρώ ιδανικό! σαν φαγητό πάρα πολύ καλό και ξεχωρίζει απο τα κλασικά της περιοχής θεωρώ όμως οτι χρειάζεται μια αναπροσαρμογη τιμών γιατι οι καιροί ειναι δύσκολοι!! σεβαστό κόστος που δεν ταιριάζει με την περιοχή!!!!

3  Ευχαριστούμε, Giannis N
Ο/η Vassily K, Ιδιοκτήτης του Κανέλα & Γαρύφαλλο, έχει απαντήσει σε αυτή την κριτικήΑπάντηση: 4 Μαρτίου 2018

Giannis N χαιρόμαστε που ευχαριστηθήκατε το γεύμα σας και βρήκατε το εστιατόριό μας ξεχωριστό, το περιβάλλον ιδανικό, το προσωπικό ευγενικό, το φαγητό πάρα πολύ καλό που ξεχωρίζει στην περιοχή...κλπ. Μπορεί να μη συμφωνούμε με τα σχόλιά σας και να δίνετε και λάθος περιγραφές συστατικών, αλλά το γεγονός ότι μπαίνετε στη διαδικασία ανάλυσης/αξιολόγησης του γεύματός σας με όρους "master chef"' αποδεικνύει ότι κρίνετε το γεύμα σας συνολικά επάξιο των υψηλών σας γαστρονομικών απαιτήσεων! Ο λογαριασμός για κάτι τόσο καλό και ξεχωριστό δεν θα μπορούσε παρά να υπερβαίνει τον μέσο όρο της περιοχής!!! -ευτυχώς, όμως, μόνο για λίγο....

Κανέλα & Γαρύφαλλο: Οι ταξιδιώτες που ενδιαφέρθηκαν γι' αυτό το μέρος είδαν επίσης

Αρίστη, Ζαγόρι
Μονοδένδρι, Περιοχή Ιωαννίνων

Δίλοφο, Ζαγόρι

Κανέλα & Γαρύφαλλο: Έχετε πάει; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας!